Զանգեզուրի միջանցք-Մարշալի պլանը Հարավային Կովկասի համար
Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների արագ վերականգնման ուղղությամբ Ադրբեջանի ջանքերը գնալով ավելի շատ կողմնակիցներ է գտնում, ինչպես տարածաշրջանի երկրներում, այնպես էլ նրա սահմաններից դուրս։ Այդ ռազմավարության առանցքային բաղադրիչն է հանդիսանում Զանգեզուրի միջանցքի երկաթուղային և ավտոմոբիլային ենթակառուցվածքի ստեղծումը։ Անցած տարի Ադրբեջանը զգալիորեն առաջ է գնացել Զանգեզուրի միջանցքի երթուղիով ավտոմոբիլային հանգույցների կառուցման մեջ, ինչպես նաև 70%-ով կատարվել է Հորադիզ-Աղբենդ երկաթգծի շինարարության առաջին փուլը։ Երևանում իր հերթին հայտարարում են՝ իրենց տարածքում 40 կիլոմետրանոց երկաթուղային հատվածի շինարարությունը սկսելու պատրաստակամության մասին։
Անցյալ տարի անցնելով Զանգեզուրի միջանցքի ենթակառուցվածքի կստեղծմանը՝ Ադրբեջանը արագացրել է բոլոր ուղղություններով նախագծերի իրականացումը։ Այսպես, Հորադիզ-Ջաբրաիլ-Զանգիլան-Աղբենդ 123,8 կմ երկարությամբ ավտոմայրուղու շինարարությունը անմիջապես անցկացվել է մի քանի հատվածներում, և Ադրբեջանի ավտոմոբիլային ճանապարհների պետական գործակալության (ԱԱՃՊԳ) տվյալների համաձայն՝ այդ ավտոճանապարհի շինարարության ավարտը պլանավորովում է արդեն 2024 թվականին։
Այդչափ արդյունավետ է անցկացվել նաև անդրսահմանային միջանցքի երկաթուղային բաղադրիչը։ Անցյալ տարվա փետրվարին մեկնարկված Հորադիզ-Աղբենդ 110,4 կմ երկաթգծի անցկացման աշխատանքները նույնպես անցկացվել են արագացված ռեժիմով, առաջին փուլի շրջանակներում կատարվել է աշխատանքների ավելի քան 70%-ը։ Մասնավորապես, մինչև Ադրբեջանի Ջաբրայիլի շրջանի Մահմուդլու կայարանը արդեն տեղադրվել է 23 կմ ռելս, սկսվել է ճանապարհի բարեկարգումը, կառուցված հատվածներում գործարկվել են աշխատանքային գնացքներ։ Նախագծի իրականացման աշխատանքները անցկացվում են երեք փուլով, մոտ ժամանակահատվածում նախատեսցված է՝ բավականին բարդ ռելևֆով տեղանքներում շատ գործողությունների՝ շուրջ 90 կմ ռելսերի տեղադրման, ինչպես նաև 41 կամուրջների, 8 կայարանների, 3 թունելների շինարարության իրականացումը։ Ընդ որում, այդ ողջ աշխատանքները պետք է իրականացվեն աննախադեպ կարճ ժամանակահատվածում, տրանսպորտային ենթակառուցվածքը պետք է պատրաստ լինի արդեն 2023 թվականին։
Մի խոսքով, այսօր Ադրբեջանում անում են ամեն հնարավորը, որպեսզի արագ ավարտել՝ մեր երկրի տարածքով անցնող բոլոր ավտոճանապարհային և երկաթուղային ճանապարհի ենթակառուցվածքի հատվածների շինարարությունը։ Զանգեզուրի տրանսպորտային միջանցքի աշխատանքների արագացման իմաստը լիովին ակնհայտ է. այսօր Բաքուն, Անկարան, Մոսկվան, ինչպես նաև Թեհրանը շահագրգռված են՝ փոխադարձ բեռնափոխադրումների ավելացման և սկզբունքայնորեն նոր լոգիստիկ կոնֆիգուրացիաների ձվավորման համար Հարավային Կովկասում տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման մեջ։ Տարածաշրջանի առաջատար երկրների աշխարհաքաղաքական և առևտրական շահերի նման համընկնումը բավականին հազվադեպ երևույթ է, ուստի աններելի սխալ կլիներ ձգձգել շինարարական աշխատանքները։
