Պատասխան գործողությունների քվոտա
Մենք արդեն գրել ենք այն մասին, որ մի շարք արևմտյան լրատվամիջոցներում ծավալվել է մի ամբողջ արշավ, ընդ որում բավականին հիստերիկ արշավ այն թեմայով, որ իբր Ադրբեջանը ծրագրում է Հայաստանի տարածք ներխուժման նախապատրաստում։ Ընդ որում այս բոլոր աղաղակները հնչում են այն ֆոնին, որ Ֆրանսիան ակտիվորեն վերազինում է հայ ռեւանշիստներին և խոստանում ամեն տեսակ աջակցություն։ Միայն ինձ է թվու՞մ, որ սա Ադրբեջանի դեմ նախապատրաստվող սադրանքի աղմկային քողարկում է։
Բոլորն են հիշում փետրվարի 12-ի դեպքերը, իսկ հայկական կողմը պետք է բոլորից լավ հիշի փետրվարի 12-ը։ Նախ հայ դիպուկահարը կրակում է ադրբեջանցի սահմանապահի վրա, ադրբեջանցի սահմանապահը վիրավորվում է, որից հետո Ադրբեջանի պետական սահմանապահ ծառայությունը անցկացնում է «Հատուցում» գործողություն և լիկվիդացնում է Հայաստանի ԶՈՒ-ի մարտական դիրքը։ Արդյունքը մեր կողմին լիովին ձեռնատու է՝ հանած չորս հայ զինյալներ «Երկրապահ» ահաբեկչական կազմակերպությունից։ Հրաշալին սկսվեց մի փոքր ուշ. բողոքի ոռնոց, ցավի ճչեր, ձեռքերի ոլորում, բարձր հեծկլտոց ու ԵՄ-ի արտաքին գործերի և անվտանգության քաղաքականության հարցերով գերագույն ներկայացուցիչ Ժոզեպ Բորելի մամուլի ասուլիս, որը հայտարարեց, որ «ադրբեջանական զինվորների գնդակոծությունը ափսոսանք է առաջացնում, բայց Ադրբեջանի արձագանքը թվում է անհամաչափ»։
Ես տարակուսած եմ և նույնիսկ արտահայտում եմ խելամիտ և բավականին ինքնատիպ միտք այն մասին, որ մենք պետք է ԵՄ-ին դիմենք՝ երկրապահների և այլ ռևանշիստների գնդակոծումներին մեզ համար համապատասխան քվոտներ հատկացնելու խնդրանքով։ Գաղափարը հիանալի է, միայն թախանձագին խնդրում ենք հնարավորինս ճշգրիտ լինել ինչպես ձևակերպումներում, այնպես էլ թվերում. օրինակ, ադրբեջանական սահմանապահի կողմը դժգոհ հայացք նետած ռևանշիստը անհապաղ զրկվում է մեկ, թե երկու ատամից; ադրբեջանական սահմանապահի ուղղությամբ չլիցքավորված ինքնաձիգը ուղղած ռևանշիստից խլում են գնդացիրը և կոտրում են ձեռքերը; ադրբեջանցի սահմանապահի ուղղությամբ լիցքավորված ինքնաձիգը ուղղած ռեւանշիստից խլում են ինքնաձիգը և կոտրում կողոսկրերը; ադրբեջանական սահմանապահի ուղղությամբ կրակած ռեւանշիստից խլում են ինքնաձիգը, հետապնդում են մինչև նրա զորամասի գտնվելու վայրը, որից հետո Հայաստանի ԶՈւ զորամասում կոտրում են ամեն ինչ և բոլորին ում հասնում են։ Իմ կարծիքով, հրաշալի գաղափար է, և գայլերը, ինչպես միշտ, կուշտ կլինեն, և ոչխարները առանձնակի դժգոհելու բան չեն ունենա, քանի որ իրենք են սկսել, և ԵՄ-ն կփրկի իր դեմքը։ Ամեն ինչ իր՝ ԵՄ-ի, այսինքն՝ հանձնարարականներին ու ընթացակարգերին համապատասխան է, բողոքելու բան չկա, ենթադրյալ թույլտվության խնդրանքը և նախագիծը մենք կարող ենք ներկայացնել առաջին իսկ պահանջով։
Եթե ինչ-որ մեկը համարում է, որ մենք չենք հիշում, թե ինչպես են այս տարվա փետրվարի կեսերին հաճախակիացել Ադրբեջանի զինված ուժերի դիրքերի անհաջող գնդակոծությունները Զանգիլանի, Նախչըվանի, Քելբեջարի ուղղությամբ, ապա դա նույնիսկ ծիծաղելի չէ։ Եվ ովքեր ենթադրում են, որ մենք ուշադրություն չենք դարձրել ադրբեջանական բանակի դիրքերի վրայով կվադրոկոպերների օգտագործմամբ հետախուզական թռիչքներին, ուրեմն այդ ենթադրողը բոլորովին անթափանց է և անհույս հիմար։ Մեզ մոտ ամրապնդվում է այն կարծիքը, որ ինչ-որ մեկը ուզում է սրել իրավիճակը, որից հետո սրման մեջ մեղադրել Ադրբեջանին, իսկ եթե իրենց բախտը բերի, ապա մի երկու բարձունք գրավել Ադրբեջանի և Հայաստանի պայմանական սահմանին