Ալիևը խոսել է Եվրոպա գազի մատակարարումների ավելացման մասին
Բաքվում մեր ստեղծած ռազմավարական էներգետիկ գործընկերությունը նախատեսում է մինչև 2027 թվականի վերջը կրկնապատկել գազի մատակարարումները դեպի Եվրոպա, և մենք շարժվում ենք դեպի այդ նպատակը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը Օքսֆորդում «Եվրոպական քաղաքական համայնքի» 4-րդ գագաթնաժողովի շրջանակներում տեղի ունեցած «Էներգետիկա և հաղորդակցություն» թեմայով կլոր սեղանի ժամանակ:
«Եթե 2021 թվականին ադրբեջանական գազի մատակարարումները Եվրոպա կազմում էին 8 միլիարդ խորանարդ մետր, ապա այս տարի այդ ծավալը կկազմի մոտավորապես 13 միլիարդ խորանարդ մետր։ Արտահանման ընդհանուր ծավալը 2021 թվականին կազմել է 18 միլիարդ խորանարդ մետր, իսկ այս տարի կկազմի 25 միլիարդ խորանարդ մետր, ընդ որում այդ ծավալի կեսից ավելին ուղղվելու է Եվրոպա»,- նշել է պետության ղեկավարը։

Алиев рассказал об увеличении поставок газа в Европу
Установленное нами в Баку стратегическое партнерство в энергетической сфере предусматривает удвоение поставок газа в Европу к концу 2027 года, и мы движемся к этой цели.
Как сообщает Caliber.Az, об этом сказал Президент Ильхам Алиев в ходе выступления на круглом столе на тему «Энергетика и связь», проведенного в рамках 4-го Саммита «Европейского политического сообщества» в Оксфорде.
«Если в 2021 году поставки азербайджанского газа в Европу составляли 8 млрд кубометров, то в этом году этот объем составит приблизительно 13 млрд кубометров. Общий объем экспорта в 2021 году составлял 18 млрд кубометров, а в этом году составит 25 млрд кубометров, причем более половины этого объема пойдет в Европу», - отметил глава государства.