Մասնավորապես, Ադրբեջանում հաշվարկում են՝ Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության (ՆԻՀ) տրանսպորտային ապաշրջափակման, ինչպես նաև թուրքական շուկաներ մեծ ծավալներով բեռների տեղափոխման համար այդ ամենակարճ երթուղիների առավելության օգտագործման վրա։ Լինելով արտոնյալ առևտրի մասին համաձայնագրով կապված առանցքային առևտրական գործընկերներ՝ Ադրբեջանը և Թուրքիան պլանավորում են մոտակա մի քանի տարիների ընթացքում առևտրաշրջանառությունը հասցնել մինչև 15 մլրդ դոլարի։ Բացի դրանից, միջանցքի զարգացումը Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության համար կապահովի Եվրասիայի տրանսպորտային հաբի կարգավիճակը՝ ներդրումներ գրավելով ոչ միայն լոգիստիկայի ոլորտում, այլ նաև արդյունաբերության և գյուղատնտեսական վերամշակման մեջ, վերջինիս այդ նույն Թուրքիա հետագա արտահանմամբ։
Իր հերթին, Թուրքիան և Ռուսաստանը, որոնք ձգտում են ընդլայնել փոխադարձ առևտրատնտեսական կապերը, չափազանց շահագրգռված են նախագծով, մինչդեռ վերջինս ստանում է ուղիղ ցամաքային ելք դեպի Հայաստան՝ շրջանցելով վրացական ոչ միշտ հուսալի ճանապարհը։ Զանգեզուրի միջանցքը ամենակարճ և առավել եկամտաբեր երթուղի է՝ Ռուսաստանի Դաշնության սահմաններից մինչև Թուրքիա, ինչը չափազանց կարևոր է երկու երկրների ներկայիս շուրջ 25 մլրդ դոլար փոխադարձ ապրանքաշրջանառությունը մինչև 100 մլրդ դոլարին հասցնելու պլանների հաշվառմամբ։
Զանգեզուրի միջանցքը զգալի առավելություններ կարող է ներկայացնել նաև Իրանին. Ռեշտ-Աստարա 210 կիլոմետրանոց երկաթուղային հատվածի շինարարության թերի լինելու պատճառով, որը երկար տարիներ խոչընդոտում է Հյուսիս-Հարավ միջանցքի նախագծի ամբողջական ավարտին, Իսլամական Հանրապետությունը կարող է երկաթուղային հաղորդակցություն ստանալ Ադրբեջանի, Ռուսաստանի հետ ( հավելյալ գիծ Թուրքիայի հետ) Ջուղայի երկաթուղային հանգույցով դեպի Նար (գյուղական բնակավայր Հյուսիսային Օսիա-Ալանիա Հանրապետությունում):
Հետագայում պլանավորում են Զանգեզուրի միջանցքին միանալ նաև՝ Թուրքիայի ուղղությամբ առավել կարճ երթուղիներում չափազանց շահագրգռված Կենտրոնական Ասիայի պետությունների բեռնափոխադրողները։ Բամբակ և տեքստիլ, խտացված հանքաքարեր, պարարտանյութեր, քիմիական ձեռնարկությունների սննդաարդյունաբերության արտադրանք՝ սա հեռու է ապրանքների ամբողջական ցանկից, որոնք Կենտրոնական Ասիայի երկրները կարող են տարանցել նոր միջանցքով: Նախնական հաշվարկների համաձայն, ավտոկցասայլերի և երկաթուղային բեռնարկղերի փոխադրումը լաստանավերով և նավերով Կասպից ծովով մինչև Ալյաթ նավահանգիստ և այնուհետև Զանգեզուրի երթուղիով դեպի Թուրքիայի միջերկրածովյան նավահանգիստներ կտևի բավականին ավելի քիչ ժամանակ (ներառյալ. անդրսահմանային ընթացակարգերը), քան նմանատիպ երթուղին: Տարածաշրջանային լոգիստիկ նոր միջանցքի ներուժը բարձր է գնահատվում նաև Մերձավոր Արևելքի երկրներում և Չինաստանում (որպես «Մեկ գոտի, մեկ ճանապարհ» նախաձեռնության մաս), իսկ ապագայում նաև ԵՄ-ում: Այսպիսով, նոր միջանցքի պոտենցիալ բարձր ծանրաբեռնվածությունը Ադրբեջանին թույլ կտա համեմատաբար արագ փոխհատուցել այն ներդրումների մեծ մասը, որոնք այսօր ուղղված են Ղարաբաղի տարածաշրջանի տրանսպորտային ցանցի զարգացմանը։
