Երևանը դեռ չի կողմնորոշվել «3+3» ձևաչափով առաջիկա հանդիպմանը
Երևանը դեռևս չի կողմնորոշվել՝ Թուրքիայում կայանալիք ԱԳն ղեկավարների «3+3» ձևաչափով հանդիպմանը մասնակցելու հետ կապված։
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, նման եզրակացության կարելի է հանգել՝ դատելով Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարության պատասխանից հայկական ԶԼՄ-ների գրավոր հարցմանը։
Ավելի վաղ Հայաստանում Իրանի դեսպան Մեհդի Սոբհանին հայտարարել էր, որ 3+3 ձևաչափով ԱԳ նախարարների հերթական հանդիպումը մոտ ժամանակներում տեղի կունենա Թուրքիայում։
«Եթե լինեն կոնկրետ պայմանավորվածություններ «3+3» տարածաշրջանային հարթակի երրորդ հանդիպմանը Հայաստանի հնարավոր մասնակցության վերաբերյալ, ապա հանրությունը կտեղեկացվի»,- նշել են Հայաստանի ԱԳՆ-ում։

Ереван пока не определился с участием в предстоящей встрече в формате «3+3»
Как передает Caliber.Az, к такому выводу можно прийти, судя по ответу Министерства иностранных дел Армении на письменный запрос армянских СМИ.
Ранее посол Ирана в Армении Мехди Собхани заявил, что следующая встреча глав МИД в формате «3+3» состоится в Турции в ближайшее время.
«При наличии конкретных договоренностей о возможном участии Армении в третьей встрече региональной платформы «3+3» общественность будет проинформирована», - отметили в армянском внешнеполитическом ведомстве.
Напомним, что первое заседание группы «3+3» прошло в декабре 2021 года в Москве на уровне заместителей глав МИД пяти стран:Азербайджана, Турции, России, Ирана и Армении. Еще одно заседание, на этот раз с участием министров региональных стран прошло в октябре 2023 года в Иране.