25 Հունիսի 2024 20:54
Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև բանակցային գործընթացում դադար է առաջացել, բայց առանց ուղեկցող իրադարձությունների գործը առաջ չի գնում։ Ուրեմն, պաշտոնական Մոսկվան մատնանշել է՝ երկրների միջև որպես բանակցային հարթակ հանդես գալու իր պատրաստակամությունը։
«Ռուսաստանը պարտավորվել է, և դա գրված է Մոսկվայի կողմից ստորագրած փաստաթղթում, ամեն կերպ աջակցել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության հաստատմանը։ Մենք պատրաստ ենք շարունակել մեր հարթակը տրամադրել կողմերի միջև բանակցությունների համար՝ իրենց համար նախընտրած երկկողմ ձևաչափով»,- ամենշաբաթյա ճեպազրույցում ասել է ՌԴ ԱԳՆ պաշտոնական ներկայացուցիչ Մարիա Զախարովան։ «Մեր երկու դաշնակիցների միջև հավասարակշռված պայմանագրի կնքումը համարում ենք խաղաղության ճարտարապետության հիմք։ Եվ դա պետք է կառուցեն տարածաշրջանի երկրները, ոչ թե դրսից որեւէ մեկը»։ Նա հավելել է, որ «իհարկե, նման օգնության ծավալներն ու ձևերը պետք է ընդունելի լինեն բոլոր կողմերի համար»։
Ինչպես տեսնում ենք, Զախարովան ընդգծել է, որ Մոսկվայի դերը սահմանափակվում է հարթակի գործառույթով, բանակցություններին, որպես մոդերատոր նա չի մասնակցի։ Սա լիովին տեղավորվում է Մյունխենում հաստատված և Ալմաթիում շարունակվող ավանդույթի մեջ, երբ միջոցառման ընդունողները ողջույնից հետո դեմ առ դեմ են թողել բանակցությունների կողմերին։ Վաշինգտոնը որոշ չափով շեղվեց այս կանոնից՝ իրեն բնորոշ լկտի ոգով, փորձելով վերակենդանացնել եռակողմ ձևաչափը՝ Ամերիկայի մայրաքաղաքում արտգործնախարարների հանդիպմանը պետքարտուղար Բլինկենը նստեց մինչև հաղթական վերջը։ Ճիշտ է, այս նստելուց էլ պտուղներ չեն նկատվում։ Հանդիպմանը քաղաքավարի կերպով համաձայնված Բաքուն այնուամենայնիվ այն չի ընկալել որպես բովանդակալից բանակցությունների հարթակ։ Սա բացատրվում է ոչ միայն այն անզգուշությամբ, որով Վաշինգտոնը որոշեց խախտել ստեղծված ձևաչափը, այլ ավելի շատ ԱՄՆ-ի դեմոկրատական վարչակազմի բացահայտ կողմնակալ դիրքորոշմամբ, որը փորձում է Ադրբեջանի հետ խոսել վերջնագրի լեզվով։
Մոսկվան, ինչպես տեսնում ենք, դրսևորում է ավելի ճկուն ու կրեատիվ մոտեցում, քան Վաշինգտոնը, Երեւանին ու Բաքվին ցույց տալով, որ, հակառակ տիրող կլիշեի, չի փորձում իր կամքը պարտադրել կողմերին։ Բացի այդ, Մոսկվան այս կերպ ստուգում է նաև Փաշինյանի՝ Ռուսաստանի հետ փոխգործակցության պատրաստակամությունը։ Իրավիճակի ինտրիգին ավելանում են օրերս Հայաստանում կայացած ԱՄՆ-ի հետ համատեղ զորավարժությունները, որոնց վերաբերյալ ՌԴ ԱԳՆ-ն ժամանակից շուտ իր դժգոհությունն է հայտնել։
Փաշինյանն ու նրա թիմը ոչ միայն չեն ցանկանում գնալ Մոսկվա, այլ նաև միայնակ մնալ նախագահ Ալիևի հետ։ Հիշեցնենք, որ նման հանդիպումից խուսափելու համար հայկական կողմը ամենաաննրբանկատ կերպով անտեսեց Մեծ Բրիտանիայի վարչապետ Սթարմերի նախաձեռնությունը Օքսֆորդշիրում երկկողմ բանակցությունների վերաբերյալ, որտեղ անցկացվում էր Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը։
Բաքուն, ընդհակառակը, կայուն ցուցադրում է իր պատրաստակամությունը կառուցողական երկկողմ բանակցություններին։ Ընդ որում ցանկացած հարթակում: Ահա և հիմա էլ ադրբեջանական կողմը դրական է ընդունել ռուսական նախաձեռնությունը։
«Ադրբեջանը միշտ պատրաստ է եղել Հայաստանի հետ բանակցություններին Ռուսաստանում և այլ հարթակներում»,- այդ մասին ՏԱՍՍ-ին հայտարարել է Ադրբեջանի ԱԳՆ մամուլի քարտուղար Այխան Հաջիզադեն՝ մեկնաբանելով կողմերի հանդիպումը կազմակերպելու Մոսկվայի պատրաստակամությունը։
Հարկ է, թերևս, նաև հիշեցնել, որ այն բանից հետո, երբ հայկական կողմը Բրիտանիայում դեմարշ արեց՝ Ադրբեջանը արել է բարի կամքի ժեստ և այս տարվա նոյեմբերին Բաքվում COP29 համաժողովին մասնակցելու հրավեր է ուղարկել Հայաստանի ղեկավարությանը: Հայկական կողմը խոստացել է այդ մասին մտածել օգոստոսի ընթացքում։
Մինչդեռ, մտածել պետք է հիմա, և ոչ միայն համաժողովի հրավերի մասին, այ նաև ընդհանրապես, ավելի գլոբալ մասշտաբով, խաղաղության հրավերի մասին: Վաղը հնարավոր է նման հրավեր չստանաք:

Приглашение к миру Ереван должен думать быстро
В переговорном процессе между Азербайджаном и Арменией образовалась пауза, однако без попутных событий дело не обходится. Так, официальная Москва обозначила свою готовность выступить в качестве переговорной площадки между странами.
«Россия обязывалась – и это записано в документе, подписанном Москвой, – всячески содействовать достижению мира между Арменией и Азербайджаном. Готовы и далее предоставлять свою площадку для переговоров сторон в предпочтительном для них двустороннем формате, – сказала официальный представитель МИД РФ Мария Захарова на еженедельном брифинге. – Рассматриваем заключение сбалансированного соглашения между двумя нашими союзниками как основу архитектуры мира. И выстраивать ее должны страны региона, никто извне». И добавила, что, «конечно, объемы и формы такого содействия должны быть приемлемы для всех сторон».
Как видим, Захарова подчеркнула, что роль Москвы ограничивается функцией площадки, участвовать в переговорах в качестве модератора она не будет. Это полностью вписывается в традицию, установленную в Мюнхене и продолженную в Алматы, когда хозяева мероприятия после приветствия оставляли стороны переговоров с глазу на глаз. Несколько отошел от этого правила Вашингтон, в свойственном ему нахрапистом духе пытавшийся реанимировать трехсторонний формат – на встрече министров иностранных дел в американской столице госсекретарь Блинкен сидел до победного конца. Правда, и плодов от этого сидения не наблюдается. Баку, вежливо согласившийся на участие во встрече, тем не менее, не воспринял ее в качестве площадки для содержательных переговоров. Это объясняется не только небрежностью, с которой Вашингтон решил поломать сложившийся формат, но еще более и откровенно предвзятой позицией демократической администрации Соединенных Штатов, пытающейся разговаривать с Азербайджаном на языке ультиматума.
Москва, как видим, демонстрирует более гибкий и креативный подход, чем Вашингтон, показывая Еревану и Баку, что она, вопреки сложившемуся клише, не пытается навязывать сторонам свою волю. Кроме того, таким образом в Москве также проверяют готовность Пашиняна взаимодействовать с Россией. Интригу ситуации добавляют состоявшиеся в эти дни в Армении совместные военные учения с США, по поводу которых МИД России еще загодя выразил свое неудовольствие.
Пашиняну и команде не только не хочется ехать в Москву, но еще и остаться один на один с президентом Алиевым. Напомним – чтобы избежать такой встречи, армянская сторона самым нетактичным образом манкировала инициативой британского премьера Стармера относительно двусторонних переговоров в Оксфордшире, где проходил саммит Европейского политического сообщества.
Баку, напротив, стабильно демонстрирует готовность к конструктивным двусторонним переговорам. Причем на любой площадке. Вот и сейчас азербайджанская сторона положительно восприняла российскую инициативу.
«Азербайджан всегда был готов к переговорам с Арменией в России и на других площадках», — об этом заявил ТАСС пресс-секретарь азербайджанского МИД Айхан Гаджизаде, комментируя готовность Москвы организовать встречу сторон.
Стоит еще, пожалуй, напомнить, что после того, как армянская сторона устроила демарш в Британии, Азербайджан сделал жест доброй воли и отправил руководству Армении приглашение посетить Баку в ноябре этого года для участия в конференции COP29. Армянская сторона обещала подумать в течение августа.
Между тем, думать нужно сейчас, причем не только о приглашении на конференцию, но и вообще, в более глобальном масштабе, о приглашении к миру. Завтра такого приглашения можно не дождаться.