Իսկ Հայաստա՞նը։ Ինչպե՞ս են այս երկրի ղեկավարությունն ու գործարար շրջանակները գնահատում Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ տրանսպորտային հաղորդակցությունների բացման առավելությունները։ 2021 թվականին պաշտոնական Երևանի դիրքորոշումը միջանցքի կարգավիճակի շուրջ հիմնականում բացասական գնահատականներից և վեճերից վերածվել է դրա արագ կառուցման անհրաժեշտության ըմբռնմանը։ Օրերս Հանրապետության վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը նշել է, որ Հայաստանում քննարկվում է իր տարածքում երկաթուղային հատվածի նախագծումը, ֆինանսավորումը և կառուցումը, և եռակողմ աշխատանքային խմբի շրջանակներում տարածաշրջանային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման վերաբերյալ համապատասխան բանակցությունները մոտ են ավարտին։
Նախնական հաշվարկներով, Հայաստանի տարածքում երկաթուղային սեգմենտի շինարարությունը գնահատվում է 226 մլն դոլար։ Մանսավորապես, խոսքը գնում է Ադրբեջանի հարավ արևմտյան սահմանին Աղբենդից, այնուհետև Մեղրրի միջով մինչև Ադրբեջանի Նախչըվանի Ինքնավար Հանրապետության սահմանը 40 կիլոմետրանոց հատվածի անցկացման մասին, ինչպես նաև Հայաստանում պետք է կառուցվի Նախչվանի Ինքնավար Հանրապետութլյան սահմանից թուրքական երկաթգծերին հետագա միացմամբ մինչև Արազդայան (Երասխ) երկաթուղային ենթակառույց։ Երևանում հայտարարել են, որ նախագծի իրագործման հարցով սերտ շփուներ ունեն ռուսական կողմի հետ։ Սա ուրիշ կերպ չէր կարող լինել, քանզի Հայաստանի երկաթուղային ենթակառուցվածքի օպերատոր է հանդիսանում Հարավկովկասյան երկաթուղային գծերը՝ Ռուսաստանի երկաթուղային ճանապարհների հարյուր տոկոսանոց դուստրը։
Հայաստանի իշխանությունների կողմից իր տարածքներում շինարարական աշխատանքները մեկնարկելուն պատրաստ լինելու մասին հայտարարությունները հուսադրում են, սակայն այդ հանրապետության ընդդիմադիր շրջանակներում դեռևս պահպանվում է Զանգեզուրի միջանցքի նախագծին կոշտ դիմադրությունը։ Մինչդեռ, քաղաքական փաստարկների և անվտանգության ասպեկտների հետ մեկտեղ՝ ընդդիմախոսները առաջադրում են իբր այդ երթուղիներում ներդրումների առևտրական անհեռանկարության մասին վարկածներ։ Պահանջների մեծամասնության էությունը հանգում է երկու հիմնական կետերի։ Հայաստանում նախագծի հակառակորդները ելնում են նրանից, որ Բաքուն Երևանի կվճարի միայն Մեղրիում 41 կիլոմետրանոց հատվածի վերականգնման համար և միջոցների մեծ ներհոսք հանրապետությունը իր բյուջեում չի տեսնի։ «Սպուտնիկ-Արմենիա» գործակալության տվյալներով, տարանցումների վճարումների կանխատեսելի գումարը գնահատվում է մոտավորապես 1,2-1,5 միլիոն դոլար՝ 26 տոնանոց բեռնարկղերի տեղափոխման գնի հաշվառմամբ։ Իսկ քանի որ Բաքվի և Նախչըվանի միջև ապրանքների տեղափոխումը չի գերազանցում տարեկան 1 մլն տոնան, ապա ներդրումների (226 մլն դոլար) հատուցումը կպհանջի գրեթե հարյուր տարի։ Թերահավատները ենթադրում են նաև, որ ենթակառույցում ներդրումները ծանր բեռ կլինեն երկրի բյուջեի պակասրդի համար, ինչը Երևանին կստիպի ավելացնել ԵՄ-ի հանդեպ պարտքային պարտավորությունները։
Ավաղ, վերը նշված փաստարկները կազմված են բավականին խորամանկությամբ, քանի որ միտումնավոր հաշվի չեն առնվում այն օգուտների տպավորիչ ցանկը, որը Հայաստանը կստանա Զանգեզուրի միջանցքի բացումից հետո։ Նախ դեպի ՆԻՀ տարանցիկ բեռների համար Բաքվի վճարումը միայն այն եկամտի մի փոքր մասը, որի վրա կարող է հույս դնել ավելի քան երեսուն տարի տրանսպորտային շրջափակման մեջ գտնվող Հայաստանը. չէ որ հանրապետությունը Ադրբեջանի տարածքի միջով՝ նմանատիպ տրանսպորտային միջանցք դեպի տարողունակ ռուսական շուկա մուտք կստանա։ Իսկ դա Հայաստանին թույլ կտա մեծապես ընդլայնել տնտեսական կապերը Ռուսաստանի