Փաշինյանի խրտնելը Միգուցե, ավելի լավ է լսել Բաքվի մեսիջները:
Որքա՜ն կանխատեսելի է Հայաստանը։ Հատկապես համաշխարհային աշխարհաքաղաքականության առումով։ Ինչպես ասում են՝ մեկ ձերոնց, մեկ մերոնց։ Բայց Երևանի դեպքում նաև երրորդին, չորրորդին և այլն: Ինչը դրսևորվում է նաև Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի կողմից՝ բազմիցս ինքն իրեն ժխտումների, որոնց մենք մեկ անգամ չէ որ ընդհարվել ենք, և միջազգային ասպարեզում նման դրսևորումների համատեքստում։ Երբ որոշակի երկրի հանդեպ սեր բացատրելուց անմիջապես հաջորդում են մյուսի հետ գրկախառնությունները: Որից հետո Հայաստանի համար միանգամայն բնական ձևով աշխարհաքաղաքական քնքուշության դրսևորումներ են ցուցաբերվում երրորդի նկատմամբ և այլն։
Ահա և ներկա պատմական փուլում նորից բախվում ենք Հայաստանի նմանատիպ միջազգային վարքագծին։ Այսպիսով, մերթ սրացումով, մերթ մերձեցմամբ (բայց անպայման ինչ-որ վերապահումներով) շարունակվող հայ-ռուսական հարաբերությունների զարգացման սերիալը հարևանում է մի տեսակ արևմտամետ կողմնորոշման հետ։ Ինչո՞ւ «մի տեսակ», եթե կա սերտ քույրական փոխըմբռնում, օրինակ, Հայաստանի և Ֆրանսիայի միջև։ Այո, այն պարզ պատճառով, որ, ասենք, ֆրանսիական զենքի գնումների հետ մեկտեղ, Երևանը վստահորեն առաջատար է դեպի Ռուսաստան պատժամիջոցային ապրանքների վերաարտահանման ուղղությամբ։ Թեև անմիջապես Փարիզը՝ Բրյուսելի, Բեռլինի և Վաշինգտոնի հետ միասին զայրացած դատապարտում է իր դաշնակիցների կողմից գործի նկատմամբ նման մոտեցումը։ Բայց Հայաստանի պարագայում այս բոլոր մայրաքաղաքները լռում են։ Միգուցե, այն պատճառով, որ նրանք հաճու՞յք են ստանում Երևանի լայն բացված դռներով ու պատուհաններով տարբեր կողմերից Հայաստան մտնելուց։
Հնարավոր է, համարում են հարգարժան վերլուծաբանները, դրանում է ամբողջ գործը: Քանի որ Հայաստանում իրար հետ հարևանություն են անում աշխարհի տարբեր տարածաշրջաններից մի ամբողջ զանգված մարդիկ և կազմակերպություններ։ Ասենք, արդեն որքա՞ն ժամանակ է կարծես ինքնիշխան Հայաստանի տարածքում գործում է՝ Ֆրանսիայի և Գերմանիայի ցանկությամբ (Եվրամիության հովանավորությամբ) Երեւան ուղարկված հեռադիտակաձև՝ քաղաքացիական անվանված լրտեսական առաքելությունը։ Այստեղ է սլացել նաև ամերիկյան պաշտպանության գերատեսչության ներկայացուցիչը, ընդ որում կոնկրետ Հայաստանի պաշտպանության նախարարության ներսում։ Բայց սա արդեն ոչ մեկին հատկապես չի զարմացնում, քանի որ ամերիկա-հայկական զորավարժությունները իրականություն են դարձել։ Իսկ այսօր Հայաստանում Եվրամիության դիտորդական առաքելության ղեկավար Մարկուս Ռիտերը և Հարավային Կովկասում ԵՄ-ի հատուկ ներկայացուցչի քաղաքական խորհրդականը Հայաստանի Հանրապետության ԱԱԾ-ի սահմանապահ ծառայության հրամանատար Հունանյանի հետ քննարկել են համագործակցության ընդլայնման հարցեր։
Եվ հանկարծ հորիզոնում երևում է Հայաստանի արտաքին քաղաքական արմատապես այլ ուղղություն՝ իրանական։ Խնդիր չկա, կբացականչի մեր ընթերցողներից մեկը՝ այս ընտրությունն անվանելով Հայաստանի հավասարակշռված միջազգային ոճի դրսեւորում։ Այո, առաջին հայացքից իրավիճակը կարող է այդպես էլ ընկալվել։ Բայց անվանականչին մենք տեսնում ենք պաշտոնական Երևանի դես ու դեն ընկնելը, նույնիսկ խրտնելը, այսինքն այդ նույն՝ մերթ ձերոնց, մերթ մերոնց, մերթ ուրիշներին սկզբունքի դրսևորում և այլն։ Որոշ փորձագետներ բարձրաձայն հարց են տալիս, այդ ինչպես է Հայաստանը՝ իմանալով Թեհրանի կողմից մեր տարածաշրջան երրորդ երկների ինչ-որ խցկումների չընդունումը՝ բացատրում է իր ընտրությունը Իրանի ղեկավարներին։ Միգուցե՞ փոխարենը ինչ-որ հետաքրքիր բան է առաջարկում։ Ճիշտ է, շատ դիտորդներ են ուշադրություն դարձնում արևմտյան իսթեբլիշմենտը ներկայացնող զինվորականների Հայաստան վստահորեն ներթափանցելու հետ կապված Իրանի համապատասխան կառույցների լռությանը։ Բայց մեր կողմից քննարկվող կտրվածքում հետաքրքիր է հատկապես Երևանի մոտեցումն այս ամենին, թեև փորձագետները համարում են, որ այդ հաշվով Իրանի և որոշ արևմտյան երկրների միջև, հնարավոր է, կան չհրապարակված պայմանավորվածություններ։
