Բայրամովը Բերբոքի հետ քննարկել է իրավիճակը տարածաշրջանում ԼՈՒՍԱՆԿԱՐ
Փետրվարի 28-ին Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախարար Ջեյհուն Բայրամովը Գերմանիա կատարած աշխատանքային այցի շրջանակներում հանդիպել է՝ այս երկրի արտաքին գործերի նախարար Աննալենա Բերբոքի հետ։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են ԱԳՆ-ից, հանդիպման ընթացքում քննարկվել են՝ երկու երկրների միջև համագործակցության ընթացիկ օրակարգը, ինչպես նաև հարաբերությունների կարգավորման ներկա վիճակն ու հեռանկարները, Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության գործընթացը։
Ջեյհուն Բայրամովը գոհունակություն է հայտնել, որ վերջին շրջանում Ադրբեջանի և Գերմանիայի միջև շփումները դինամիկ բնույթ են կրում և նշել է բարձր մակարդակով քննարկումները՝ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում։ Նա երախտագիտություն է հայտնել Գերմանիային՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև հարաբերությունների կարգավորման բանակցությունների կազմակերպման հարցում աջակցության և նախաձեռնության համար։
Ջեյհուն Բայրամովը հայտարարել է պաշտոնական Բաքվի վճռականության մասին՝ նպաստելու խաղաղության օրակարգին։ Միաժամանակ նա ընդգծել է, որ Հայաստանի կողմից կայունության խախտումը, որը տևել է շուրջ 5 ամիս, նպատակ ուներ խաթարել խաղաղ գործընթացը։

Байрамов обсудил с Бербок ситуацию в регионе ФОТО
28 февраля министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в рамках своего рабочего визита в Германию встретился с министром иностранных дел этой страны Анналеной Бербок.
Как сообщили Caliber.Az в МИД, в ходе встречи была обсуждена текущая повестка сотрудничества между двумя странами, а также нынешнее состояние и перспективы нормализации и мирного процесса между Азербайджаном и Арменией.
Джейхун Байрамов выразил удовлетворение тем, что контакты между Азербайджаном и Германией в последнее время приобрели динамичный характер, отметил важность обсуждений на высшем уровне в рамках Мюнхенской конференции по безопасности. Он выразил благодарность Германии за поддержку и инициативу в организации переговоров по нормализации отношений между Азербайджаном и Арменией.
Джейхун Байрамов заявил о решимости официального Баку продвигать мирную повестку. Вместе с тем, он подчеркнул, что нарушение Арменией стабильности, которая длилась около 5 месяцев, преследовало цель подорвать мирный процесс.
Джейхун Байрамов заявил о неприемлемости продолжения армянской стороной территориальных претензий, которые сохраняются в конституции и законодательстве Армении, в политических и правовых процессах, а также о неприемлемости неконструктивной позиции и риторики Еревана.