Դաշնության և Եվրասիական միության մյուս անդամների հետ։ Այսօր Հայաստանի ապրանքաշրջանառության մոտ մեկ երրորդը բաժին է ընկնում Ռուսաստանին, իսկ Ադրբեջանի տարածքով հաղորդակցությունների բացումը թույլ կտար այս ցուցանիշը ավելացնել մեկուկես-երկու անգամ։ Այսօր ԱՊՀ երկրների շարքում հայկական արտահանման արժեքը (գյուղատնտեսական և գինեգործական արտադրանք, հանքային և հանքաքարի հումք, շինանյութ), տրանսպորտային բարձր ծախսերի պատճառով, համարվում է ամենաանշահավետն ու թանկը։
Երկրորդը, Հայաստանը քիչ եկամուտներ չի ստանա իր տարածքի միջով թուրքական և ռուսական ապրանքների տարանցման համար, և այդ եկամուտները կհաշվարկվեն շատ միլլիոն դոլարներով, հաշվի առնելով ռուս-թուրքական առևտրի տպավորիչ ծավալները։
Երրորդը՝ Ջուլֆայի երկաթուղային հանգույցի միջոցով հայ արտահանողները ամենակարճ և ամենաէժան մուտքն են ստանում դեպի Պարսից ծոցի իրանական նավահանգիստներ։ Իրանի հետ 30 տարում չիրականացված երկաթուղային կապը հայկական բիզնեսի երազանքն է, էլ չեմ խոսում այն մասին, որ Երևանի և Թեհրանի միջև Զանգեզուրով (Սյունիք) թանկարժեք (3,2 մլրդ դոլար) երկաթուղու կառուցման հարցը ինքնաբերաբար կվերանա։ Եվ սա ծանրակշիռ հակափաստարկ է թերահավատների համար, ովքեր անընդունելի են համարում Մեղրիի հատվածում ներդրումների երկար վերադարձի ժամկետը. իրանական այլընտրանքն ավելի քան 14 անգամ թանկ է։
Հայաստանի համար մեկ այլ առավելություն կարող է լինել ադրբեջանական Ալյաթ նավահանգստով մուտքը Կենտրոնական Ասիայի երկրներ, ինչպես նաև մեկ այլ տարբերակ՝ Չինաստանից, Կորեայի Հանրապետությունից և Կենտրոնական Ասիայի պետություններից տարածության միջով տարանցիկ ճանապարհով այնուհետև Ադրբեջանի տարածքով դեպի Հայաստան Ասիա-Խաղաղօվկիանոսյան տարածաշրջանի այլ երկրներից ապրանքների մատակարարումը: Նման գործողությունները մի քանի անգամ ավելի արագ և, հավանաբար, ավելի էժան են, քան Հարավարևելյան Ասիայից Հայաստան ներմուծվող այսօրվա ծովային ուղիները, որոնք փուլ առ փուլ իրականացվում են Սուեզի ջրանցքով, այնուհետև Բոսֆորով վրացական նավահանգիստներում վերաբեռնումներով:
Ի վերջո, Զանգեզուրի միջանցքի բացմամբ հաջորդ փուլը կլինի թուրքական Կարսի ուղղությամբ երկաթուղային (ԽՍՀՄ ժամանակներից գոյություն ունեցող) ենթակառուցվածքի վերականգնումը։ Իսկ թուրքական տարողունակ շուկան հայ արտահանողների, տրանսպորտային և բեռնափոխադրող ընկերությունների համար կարող է դառնալ ոչ պակաս կարևոր (քան ԱՊՀ երկրները) եկամտի աճի աղբյուր։ Խոսքը, մասնավորապես, Թուրքիայի միջերկրածովյան նավահանգիստներ, այդ թվում՝ Իսկենդերուն նավահանգիստ, հայկական լեռնահանքային գործարանների մուտքի մասին է, որը իդեալականորեն հարմար է պղնձի, մոլիբդենի, ցինկի, կապարի և այլ խտանյութերի և պատրաստի արտադրանքի արտահանման համար։ Անմիջական երկաթուղային հաղորդակցությունը հնարավորություն կտա բազմապատիկ նվազեցնել թուրքական ներմուծման գինը, որը այս տարիների ընթացքում Հայաստան է գալիս շրջանաձև և պատշաճ հավելավճարով։
Այսպիսով, Ադրբեջանի և Թուրքիայի հետ քաղաքական հարաբերությունների կարգավորմանը, մտացածին տարածքային պահանջներից հրաժարվելուն զուգընթաց, Զանգեզուրի միջանցքը կարող է Հայաստանի համար իսկական պատուհան դառնալ դեպի մեծ աշխարհ, որակապես փոխելով այդ երկրի արդյունաբերական ու ագրարային հեռանկարները և նրան ազատելով հավերժ հետնապահի կարգավիճակից։