և դրանով ամրապնդել իրենց դիրքերը բանակցային գործընթացում։ Ես ձեզ մի փոքր կանխատեսում կտամ, ընդ որում գնահատեք իմ առատաձեռնությունը. կանխատեսումը լիովին անվճար է, օգտվեք իմ բարությունից և երբեք մի մոռացեք դրա մասին: Էսկալացիայի համար Ադրբեջանի չարդարացված մեղադրանքը կավարտվի ուժի անհամաչափ կիրառման համար Ադրբեջանի հերթական մեղադրանքով։ Իսկ ինչ վերաբերում է «պայմանական սահմանին բարձունքներ գրավելուն», ապա ոչ, ձեր բախտը չի բերելու, մենք դա նույնիսկ երաշխավորում ենք։ Դրանից հետո, իհարկե, կլինեն բողոքներ, որ «ադրբեջանական զինվորականները տրվել են միջազգային իրավունքով դատապարտված ժամանցին», բայց ոչ ոք ձեզ չի հավատա, թեկուզ միայն այն պատճառով, որ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ամբողջ պայմանական սահմանը գտնվում է 24-ժամյա տեսահսկման ներքո, այնպես որ, նույնիսկ մի փորձեք, կպատժենք, իսկ հետո կապացուցենք գործողությունների օրինականությունը. «Իրենք են սկսել»:
Ի դեպ, որոշակի անհանգստություն էր առաջացրել այն, որ օրերս Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը Տավուշի (Թովուզգալայի շրջան) մարզի բնակիչների հետ հանդիպման ժամանակ հայտարարել է, որ եթե Երևանը սահմանային գյուղերի հարցով փոխզիջման չգնա Բաքվի հետ, ապա շաբաթվա վերջին կարող է պատերազմ սկսվել: Սա, ի դեպ, տեղավորվում է սադրանքին նախորդող տեղեկատվական աղմուկի վարկածի շրջանակում։
Ադրբեջանը, օգտագործելով միջազգային իրավունքին և ՄԱԿ-ի կանոնադրությանը համապատասխան ինքնապաշտպանության իրավունքը, լիովին ամրապնդել է իր ինքնիշխանությունը և ապահովել է իր տարածքում անօրինական զինված խմբավորումների չեզոքացումը։ Սա ինչ-որ մեկին դուր է գալիս, թե ոչ՝ դա մեր խնդիրը չէ, մենք կասկածում ենք, որ դա ոչ բոլորին է դուր գալիս, բայց տեսեք այստեղ մենք ոչնչով չենք կարող օգնել, բոլորը պետք է հաշվի առնեն ստեղծված իրողությունները։ Եվ պայմանական սահմանն է կողպված, և բանալին մեզ մոտ է։ Եվ հարգանքը և նույնիսկ որոշակի ակնածանքը, որ մենք տածում ենք միջազգային իրավունքի և հատկապես ՄԱԿ-ի բանաձևերի նկատմամբ, չպետք է որևէ մեկի մոտ կասկած հարուցի, բացի չարամիտ մարդկանցից: Մենք հիանալի հասկանում ենք, որ չարամիտ մարդիկ միշտ իրենց փեշի տակ քար են պահում, և այդ քարերից կարող են նույնիսկ բաստիոններ շարել (ինչպես ուզում եք՝ հասկացեք), բայց ամբողջ գործը նրանում է, որ այդ նույն «բաստիոնները» հեշտությամբ ճեղքվում են ԴՇԽ գնդացիրեներից (12,7 մմ տրամաչափի): Եվ խնդրում եմ, հաշվի առեք, որ ԴՇԽ-ն՝ գնդացիրների այնուամենայնիվ բավականին հին մոդել է, իսկ այն, որ մեր սպառազինության մեջ կան նոր մոդելներ՝ ես դա ձեզ չեմ ասի:
Եվ վերջապես, ինչպես հայտնում են հայկական ԶԼՄ-ները, «գրեթե հինգ ամսվա ընթացքում Հայաստանից մեկնել են և չեն վերադարձել Լեռնային Ղարաբաղի գրանցումով 7825 քաղաքացիներ»։ Մեզ այս նորությունը լիովին ձեռնատու է, Ադրբեջանում նրանց ոչ ոք չի կարոտի, եղել է, ինչպես ասում են, սեր առանց ուրախության՝ բաժանումը կլինի առանց տխրության։

Квота на ответные действия
Мы уже писали о том, что в ряде западных СМИ развернулась целая кампания, причем кампания довольно истеричная, на тему о том, что Азербайджан якобы планирует подготовку вторжения на территорию Армении. Причем все эти вопли раздаются на фоне того, что Франция активно перевооружает армянских реваншистов и обещает всяческую поддержку. Мне одному кажется, что это шумовое прикрытие готовящейся против Азербайджана провокации?
