19 Ապրիլի 2024 17:02
«Իրականում այս հանդիպումն ունի տեսանելի և անտեսանելի հատվածներ։ Մենք, իհարկե, պաշտոնապես հերքեցինք ԱԳՆ-ի մակարդակով, եթե չեմ սխալվում, Անի Բադալյանը հայտարարեց, որ դա աբսուրդ է, և քննարկվել են միայն տնտեսական հարցեր: Սակայն հանդիպումն ունեցել է նաև փակ մաս»։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայկական ԶԼՄ-ների հետ զրույցում ասել է վերլուծաբան Արմեն Չիբուխչյանը՝ մեկնաբանելով Բրյուսելում կայացած հանդիպումը և այս կապակցությամբ Մարիա Զախարովայի երեկվա հայտարարությունները։
«Մենք տեսանք նաև, որ հանդիպումից հետո ասուլիս չեղավ, որից հետո, չգիտեմ, տեղյակ եք, թե ոչ, որ Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից 10 միլիոն եվրո է հատկացվել դաշտային հիվանդանոցներ ստեղծելու համար և այդպես շարունակ (գումարը, ըստ փաստաթղթի, պետք է տրամադրվի մեկ գումարտակի համար նախատեսված դաշտային մոդուլային ճամբար ստեղծելու համար- խմբ.):
Սա ռազմական օգնություն է, անուղղակի։ Այսինքն՝ ոչ թե հարձակողական, այլ պաշտպանական ռազմական օգնություն, որը տեղավորվում է օգնության տրամաբանության մեջ։ Հասկանու՞մ եք, թե ինչ է կատարվում։ Հայաստանի համար խաղաղության եվրոպական հիմնադրամը սկսում է աշխատել ամենապարզից: Ավելին, նույնը տեղի է ունենում ռազմական օգնության տրամաբանության մեջ, երբ Հայաստանը սկսում է ամենապարզ բաներից։ Ասենք՝ «Բաստիոն» զրահատեխնիկայից, որոնք առանց լուրջ զինատեսակների մեծ հաշվով չեն կարող փոխել իրավիճակը մարտադաշտում։
Այսինքն՝ այս ֆոնին, բնականաբար, ենթադրում եմ, և իմ անձնական կարծիքով՝ ինչ-որ գաղտնի բանակցություններ են տարվել Հայաստանի հետ։ Գաղտնի խոսակցություն է եղել, որի մասին չի բարձրաձայնվում, քանի որ երբ խաղաղության եվրոպական հիմնադրամը օգնություն է ցուցաբերում, նշանակում է, որ Փաշինյանը նրանց ինչ-որ բան է խոստացել։
Ենթադրում եմ, որ Մարիա Զախարովայի հայտարարությունը, թե Հայաստանը պետք է բացատրի, թե ինչ է պայմանավորվել Բրյուսելում, նշանակում է, որ եղել է պայմանավորվածություն Հայաստանից ռուսական զորքերի դուրսբերման վերաբերյալ»,- ասել է վերլուծաբանը։
Հիշեցնենք, որ Caliber.Az-ը գրել էր, որ տեղեկություն ունի, թե կոնկրետ ինչպես է Հայաստանին ռազմաքաղաքական աջակցություն ցուցաբերելու ԱՄՆ-ն և ԵՄ-ն։ Եվ ահա այս տեղեկատվության հավաստիությունն անուղղակիորեն հաստատում է հայ վերլուծաբանը։

РЕГИОН  19 Апреля 2024 - 14:14
«На самом деле, есть видимая и невидимая часть этой встречи. Мы, конечно, официально опровергли это из МИД, если не ошибаюсь, Ани Бадалян заявила, что это абсурд и обсуждались только экономические вопросы. Однако у встречи была и закрытая часть».
Как передает Caliber.Az, об этом аналитик Армен Чибухчян заявил в беседе с армянскими СМИ, комментируя встречу в Брюсселе и вчерашние заявления Марии Захаровой по этому поводу.
«Мы также увидели, что после встречи не было пресс-конференции, после чего, не знаю, в курсе вы об этом или нет, что из Европейского фонда мира было выделено 10 миллионов евро на создание полевых госпиталей и так далее (согласно документу, мера помощи будет финансировать создание мобильного полевого лагеря для подразделения размером с батальон, включая медицинское учреждение, а также соответствующие службы и объекты — Ред.).
Это военная помощь, косвенная. То есть не наступательная, но оборонительная военная помощь, которая укладывается в логику помощи. Вы понимаете, что происходит? Европейский фонд мира для Армении начинает работать с самого простого. Более того, то же самое происходит и в логике военной помощи, когда Армения начинает с самых простых вещей. Скажем, с бронетехники «Бастион», которая по большому счету не может изменить ситуацию на поле боя, не имея серьезного вооружения.
Другими словами, на этом фоне, естественно, я предполагаю, и по моему личному мнению, с Арменией велись какие-то тайные переговоры. Был тайный разговор, та часть, которая не афишируется, потому что когда Европейский фонд мира оказывает помощь, это означает, что Пашинян что-то им пообещал.
Я предполагаю, что заявление Марии Захаровой о том, что Армения должна объяснить, о чем договорились в Брюсселе, говорит, что была договоренность о выводе российских войск из Армении», — заявил аналитик.
Напомним, что Caliber.Az сообщал, что в распоряжении редакции оказалась информация о том, как именно будет осуществляться военно-политическая поддержка Армении со стороны США и ЕС. И вот достоверность данной информации косвенно подтверждает и армянский аналитик.