15 Մայիսի 2024 11:34
Հայաստանում գիշերը՝ զենք պահելու կասկածանքով ռևանշիստական ակցիաների մասնակիցներ են բերման ենթարկվել, թեև խուզարկությամբ նրանց մոտ ոչինչ չի հայտնաբերվել։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հայկական ԶԼՄ-ներին հղումով, այս մասին «Հինգ իրավապաշտպաններ» նախաձեռնության անունից սոցցանցում գրել է փաստաբան Ռուբեն Մելիքյանը։
Մելիքյանն ասել է, որ մայիսի 14-15-ը իշխանությունները մի շարք ձերբակալություններ են կատարել։ Ռևանշիստական շարժման առնվազն 5 ակտիվ մասնակիցներ 72 ժամով բերման են ենթարկվել։
«Նրանք բերման են ենթարկվել ապօրինի զենք-զինամթերք պահելու անհիմն կասկածանքով, ինչը չի հաստատվել անձնական խուզարկությունից հետո։ Չնայած դրան՝ քաղաքացիներին ոչ թե ազատ են արձակել, այլ կալանավորել են»,- գրել է Մելիքյանը։
Ըստ նրա՝ այդ ակտերը ստորագրողների գործողությունները պարունակում են հանցագործության ակնհայտ տարրեր, սակայն ներկայիս իշխող ուժի քաղաքական իշխանության պայմաններում արդյունավետ հետաքննության հույս չկա։

В Армении пять участников акций реваншистов были задержаны ночью по подозрению в хранении оружия, хотя при обыске у них ничего не обнаружили.
Как передает Caliber.Az со ссылкой на армянские СМИ, об этом написал в соцсети юрист Рубен Меликян от имени инициативы «Пять правозащитников».
Меликян сообщил, что 14–15 мая власти провели ряд задержаний. На 72 часа задержаны как минимум 5 активных участников реваншистского движения.
«Они были подвергнуты приводу по безосновательному подозрению в незаконном хранении оружия, которое не подтвердилось после личного обыска. Несмотря на это, граждане были не освобождены, а задержаны», — написал Меликян.
По его словам, в действиях подписавших эти акты есть очевидный состав преступления, но в условиях политической власти действующей правящей силы нет надежды на эффективное расследование.