Խոսքի համար, անցյալ շաբաթ Ադրբեջանի հասցեին իր սադրիչ հարձակումներով հայտնի Հայաստանում Իրանի տխրահռչակ դեսպան Մեհդի Սոբհանին հերքել է «Iran International» պորտալի տարածած՝ Երևանի և Թեհրանի կողմից շուրջ 500 մլն դոլար արժողությամբ ռազմատեխնիկական գործարքի կնքման մասին տեղեկատվությունը։ Մենք ընդամենը արձանագրում ենք այս նրբերանգը, ոչ ավելին։ Այսպես, որտե՞ղ է երաշխիքը, որ Երեւանի այս գիծը ինչ-որ փուլում Հայաստանի համար խնդիրներ չի առաջացնի։ Այս հարցը Թեհրանից և Վաշինգտոնից Հարավային Կովկասի հետ կապված վերջին հայտարարությունների լույսի ներքո հեռու է պարապ լինելուց։ Բառացիորեն այս օրերին Նիկոլ Փաշինյանը Իրանի նախագահ Մասուդ Փեզեշքիանին ներկայացրել է որպես «Խաղաղության խաչմերուկ» հայտնի նախագիծը՝ այն գովազդելով որպես միջտարածաշրջանային հաղորդակցության ուղիների ապաշրջափակման միջոց, որը, սակայն, չի առաջացրել իրանական կողմի հետաքրքրությունը։ Զուգահեռաբար քննարկվել է Հայաստան-Իրան սահմանի անցակետի արդիականացման հարցը։ Բայց շատ ավելի հետաքրքիր է ստացվել Հայաստանի վարչապետի հանդիպումը այաթոլլահ Համենեիի հետ։ Վերջինս Հայաստանի վարչապետին ասել է, որ «Իրանը Զանգեզուրի միջանցքը համարում է վնասակար Հայաստանի համար», ինչպես նաև, որ «օտարերկրացիները չպետք է ստեղծեն սահմանափակումներ երկրների հարևանների հետ հարաբերությունների համար»։
Թեհրանի կողմից հնչեցված դիրքորոշումը վաղուց է հայտնի, միայն, ևս մեկ անգամ, հետաքրքիր է, թե որքա՞ն երկար Երևանին կհաջողվի դես ու դեն ընկնել համաշխարհային մայրաքաղաքների միջև, եթե, օրինակ, ինչպես այդ մասին տեղեկատվությամբ կիսվում են հայկական գրեթե բոլոր ռեսուրսները՝ ԱՄՆ-ի պետքարտուղարի Եվրոպայի ու Եվրասիայի հարցերով օգնական Ջեյմս Օ'Բրայանը, ընդհակառակը, արդիականացրել է Հարավային Կովկասում հաղորդակցությունների ապաշրջափակումը։ Այո և այնպիսի թեքումով, որ «Կենտրոնական Ասիայից Հայաստանով և Ադրբեջանով երթուղու հաջող բացման» դեպքում Կենտրոնական Ասիայի պետությունները «շատ ավելի քիչ կախված կլինեն Ռուսաստանից և Չինաստանից և կստանան ավելի մեծ մուտք դեպի համաշխարհային շուկաներ»։ Դե իսկ հետո Օ’Բրայենն ընդգծել է, որ Փաշինյանի, ԱՄՆ-ի պետքարտուղար Էնթոնի Բլինքենի և Եվրահանձնաժողովի ղեկավար Ուրսուլա ֆոն դեր Լեյենի եռակողմ հանդիպմանը հաստատվել է «Ռուսաստանից Հայաստանի կախվածությունը նվազեցնելու նոր հարթակ»։ «Հայաստանի տնտեսական և էներգետիկ առումով Ռուսաստանից կախվածության» վերացմանը հասնելու համար նման քայլեր ձեռնարկելու անհրաժեշտության արձանագրմամբ։ Ինչից ելնելով է նա ողջունել «Ռուսաստանի հետ խզման» մեջ կայացող Հայաստանի վարչապետի «խիզախ քայլերը»։
Հետաքրքիր է, այնպես չէ՞: Իսկ որովհետև օրակարգում դրսևորվում է հարցն այն մասին, թե ինչի՞ վրա է հույսը դնում Հայաստանը՝ թափառելով աշխարհաքաղաքական տարբեր շահեր ունեցող տարբեր երկրների միջեւ։
