Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ. Մենք վերլուծում և ուսումնասիրում ենք անջատողականների բոլոր հանցագործությունները
21 Փետրվարի 2024 11:30
2023 թվականի սեպտեմբերի 19-20-ը Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանում իրականացված լոկալ բնույթի հակաահաբեկչական միջոցառումներից հետո շարունակվում է հատուկ ծառայությունների կողմից կալանավորված հայ անջատականների առաջնորդների նկատմամբ հետաքննությունը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է Ադրբեջանի գլխավոր դատախազ Քյամրան Ալիևը Real TV հեռուստաալիքի ղեկավար Միրշահին Աղաևին տված հարցազրույցում։
«Քննչական խումբը ներառում է բազմաթիվ պետական կառույցներ: Որովհետև անջատականները բազմաթիվ հանցագործություններ են կատարել։ Ճշտվում է նրանցից յուրաքանչյուրի կատարած արարքը: Մենք վերլուծում և ուսումնասիրում ենք 1987 թվականից ի վեր կատարված բոլոր հանցագործությունները։ Դրանք բոլորը ֆիքսված են»,- ասել է գլխավոր դատախազը։
Քյամրան Ալիևը նշել է, որ առաջիկայում նրանց վերջնական մեղադրանք կառաջադրվի, քրեական գործերը կփոխանցվեն դատարան. «Միջազգային կազմակերպությունները, ինչպես նաև մի խումբ երկրներ ականատես կլինեն թափանցիկ, համապարփակ և օբյեկտիվ դատավարության»։

Генпрокурор Азербайджана: Мы анализируем и изучаем все преступления сепаратистов
После проведенных 19-20 сентября 2023 года в Карабахском регионе Азербайджана локальных антитеррористических мероприятий продолжается расследование в отношении руководителей армянских сепаратистов, задержанных органами спецслужб.
Как передает Report, об этом заявил генеральный прокурор Азербайджана Камран Алиев в интервью руководителю телеканала Real TV Миршахину Агаеву.
«В состав следственной группы включены многие государственные учреждения. Потому что сепаратисты совершили множество преступлений. Уточняется деяние, совершенное каждым из них. Мы анализируем и изучаем все преступления, совершенные с 1987 года. Они все у нас зафиксированы», - сказал генеральный прокурор.
K.Алиев отметил, что в ближайшее время им будут предъявлены окончательные обвинения, уголовные дела будут переданы в суд: «Международные организации, а также группа стран станут свидетелями проведения прозрачного, всестороннего и объективного судебного разбирательства».