Ղարաբաղ  28 Մարտի 2024 - 13:26
Ադրբեջանի Հանրապետության Մարդու իրավունքների հանձնակատարը (օմբուդսմենը) իր մանդատի շրջանակներում ուշադրություն է դարձնում Ադրբեջանում ապրող յուրաքանչյուր քաղաքացու իրավունքների և ազատությունների ապահովմանը` անկախ ազգությունից, կրոնից, լեզվից, ռասայից և այլ պատկանելությունից:
Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնել են օմբուդսմենի գրասենյակից, ԱՀ Մարդու իրավունքների հանձնակատար Սաբինա Ալիևան հանդիպել է Խանքենդի քաղաքի հայազգի բնակիչների հետ, ինչպես նաև այցելել Ադրբեջանի աշխատանքի և սոցիալական պաշտպանության նախարարության կողմից բնակչության խոցելի խմբերի համար ստեղծված ապաստարան։
«Սաբինա Ալիևան հետաքրքրվել է ապաստարանում գտնվող և դրա սահմաններից դուրս ծառայություններից օգտվող հայազգի բնակիչների իրավունքների և ազատությունների ապահովման վիճակի հետ, և մանրամասն տեղեկացրել օմբուդսմենի լիազորությունների մասին։ Բացի այդ, իրականացվել է հոգեբանների և սոցիալական աշխատողների կողմից բնակիչներին մատուցվող սննդի մատակարարման և սոցիալական ծառայությունների մոնիտորինգ:
Լսվել են ընդունված անձանց կարծիքները, նրանք գոհունակություն են հայտնել ցուցաբերվող վերաբերմունքի և ստեղծված պայմանների կապակցությամբ։
Այցի ընթացքում հաստատությանը ներկայացվել են «916»՝ Օմբուդսմենի շուրջօրյա զանգերի կենտրոնի մասին տեղեկատվություն պարունակող պաստառներ»,- հայտնել են ՄԻՊ գրասենյակից։

Сабина Алиева встретилась в Ханкенди с жителями армянского происхождения
В рамках своего мандата Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики уделяет внимание вопросам обеспечения прав и свобод каждого гражданина, независимо от национальности, религии, языка, расы и другой принадлежности, проживающего в Азербайджане.
Как сообщили Trend в Аппарате омбудсмена, Уполномоченный по правам человека (омбудсмен) Азербайджанской Республики Сабина Алиева встретилась в городе Ханкенди с жителями армянского происхождения, а также посетила приют, созданный Министерством труда и социальной защиты для уязвимых групп населения.
«С.Алиева поинтересовалась состоянием обеспечения прав и свобод жителей армянского происхождения, находящихся в приюте, а также пользующихся услугами за его пределами, подробно проинформировала о полномочиях омбудсмена. Кроме этого, был проведен мониторинг продовольственного обеспечения и социальных услуг, предоставляемых жителям психологами и социальными работниками.
Были заслушаны обращения принятых лиц, и они выразили удовлетворение проявляемым отношением, созданными условиями.
Во время посещения, учреждению были представлены плакаты, содержащие информацию о «916» - круглосуточном колл-центре омбудсмена», – сообщили в Аппарате омбудсмена.