Դե լավ, ըստ երևույթին, Հայաստանի կառավարությունը բոլոր հարցերի վստահ պատասխաններ ունի։ Իսկ մենք էլ մեզ թույլ կտանք այս նյութը ավարտել՝ Ադրբեջանի նախագահի հատուկ հանձնարարությունների գծով ներկայացուցիչ Էլչին Ամիրբեկովի կողմից երեկվա ասածով։ Ինչպես նա արտահայտվել է Վաշինգտոն Հուձոնի ինստիտուտում առցանց սեմինարի շրջանակներում, «եթե մենք խոսում ենք երկարաժամկետ, կայուն և անշրջելի խաղաղության մասին, Զանգեզուրի տրանսպորտային հաղորդակցության բացումը հանդիսանում է խաղաղության այն անմիջական արդյունքներից մեկը, որը կարող է օգուտ բերել ոչ միայն Ադրբեջանին, այլ նույնիսկ մեծ աստիճանով Հայաստանին։ Որովհետև շուրջ 30 տարի ադրբեջանական հողերի օկուպացիայի պատճառով Հայաստանը լիովին մեկուսացված էր տարածաշրջանում և զրկված էր Հարավային Կովկասում որևէ տնտեսական նախագծին մասնակցությունից»։
Այսպիսով, միգուցե, Երևանի համար ավելի լավ է ականջ դնել Բաքվի ուղերձներին, քան թե շարունակի քաղաքական և տնտեսական ինչ-որ անհասկանալի դիվիդենտներ փնտրել այն տարածաշրջաններից, որտեղ Հայաստանի մասին հաստատ ոչ ոք հոգ չի տանի:
Թեյմուր Աթաևը՝ հատուկ Caliber.Az-ի համար
Հյուր սյունակագիրների կողմից իրենց հեղինակային հոդվածներում արտահայտված տեսակետներն ու կարծիքները կարող են տարբերվել խմբագրության դիրքորշումից և միշտ չէ, որ արտացոլում են նրա հայացքները:

Шараханья Пашиняна Может, лучше прислушаться к месседжам из Баку?
Как же предсказуема Армения! В особенности в аспекте мировой геополитики. Как говорится, то вашим, то нашим. Но в случае с Ереваном еще и третьим, четвертым и т. д. Что проявляется и в контексте неоднократных дезавуированиях премьер-министром Армении Николом Пашиняном самого себя, с чем мы сталкивались не единожды, и аналогичных проявлениях на международной арене. Когда вслед за объяснениями любви к определенной стране моментально следуют объятия с другой. После чего вполне естественным для Армении оказывается проявление геополитической нежности к третьим и т. д.
Вот и на нынешнем историческом этапе мы вновь сталкиваемся с аналогичным международным поведением Армении. Так, продолжающийся сериал развития армяно-российских отношений то на обострение, то на сближение (но обязательно с какими-то оговорками) соседствует вроде как с прозападной ориентацией. Почему «вроде как», ежели тесно-сестринское взаимопонимание, например, между Арменией и Францией налицо? Да по той простой причине, что, наряду, скажем, с закупками французского оружия, Ереван уверенно лидирует на линии реэкспорта подсанкционных товаров в Россию. Хотя непосредственно Париж, вкупе с Брюсселем, Берлином и Вашингтоном, гневно осуждает такой подход к делу со стороны своих союзников. Но в случае с Арменией все эти столицы молчат. Может, по той причине, что они получают удовольствие от вхождения в Армению через широко распахнутые Ереваном двери и окна с различных сторон?
Возможно, считают маститые аналитики, в этом все и дело. Так как в Армении соседствуют масса лиц и организаций с различных регионов мира. Скажем, уже сколько времени на территории вроде суверенной Армении функционирует биноклеобразная шпионская миссия, именуемая гражданской, направленная в Ереван по желанию Франции и Германии (под патронажем Евросоюза). Сюда же устремился представитель американского оборонного ведомства, причем конкретно во внутрь Министерства обороны Армении. Но это уже особо никого не удивляет, так как американо-армянские военные учения стали явью. А сегодня глава наблюдательной миссии Евросоюза в Армении Маркус Риттер и политический советник спецпредставителя ЕС на Южном Кавказе обсудили с командующим погранслужбы войск СНБ РА Унаняном вопросы расширения сотрудничества.
