ԶԼՄ-ներ. Փաշինյանը որոշել է հրաժարական տալ և նոր ընտրություններ նշանակել
Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը որոշել է սեպտեմբերին արտահերթ խորհրդարանական ընտրություններ անցկացնել։
Ըստ տեղեկությունների՝ այս կապակցությամբ Փաշինյանը կուսակցության արտակարգ նիստ է անցկացրել։
Ադրբեջանի՝ գյուղերի վերադարձի պահանջներն այնքան են սրվել, որ Փաշինյանը որոշել է հրաժարական տալ՝ իրավիճակը լիցքաթափելու համար։ Վարչապետը կարծում է, որ հենց դա է իր «փրկությունը»: Ընտրությունները, ըստ թերթի տվյալների, պետք է անցկացվեն սեպտեմբերի 10-ին։
Ադրբեջանի հետ սահմանի սահմանազատման թեման Հայաստանում կրկին արդիականացել է այն բանից հետո, երբ մարտի 9-ին Ադրբեջանի փոխվարչապետ Շահին Մուստաֆաևի գրասենյակում հայտարարել են, որ Հայաստանի հետ սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման գործընթացի շրջանակներում պետք է անհապաղ լուծվեն Գազախի շրջանի 4 գյուղերի ազատագրման հարցերը:
Ավելի ուշ Տավուշի Ոսկեպար գյուղի բնակիչների հետ հանդիպմանը՝ ՀՀ կառավարության ղեկավար Նիկոլ Փաշինյանը նախազգուշացրել է նոր հակամարտության հավանականության մասին, եթե հայկական կողմը հրաժարվի քննարկել Ադրբեջանի հետ սահմանի սահմանազատման և սահմանագծման հարցը։

СМИ: Пашинян решил подать в отставку и назначить новые выборы
Требования Азербайджана в вопросе возвращения сел настолько усилились, что для разрядки ситуации Пашинян решил подать в отставку. Премьер считает, что именно в этом его «спасение». Выборы, по сведениям газеты, должны пройти 10 сентября.
Тема делимитации границы с Азербайджаном вновь актуализировалась в Армении после того, как 9 марта в офисе вице-премьера Азербайджана Шахина Мустафаева заявили, что в рамках процесса делимитации и демаркации границы с Арменией должны быть немедленно решены вопросы освобождения 4 сел Газахского района.
Позже на встрече с жителями села Воскепар (Аскипара - ред.)в Тавуше глава правительства Армении Никол Пашинян предупредил о вероятности нового конфликта, если армянская сторона откажется от обсуждения делимитации и демаркации границы с Азербайджаном.