Ղարաբաղ  27 Ապրիլի 2024 - 10:56
Ապրիլի 26-ին այցով Ադրբեջանում գտնվող թուրքական պետությունների խորհրդարանների հանձնաժողովների նախագահները ժամանել են Խանքենդի։
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են Միլլի Մեջլիսի մամուլի և հասարակայնության հետ կապերի բաժնից, հյուրերը ծանոթացել են քաղաքին։
Այնուհետեւ հյուրերն այցելել են Շուշա։ Նրանք ծանոթացել են Կենտրոնական հրապարակին, Յուխարը Գյովհար-Աղա մզկիթին, բերդի պարիսպներին և Խան Գզիի աղբյուրին։ Հյուրերը տեղեկացվել են՝ քաղաքի պատմությանը, օկուպացիայի տարիներին քաղաքում տիրող իրավիճակին, նախագահ Իլհամ Ալիևի և առաջին փոխնախագահ Մեհրիբան Ալիևայի անմիջական ղեկավարությամբ՝ Շուշայում իրականացվող շինարարական աշխատանքներին, քաղաքում պատմական հուշարձանների վերականգնմանը։ և ապագայի պլանների մասին։
Այնուհետ հյուրերը այցելելել են Ջըդըր-դյուզու։ Նշվել է, որ մեր հերոս մարտիկները մեծ խիզախություն են ցուցաբերել, բարձրացել են զառիթափ ժայռերով մինչև Ջըդըր-դյուզու և իրենց կյանքի ու արյան գնով Շուշան ազատագրել են օկուպացիայից։ Այսօր Ջըդըր-դյուզու դաշտավայրը դարձել է վիթխարի իրադարձությունների անցկացման վայր, ինչպես օկուպացիայից առաջ։

КАРАБАХ  26 Апреля 2024 - 19:06
26 апреля находящиеся с визитом в Азербайджане председатели комитетов парламентов тюркских государств прибыли в Ханкенди.
Как сообщили АПА в отделе прессы и связей с общественностью Милли Меджлиса, гости ознакомились с городом.
Затем гости посетили Шушу. Они ознакомились с Центральной площадью, мечетью Юхары Говхар-ага, крепостными стенами и родником Хан гызы. Гости были проинформированы об истории города, о ситуации в городе во время оккупации, строительных работах, проводимых в Шуше под непосредственным руководством Президента Ильхама Алиева и Первого вице-президента Мехрибан Алиевой, о восстановлении исторических памятников в городе и дальнейших планах.
Затем гости посетили Джыдыр-дюзю. Было отмечено, что наши героические воины проявили огромную храбрость, поднялись по отвесным скалам на Джыдыр-дюзю и ценой своей жизни и крови освободили Шушу от оккупации. Сегодня равнина Джыдыр-дюзю стала местом проведения грандиозных мероприятий, как и до оккупации.
В поездке гостей сопровождали председатель Комитета Милли Меджлиса по международным отношениям и межпарламентским связям Самед Сеидов, депутаты Джаваншир Фейзиев, Сахиб Алыев, Эльман Насиров, Азер Керимли, Насиб Махамалиев, Сабир Гаджиев и другие официальные лица.