Քաղաքականություն  10 Մայիսի 2024 - 17:14
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին՝ Հայաստանի և Ղազախստանի ԱԳՆ ղեկավարների հետ եռակողմ հանդիպման ժամանակ ասել է՝ Ադրբեջանի արտգործնախարար Ջեյհուն Բայրամովը։
«Վերջին բանակցությունների կարևոր տարր է հանդիսանում նաև արձանագրության ստորագրման փաստը, որով սկիզբ դրվեց հայ-ադրբեջանական պետական սահմանի որոշակի հատվածի սահմանազատման գործընթացին։ Սույն արձանագրությունը սահմանազատման համապատասխան հանձնաժողովների նախագահների կողմից ստորագրվել է 2024 թվականի ապրիլի 19-ին։ Ուրախալի փաստն այն է, որ սույն արձանագրության դրույթներին համապատասխան՝ աշխատանքային խմբերն ու փորձագիտական խմբերն իրենց աշխատանքներն իրականացնում են սահմանված ժամկետներում և շրջանակներում»,- ասել է նա։
Նախարարը նշել է, որ կարճ ժամանակում մեծ ծավալի աշխատանք է կատարվել։ «Համատեղ ջանքերով ականազերծվել են համապատասխան տարածքները, ճշտվել են աշխարհագրական կոորդինատները, և այս տարածքում սահմանային սյուների տեղադրումը փաստորեն ավարտված է։

ПОЛИТИКА  10 Мая 2024 - 15:02
Как сообщает в пятницу Trend, об этом сказал министр иностранных дел Азербайджана Джейхун Байрамов в ходе трехсторонней встречи с главами МИД Армении и Казахстана.
«Важным элементом последних переговоров также является факт подписания протокола, который положил начало процессу делимитации определенного участка армяно-азербайджанской госграницы. Этот протокол был подписан председателями соответствующих комиссий по вопросам делимитации 19 апреля 2024 года. Отрадным фактом является то, что в соответствии с положениями данного протокола, рабочие группы, экспертные группы в установленные сроки и рамки осуществляют работу», - сказал он.
Министр отметил, что в короткие сроки был выполнен большой объем работы. «Совместными усилиями произведено разминирование соответствующих участков, уточнены географические координаты, и практически завершена установка пограничных столбов на данном участке».