26 Հունիսի 2024 18:18
Հայաստանում նկատվում է նախկին ղարաբաղյան անջատողականների բուռն ակտիվություն։ Ակտիվացել են և ոչ մի կեպ չեն կարողանում հանգստանալ։ Երեւանում մինչև հիմա շարունակում է իր գործունեությունը ինչ-որ «արցախի» «ներկայացուցչություն», որը, ըստ իրերի տրամաբանության, այո և ընդհանրապես, ելնելով ինքնապահպանման բնազդից, պետք էր ինքնալուծարվեր, ցրվեր, շատ լավ թաքնվեր և դեռ մի երկու տարի առաջ վախից ատամները կրճացներ: Այս ամենը վկայում է այն մասին, որ Հայաստանի իշխանությունները չեն հրաժարվում ռեւանշիստական գաղափարներից և ագրեսիվ քաղաքականությունից, կրկին աչք են դրել Ադրբեջանի հողերի վրա։ Եվ Ադրբեջանի նկատմամբ տարածքային հավակնություններով Հայաստանի սահմանադրությունը՝ դրա լավագույն ապացույցն է։ «Օրենսդրության մեջ գրված անառողջ ախորժակ»։ Եվ սա, ինչպես ասում են, հենց այնպես չէ։ Հայաստանին, ինչպես ասում են, «կերակրում և պարեցնում» են, խոստումներով և աջակցություն ցուցաբերելով։ 10 միլիոն Խաղաղության եվրոպական հիմնադրամից, հայ-ամերիկյան համատեղ զորավարժություններ, մի խոսքով, շոյում են գլուխը և խոստանում են շոկոլադի կոնֆետներ։ Կոնֆետներ առայժմ չեն երևում, բայց կոնֆետների փաթաթանների խշշոցը հուսադրում է։
Մենք հիանալի հասկանում ենք, որ ինչպես ԱՄՆ-ի, այնպես էլ Եվրամիության գործունեությունը կրում է բացահայտ միակողմանի, հայանպաստ բնույթ, և նրանց քայլերը խոսում են տարածաշրջանում բաժանարար գծեր ստեղծելու քաղաքականության մասին։ Սկզբունքորեն, չկա խաղաղ պայմանագիր՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև սահմանը մնում են որպես պայմանական, Հայաստանին խաղաղ պայմանագիրը շատ ավելի է պետք, քան մեզ, թեկուզ այն պատճառով, որ այդ Հայաստանն է մի կողմ մնում տարածաշրջանային հաղորդակցություններից և միջազգային ենթակառուցվածքային նախագծերից, ինչպես ասում են՝ նստել է անկյունում և վիրավորված ֆսսացնում է քթով։ Վշտահար Չեբուրաշկա, որի հետ ոչ ոք չի ցանկանում ընկերանալ, բայց բոլորը համաձայն են մի փոքր խաղալ՝ իրենց չծանրաբեռնելով անպայման իրագործելի պարտավորություններով։ Բայց «ընկերները չեն հասկանում», որ այն, ինչը մի ժամանակ կոչվում էր «Լեռնային Ղարաբաղի խնդիր», այլևս չկա, խնդիրը մեկընդմիշտ լուծված է, հաղթանակել են արդարությունն ու միջազգային իրավունքը, որի հիմնաքարն է հանդիսանում ադրբեջանական բանակի կողմից աջակցվող տարածքային ամբողջականությունը, սա ինչ-որ մեկին դուր է գալիս, թե ոչ՝ ապա սա վերջին բանն է, և քչերին է դա հետաքրքրում։ Թե ոչ, այդպես չէ: Մեր հարեւանիկների հովանավորների այդ անզոր ծղրտոցները մեզ նույնիսկ դուր են գալիս, քանի որ դա լավագույն վկայությունն է, որ մենք ամեն ինչ ճիշտ ենք անում, և ավելի ճիշտ ենք անելու, չնայելով, ինչպես ասում են, դեմքերին...