И вдруг внезапно на горизонте прорисовывается в корне иное внешнеполитическое направление Армении — иранское. Нет проблем, воскликнет кто-то из наших читателей, назвав данный выбор проявлением сбалансированности международного почерка Армении. Да, на первый взгляд ситуация так и может быть воспринята. Но на поверку мы видим метания, даже шараханья официального Еревана, т. е. проявление все того же принципа — то вашим, то нашим, то чужим и т. д. Некоторые эксперты громогласно задаются вопросом, каким образом Армения, зная неприятие Тегераном каких-либо поползновений в наш регион третьих стран, объясняет свой выбор лидерам Ирана? Быть может, что-то предлагает интересное взамен? Правда, немало наблюдателей обращают внимание на молчание соответствующих структур Ирана в связи с уверенным проникновением в Армению военных, представляющих западный истеблишмент. Но в обсуждаемом нами разрезе интересен именно подход Еревана ко всему этому, пусть эксперты и считают, что, возможно, между Ираном и некоторыми странами Запада имеются неафишируемые договоренности на сей счет.
К слову, на прошлой неделе печально известный своими провокационными выпадами в адрес Азербайджана посол Ирана в Армении Мехди Собхани опроверг распространенную порталом Iran International информацию о заключении Ереваном и Тегераном военно-технической сделки на сумму около 500 млн долларов. Мы лишь фиксируем этот нюанс, не более. Так вот, где гарантия, что данная линия Еревана не приведет на каком-то этапе к проблемам для Армении? Вопрос этот далеко не праздный в свете последних заявлений, прозвучавших в преломлении к Южному Кавказу из Тегерана и Вашингтона. Буквально на днях Никол Пашинян представил президенту Ирана Масуду Пезешкиану проект, известный как «Перекресток мира», разрекламировав его в качестве пути к разблокированию межрегиональных каналов связи, что, однако, не вызвало интереса у иранской стороны. Параллельно обсуждался вопрос модернизации пункта пропуска на границе Армения-Иран. Но значительно интереснее оказалась встреча армянского премьера с аятоллой Хаменеи. Последний заявил армянскому премьеру, что «Иран считает Зангезурский коридор вредом для Армении», а также, что «иностранцы не должны создавать ограничения для отношений стран с соседями».
Озвученная Тегераном позиция известна давно, только вот, опять-таки, интересно, насколько долго Еревану будет удаваться метаться между мировыми столицами, если, например, как о том делятся информацией почти все армянские ресурсы, помощник госсекретаря США по делам Европы и Евразии Джеймс О'Брайен, наоборот, актуализировал разблокирование коммуникаций на Южном Кавказе? Да еще с таким уклоном, что в случае успешного «открытия маршрута из Центральной Азии через Армению и Азербайджан» центральноазиатские государства «будут гораздо в меньшей степени зависеть от России и Китая и получат больший доступ к мировым рынкам». Ну а далее О'Брайен подчеркнул, что на трехсторонней встрече Пашиняна, госсекретаря США Энтони Блинкена и главы Еврокомиссии Урсулы фон дер Ляйен была подтверждена «новая платформа по снижению зависимости Армении от России». С констатацией необходимости предпринятия таких шагов, чтобы добиться исчезновения «зависимости Армении от России в экономическом и энергетическом плане». В свете чего он приветствовал «храбрые шаги» премьера Армении, заключающиеся в «разрыве с Россией».
Интересно, не правда ли? А потому на повестке дня и проявляется вопрос о том, на что надеется Армения, кочуя между различными странами с различными геополитическими интересами?
Ну да ладно, видимо, у армянского правительства есть уверенные ответы на все вопросы. Мы же позволим себе завершить данный материал сказанным вчера представителем президента Азербайджана по особым поручениям Эльчином Амирбековым. Как он высказался в рамках онлайн-семинара в вашингтонском Гудзоновском институте, «если мы говорим о долгосрочном, устойчивом и необратимом мире, открытие Зангезурского транспортного сообщения является одним из тех непосредственных результатов мира, который может быть на пользу не только Азербайджану, но даже в большей степени на пользу Армении. Потому что из-за оккупации азербайджанских земель в течение почти 30 лет Армения была полностью изолирована в регионе и лишена участия в каких-либо экономических проектах на Южном Кавказе».
Так, может, для Еревана лучше прислушаться к месседжам из Баку, нежели продолжать искать непонятно какие политико-экономические дивиденды из регионов, где об Армении уж точно никто не позаботится?