Փաշինյան. Հայաստանը պատրաստ է խաղաղության պայմանագիր կնքել Ադրբեջանի հետ
Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ճարտարապետությունն ու սկզբունքները համաձայնեցված են, Երևանն ունի քաղաքական կամք ստորագրելու այս փաստաթուղթը։
Այս մասին The Daily Telegraph-ին տված հարցազրույցում հայտարարել է վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Ըստ էության, Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ճարտարապետությունն ու սկզբունքները համաձայնեցված են, և անցյալ տարեվերջին մեզ թվում էր, որ մենք շատ մոտ ենք վերջնական պայմանագրի տեքստը վերջնական տեսքի բերելուն։
Ենթադրում եմ, որ Ադրբեջանի նախագահական ընտրություններից հետո, մենք կկարողանանք հասնել դրան։ Կարող եմ փաստել, որ Հայաստանի կառավարությունը, ինչպես նախկինում, ունի քաղաքական կամք՝ խաղաղություն հաստատելու մեր տարածաշրջանում և խաղաղության պայմանագիր կնքելու Ադրբեջանի հետ»,- ասել է Փաշինյանը։

Пашинян: Армения готова подписать мирный договор с Азербайджаном
Архитектура и принципы мирного договора между Арменией и Азербайджаном согласованы, Ереван имеет политическую волю подписать этот документ.
Об этом в интервью The Daily Telegraph заявил премьер-министр страны Никол Пашинян.
«По сути, архитектура и принципы мирного договора между Арменией и Азербайджаном согласованы, и в конце прошлого года нам казалось, что мы были очень близки к окончательному согласованию текста итогового договора.
Я предполагаю, что после президентских выборов в Азербайджане сможем добиться этого. Могу констатировать, что правительство Армении, как и прежде, имеет эту политическую волю пойти на мир в нашем регионе и подписать мирный договор с Азербайджаном», - сказал Пашинян.