Ուրեմն ինչպե՞ս պետք է իրեն պահի Հայաստանը, որպեսզի չզղջա «աննպատակ ապրած տարիների համար»։ Իսկ նա պետք է լավ և հնազանդ պահի իրեն։ Խաղաղության ճանապարհին Հայաստանը պետք է անի այն, ինչ մեզ է պետք։ Եվ նրանք դա կարող են անվանել ինչպես ուզում են. միակողմանի զիջումներ, կապիտուլյացիա, պետականության կորստի սպառնալիք՝ պարտվողն է վճարում հաշիվները։ Այդպիսին է օրենքը, միշտ այդպես է եղել, և դա երբեք չի փոխվի։ Եվ ոչ ոք չի պատրաստվում Հայաստանին պարտքով հավատալ, ոչ ոք չի հավատա նրա՝ «այ ազնիվ խոսք, մենք խաղաղության պայմանագիր ստորագրելուց և տարածաշրջանային հաղորդակցությունները ապաշրջափակելուց հետո անպայման կփոխենք սահմանադրությունը» ոգով խոստումներին։ Ոչ։ Նախ սահմանադրության փոփոխում (կարելի է առանց հանրաքվեի, նրանք կարող են սահմանադրությունը փոխել խորհրդարանում մեծամասնության միջոցով, և ծախսեր չեն լինի, և ժամանակ կխնայեն։ Եթե չեմ սխալվում, նման նախադեպ արդեն եղել է, համաճարակի ժամանակ, սահմանադրության մեջ ինչ-որ փոփխություններ են մտցվել խորհրդարանում պարզ քվեարկությամբ), այնուհետև միանգամայն անպիտանիության համար ԵԱՀԿ-ին Մինսկի խմբի դե յուրե լուծարման խնդրանքով դիմում ԵԱՀԿ, այնուհետև քրեական պատասխանատվության սահմանում մեր տարածաշրջանում սահմանների բռնի կամ ոչ բռնի փոփոխության կոչերի համար (որպեսզի չլինեն ոչ-մի «միացումներ», «ջավախքներ» և «արևմտահայեր»):
Ընդհանրապես, տարածքային պահանջներ հնչեցնելը պետք է լինի քրեականորեն պատժելի, ընդ որում ՀՀ քրեական օրենսգրքով։ Ժամկետ և լուրջ տուգանք, երկուսն էլ, կարելի է նախ տուգանք, բայց դրանից հետո պետք է անպայման ժամկետ լինի։ Այնպես որ, ռեւանշիստները քիչ ընտրություն ունեն. նրանց կամ կպատժեն յուրայինները, համեմատաբար մարդասիրաբար, տանը, ինչպես ասում են՝ նեղ ընտանեկան շրջապատում, կամ էլ կպատժեն ուրիշները (օրինակ՝ «Յաշմա») շատ ցավագին և ճանապարհին։ Սա և միայն սա, թեև ոչ միայն (ոչ ոք չի պատրաստվում մոռանալ ադրբեջանցիների Արևմտյան Ադրբեջան վերադարձի մասին, սա նույնիսկ առանձին թեմայով չի քննարկվում) կծառայի որպես խաղաղության հիանալի ապացույց և, հավանաբար, հիմք կդնի որոշակի վստահություն և երկկողմ հարաբերությունների հետագա զարգացման համար։
Իսկ ինչ վերաբերում է Արևմտյան Ադրբեջանին... Դե, Հայաստանը պարտավոր է ապահովել ադրբեջանցիների կոմպակտ բնակությունը և օրենսդրորեն ամրագրի նրանց ներքին ինքնակառավարման իրավունքը։ Եվ այս արդար պահանջը մենք պետք է բարձրաձայնենք բոլոր հարթակներում, որտեղ այն կարող է հնչել՝ սկսած ՄԱԿ-ից մինչև ԵԱՀԿ, և հենց այս ուղղությամբ պետք է աշխատեն մեր (ընդգծում եմ՝ մեր) ոչ կառավարական կազմակերպությունները։ Այնպես որ, Հայաստանի համար խաղաղության ճանապարհը անցնում է բացառապես զիջումների միջով։ Միակողմանի։ Իսկ դրանք ցավոտ կլինեն, թե ոչ՝ դա նրանց զգայության խնդիրն է։ Եվ եկեք անկեղծ լինենք՝ ինքնին Հայաստանն իրենից առանձնակի արժեք չի ներկայացնում, պարզապես Արևմուտքը ուզում է Ռուսաստանին դուրս մղել Հայաստանից, հատկապես նրա 102-րդ բազան, իսկ Ռուսաստանը չի ուզում, որպեսզի Արևմուտքը Հայաստանում ամրապնդվի այնքանով, որպեսզի այդ 102-րդ բազան այնտեղից դուրս մղի։ Իսկ թե կոնկրետ ով է վերահսկելու Զանգեզուրի միջանցքը՝ դա, մեծ հաշվով, էական չէ, մենք բավականաչափ բավարարված կլինենք այս ձեռնարկության 30 տոկոս բաժնեմասով։ Բայց, իհարկե, ոչ պակաս։

В Армении наблюдается интенсивная деятельность бывших карабахских сепаратистов. Активизировались и никак не могут успокоиться. В Ереване до сих пор продолжает свою деятельность «представительство» какого-то там «арцаха», которое, по логике вещей, да и вообще, исходя из инстинкта самосохранения, должно было самораспуститься, разбежаться, очень хорошо спрятаться и стучать зубами от страха еще пару лет назад. Все это свидетельствует о том, что власти Армении не отказываются от реваншистских идей и агрессивной политики, все еще зарятся на земли Азербайджана. И Конституция Армении с территориальными претензиями к Азербайджану – лучшее тому доказательство. «Нездоровый аппетит, прописанный в законодательстве». И это, как говорится, неспроста. Армению, что называется, «кормят и танцуют», обещая и оказывая поддержку. 10 миллионов из Европейского фонда мира, совместные американо-армянские учения, в общем, гладят по голове и обещают шоколадные конфеты. Конфет пока не видно, но шуршание фантиков обнадеживает.
