Հաջիև. Խոջալուի ցեղասպանությունը իրականացվել է միջազգային հանրության կատարյալ լռությամբ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
1992 թվականի փետրվարի 25-ի լույս 26-ի գիշերը՝ Հայաստանի զինված ուժերի կողմից նախկին ԽՍՀՄ-ի թիվ 366 մոտոհրաձգային գնդի աջակցությամբ Խոջալու քաղաքի վրա հարձակվելու և գրավելու ժամանակ անխնա սպանվեցին ադրբեջանցի 613 խաղաղ բնակիչ, այդ թվում նաև 106 կին, 63 երեխա և 70 ծերեր։ Եվս 1000 մարդ վիրավորվել է, 1275 մարդ պատանդ է վերցվել։ Մինչև այսօր Խոջալուից 150 մարդ համարվում է անհետ կորած։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այդ մասին X սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է Ադրբեջանի նախագահի օգնական՝ Հիքմեթ Հաջիևը։
«1992 թվականի փետրվարի 25-26-ը Խոջալու քաղաքում Հայաստանի զինված ուժերի կողմից իրականացված՝ ադրբեջանցի խաղաղ բնակիչների դիտավորյալ զանգվածային սպանությունը հանդիսանում է «ցեղասպանություն» և «հանցագործություն մարդկության դեմ»։
Խոջալիում կատարված հանցագործությունները չեն եղել եզակի կամ պատահական արարք, այլ հանդիսանում է՝ Հայաստանի կողմից իրականացվող էթնիկ զտումների համատարած և համակարգված քաղաքականության և պրակտիկայի անբաժանելի մասը։
Խոջալուի ցեղասպանությունը եղել է Երկրորդ համաշխարհային պատերազմից ի վեր Եվրոպայում անմեղ խաղաղ բնակչության ամենասարսափելի կոտորածը:
Խոջալուի ցեղասպանությունն իրականացվել է միջազգային հանրության լիակատար լռության և անտարբերության պայմաններում։ Խոջալուի զոհերի վերաբերյալ արդարադատությունը հաստատվել է հենց Ադրբեջանի պետության կողմից։ 2023 թվականի սեպտեմբերին Խոջալուն ազատագրվեց օկուպացիայից, իսկ այս հանցագործության կազմակերպիչների և հեղինակների խումբը շուտով կկանգնի դատարանի առաջ։ Բայց մեզ համար ամենամեծ մխիթարությունը հանդիսանում է այն, որ Խոջալուի փրկվածները և Ադրբեջանի յուրաքանչյուր քաղաքացի այժմ կարող է ազատորեն, արժանապատվորեն և հպարտությամբ այցելել ոչ միայն ազատագրված Խոջալու, այլ նաև ամբողջությամբ Ղարաբաղ, այդ թվում նաև Արևելյան Զանգեզուր»,- նշել է Հ. Հաջիևը։

Гаджиев: Ходжалинский геноцид был совершен при полном молчании международного сообщества ВИДЕО
В ночь с 25 на 26 февраля 1992 года в результате нападения и захвата города Ходжалы вооруженными силами Армении при поддержке полка № 366 бывшего СССР были безжалостно убиты 613 мирных азербайджанцев, в том числе 106 женщин, 63 ребенка и 70 стариков. Еще 1 000 человек были ранены, а 1 275 человек взяты в заложники. По сей день 150 человек из Ходжалы считаются пропавшими без вести.
Как передает Caliber.Az, об этом в социальной сети Х написал помощник президента Азербайджана - заведующий отделом по вопросам внешней политики Администрации президента Хикмет Гаджиев.
«Преднамеренное массовое убийство азербайджанских мирных жителей, совершенное вооруженными силами Армении в городе Ходжалы 25-26 февраля 1992 года, является «геноцидом» и «преступлением против человечества».
Преступления, совершенные в Ходжалы, не были единичным или спорадическим актом, а являлись неотъемлемой частью широко распространенной и систематической политики и практики этнической чистки, проводимой Арменией.
Ходжалинский геноцид стал самой страшной массовой резней ни в чем не повинного гражданского населения в Европе со времен Второй мировой войны.
Ходжалинский геноцид был проведен в условиях полного молчания и безразличия международного сообщества. Справедливость по отношению к жертвам Ходжалы была установлена самим Азербайджанским государством. В сентябре 2023 года Ходжалы был освобожден от оккупации, а группа организаторов и исполнителей этого преступления вскоре предстанет перед судом. Но самым большим утешением для нас является то, что выжившие в Ходжалы и каждый гражданин Азербайджана теперь может свободно, с достоинством и гордостью посещать не только освобожденный Ходжалы, но и весь Карабах, в том числе Восточный Зангезур», - отметил Х.Гаджиев.