Քաղաքականություն  18 Ապրիլի 2024 - 18:05
Ֆրանսիայի կառավարությունը, մտահոգված լինելով Բաքվի նախաձեռնող խմբի (ԲՆԽ) ստեղծմամբ, մեծացրեց ճնշումն իր գաղութների վրա, սակայն միջազգային համագործակցությունն այս համատեքստում ընդլայնվեց։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին Միլլի Մեջլիսում «Պատմություն, ժամանակակից մարտահրավերներ և սպասվող ապագա» թեմայով համաժողովում ասել է ԲՆԽ-ի գործադիր տնօրեն Աբբաս Աբբասովը։
Նա ընդգծել է, որ ԲՆԽ-ն կշարունակի աջակցել գաղութատիրական քաղաքականությունից տառապող երկրներին.
«Ադրբեջանը պայքարում է գաղութատիրության և նեոգաղութատիրության դեմ։ ԲՆԽ-ի ստեղծումը կարևոր քայլ է գաղութների արդար պայքարին աջակցելու առումով։ Խմբի ստեղծման օրվանից յոթ ամսվա ընթացքում ԲՆԽ-ն անցկացրել է յոթ միջազգային համաժողով»։

ПОЛИТИКА  18 Апреля 2024 - 16:45
Французское правительство, обеспокоенное созданием Бакинской инициативной группы (БИГ), усилило давление на свои колонии, однако международное сотрудничество в этом контексте расширилось.
Как сообщает Report, об этом исполнительный директор БИГ Аббас Аббасов заявил на конференции «История, современные вызовы и ожидаемое будущее» в Милли Меджлисе.
Он подчеркнул, что БИГ продолжит оказывать поддержку странам, страдающим от колониальной политики:
«Азербайджан борется с колониализмом и неоколониализмом. Создание БИГ является важным шагом в плане поддержки справедливой борьбы колоний. Со дня создания группы в течение семи месяцев БИГ провела семь международных конференций».