Мы прекрасно понимаем, что деятельность как США, так и Евросоюза носит откровенно односторонний, проармянский характер, и их шаги говорят о политике создания разделительных линий в регионе. В принципе, нет мирного договора – граница между Азербайджаном и Арменией остается условной, мирный договор нужен Армении гораздо больше, чем нужен нам, хотя бы потому, что это Армения находится в стороне от региональных коммуникаций и международных инфраструктурных проектов, как говорится, сидит в углу и обиженно шмыгает носом. Огорченный Чебурашка, с которым никто не хочет дружить, но все согласны немного поиграть, не обременяя себя обязательствами, обязательными к исполнению. Но «товарищи не понимают», что то, что когда-то называлось «проблемой Нагорного Карабаха», больше нет, проблема решена раз и навсегда, восторжествовала справедливость и международное право, краеугольным камнем которого является территориальная целостность, поддерживаемая азербайджанской армией, нравится это кому-то или нет – то дело последнее и мало кого волнует. Или нет, не так. Эти бессильные вскукареки покровителей соседушек нам даже нравятся, потому что это лучшее свидетельство того, что мы все делаем правильно, а будем делать еще правильнее, невзирая, как говорится, на лица...
Так как же должна вести себя Армения, чтобы потом не жалеть о «бесцельно прожитых годах»? А вести она должна себя хорошо и послушно. На пути к миру Армении придется сделать то, что нам нужно. И они могут называть это как угодно: односторонними уступками, капитуляцией, угрозой потери государственности – проигравший платит по счетам. Таков закон, так было всегда, и это никогда не поменяется. И никто не собирается верить Армении в долг, никто не купится на ее обещания в духе «вот честное слово, мы обязательно поменяем конституцию после подписания мирного договора и разблокировки региональных коммуникаций». Нет. Сначала изменение конституции (можно и без референдума обойтись, они могут изменить конституцию через большинство в парламенте, и расходов никаких, и время сэкономят. Если не ошибаюсь, подобный прецедент уже был, во время пандемии какие-то поправки в конституцию были внесены простым голосованием в парламенте), потом обращение в ОБСЕ с просьбой о де-юре роспуске Минской группы за совершенной ненадобностью, потом введение уголовной ответственности за призывы к насильственному или ненасильственному изменению границ в нашем регионе (чтобы никаких «миацумов», «джавакхов» и «западных армений»).
В общем, озвучивание территориальных претензий должно быть уголовно наказуемым, причем по армянскому же уголовному кодексу. Срок и серьезный штраф, и то и другое, можно сначала штраф, но после него обязательно должен быть срок. Так что выбор у реваншистов невелик: их или накажут свои, сравнительно гуманно, дома, что называется, в узком семейном кругу, или их накажут чужие (например, «Яшма») очень больно и по дороже. Это и только это, хотя и не только (никто не собирается забывать о возвращении азербайджанцев в Западный Азербайджан, это даже не обсуждается отдельной темой) послужит прекрасным доказательством миролюбия и, может быть, заложит фундамент для кое-какого доверия и дальнейшего развития двусторонних отношений.
А что до Западного Азербайджана… Ну, Армения обязана обеспечить компактное проживание азербайджанцев и законодательно закрепить их право на внутреннее самоуправление. И это справедливое требование мы должны озвучивать на всех площадках, где это можно озвучить, от ООН до ОБСЕ, и именно в этом направлении должны работать наши (подчеркиваю – наши) неправительственные организации. Так что путь к миру для Армении лежит исключительно через уступки. Односторонние. А болезненными они будут или нет – это вопрос их ощущений. И давайте начистоту – сама по себе Армения не представляет особой ценности, просто Запад хочет выдавить из Армении Россию, в особенности её 102-ю базу, а Россия не хочет, чтобы Запад укрепился в Армении настолько, чтобы эту 102-ю базу оттуда выдавить. А кто именно будет контролировать Зангезурский коридор – это, по большому счету, несущественно, нас вполне устроит 30% акций в этом предприятии. Но, разумеется, не меньше.