Все помнят события 12 февраля, а армянская сторона должна помнить 12 февраля крепче всех. Сначала армянский снайпер стреляет в азербайджанского пограничника, азербайджанский пограничник получает ранение, после чего Госпогранслужба Азербайджана проводит операцию «Возмездие» и ликвидирует боевую позицию ВС Армении. Результат нашу сторону вполне устраивает, минус четыре армянских боевика из террористической организации «Еркрапа». Прекрасное началось чуть позже: протестующий вой, крики боли, заламывание рук, громкие всхлипы и пресс-конференция верховного представителя ЕС по иностранным делам и политике безопасности Жозепа Борреля, который заявил, что «обстрел солдат Азербайджана вызывает сожаление, но ответ Азербайджана представляется непропорциональным».
Я недоумеваю и даже высказываю здравую и довольно оригинальную мысль о том, что нам стоит обратиться в ЕС с запросом о необходимости выделения для нас соответствующих квот на отстрел еркраповцев и других реваншистов. Идея прекрасная, только убедительная просьба быть максимально точными как в формулировках, так и в цифрах: например, реваншист, бросивший в сторону азербайджанского пограничника недовольный взгляд, немедленно лишается одного или двух зубов; у реваншиста, направившего в сторону азербайджанского пограничника незаряженный автомат, отбирают автомат и ломают руки; реваншисту, направившему в сторону азербайджанского пограничника заряженный автомат, отбирают автомат и ломают ребра; реваншисту, выстрелившему в сторону азербайджанского пограничника, отбирают автомат, гонят до месторасположения его воинской части, после чего ломают в воинской части ВС Армении всё и всех, до кого дотянулись. По-моему, замечательная мысль, и волки будут, как всегда, сыты, и овцам особо жаловаться не на что, потому что сами начали, и ЕС лицо сохранит. Всё в соответствии с его, ЕС, то есть, рекомендациями и процедурами, придраться не к чему, запрос и проект предполагаемого разрешения мы можем предоставить по первому требованию.
Если кто-то считает, что мы не помним, как в середине-конце февраля этого года участились безуспешные обстрелы позиций Вооруженных сил Азербайджана в направлении Зангилана, Нахчывана, Кяльбаджара, так это даже не смешно. А полагающий, что мы не обратили внимания на разведывательные полеты с использованием квадрокоптеров над позициями азербайджанской армии, так этот полагающий вообще непроходимо и безнадежно глуп. У нас крепнет мнение, что кое-кто хочет обострить ситуацию, после чего обвинить Азербайджан в эскалации, а если очень повезет, то и захватить пару-тройку высот на условной границе Азербайджана и Армении и тем самым укрепить свои позиции в переговорном процессе. Дам небольшой прогноз, причем оцените мою щедрость: прогноз совершенно бесплатный, пользуйтесь моей добротой и никогда о ней не забывайте. Неправомочное обвинение Азербайджана в эскалации закончится очередным обвинением Азербайджана в непропорциональном применении силы. А что до «захвата высот на условной границе», нет, не повезет, это мы вам даже гарантируем. После, конечно, будут жалобы на то, что «азербайджанские военнослужащие предаются порицаемому международным правом времяпровождению», но вам никто не поверит хотя бы потому, что вся условная граница между Азербайджаном и Арменией находится под круглосуточным видеонаблюдением, так что даже не пытайтесь, накажем, а потом докажем правомочность действий: «Они сами начали».
Кстати, некоторую насторожённость вызвало то, что на днях премьер-министр Армении Никол Пашинян на встрече с жителями Тавушской (Товузгалинский район) области заявил, что, если Ереван не пойдет на компромисс с Баку по вопросу приграничных сел, то в конце недели может начаться война. Это, кстати, укладывается в рамки версии об информационном шуме, который предшествует провокации.
Азербайджан, использовав право на самооборону в соответствии с международным правом и Уставом ООН, полностью закрепил свой суверенитет и обеспечил нейтрализацию незаконных вооруженных формирований на своей территории. Нравится это кому-либо или нет — не наши проблемы, подозреваем, что нравится это не всем, но вот тут мы ничем не можем помочь, все должны принять во внимание сложившиеся реалии. И условная граница на замке, и ключ у нас. А уж почтение и даже некоторый пиетет, который мы испытываем к международному праву и в особенности к резолюциям ООН, не должен вызывать сомнения ни у кого, кроме людей злонамеренных. Мы прекрасно понимаем, что злонамеренные люди всегда держат камень за пазухой, и они даже могут сложить из этих камней бастионы (понимайте, как хотите), но все дело в том, что эти самые «Бастионы» легко пробиваются из ДШК (калибр 12,7 мм). И прошу принять во внимание, что ДШК — это все-таки довольно старая модель крупнокалиберного пулемета, а что у нас на вооружении есть из новых моделей — этого я вам не скажу.
Ну и напоследок, как сообщают армянские СМИ, «за почти пять месяцев из Армении выехали и не вернулись 7825 граждан, имеющих прописку в Нагорном Карабахе». Нас эта новость вполне устраивает, скучать по ним в Азербайджане никто не будет, была, как говорится, без радости любовь — разлука будет без печали.