Зангезурский коридор - план Маршалла для Южного Кавказа
Усилия Азербайджана по скорейшему восстановлению транспортных коммуникаций на Южном Кавказе находят все большее число сторонников как в странах региона, так и за его пределами. Ключевым компонентом этой стратегии является формирование железнодорожной и автомобильной инфраструктуры Зангезурского коридора. За минувший год Азербайджан ощутимо продвинулся в прокладке автомобильных развязок по маршруту Зангезурского коридора, также на 70% выполнен первый этап строительства железной дороги Горадиз-Агбенд. В Ереване в свою очередь заявляют о готовности приступить к строительству 40-километрового железнодорожного отрезка на своей территории. Увы, но на политическом и медийном пространстве соседней страны по-прежнему высказываются мнения о невыгодности этого коридора для Армении.
Приступив в минувшем году к формированию инфраструктуры Зангезурского коридора, Азербайджан форсировал реализацию проектов по всем направлениям. Так, строительство автомагистрали Горадиз-Джебраил-Зангилан-Агбенд протяженностью 123,8 км велось сразу по нескольким участкам, и согласно данным Госагентства автомобильных дорог Азербайджана (ГААД), завершить строительство этой автодороги планируется уже в 2024 году.
Столь же эффективно шла прокладка железнодорожного компонента трансграничного коридора. Стартовавшие в феврале прошлого года работы по прокладке 110,4 км железной дороги Горадиз-Агбенд также велись в ускоренном режиме - в рамках первой фазы выполнено свыше 70% работ. В частности, до станции Махмудлу Джебраильского района Азербайджана уже проложено 23 км рельсов, началось благоустройство дороги, на отстроенных участках запущены рабочие поезда. Работы по проекту ведутся в три этапа, и в ближайший период предстоит осуществить немало операций в достаточно сложном рельефе местности - проложить порядка 90 км рельсов, а также построить 41 мост, 8 станций, 3 тоннеля. Причем, все эти работы предстоит реализовать в небывало короткий промежуток времени - транспортная инфраструктура должна быть готова уже в 2023 году.
Одним словом, сегодня в Азербайджане делают все возможное для скорейшего завершения строительства проходящих по нашей территории участков автодорожной и путевой инфраструктуры. Резон форсировать работы по Зангезурскому транспортному коридору вполне очевиден: сегодня Баку, Анкара, Москва, а также Тегеран заинтересованы в скорейшей разблокировке транспортных коммуникаций на Южном Кавказе для наращивания взаимных грузоперевозок и формирования принципиально новых логистических конфигураций. Подобное совпадение геополитических и коммерческих интересов ведущих стран региона явление довольно редкое, поэтому было бы непростительной ошибкой затягивать строительные работы.
В частности, Азербайджан рассчитывает на транспортное деблокирование Нахчыванской Автономной Республики (НАР), а также использование преимуществ этого кратчайшего маршрута для перевалки немалых объемов грузов на турецкий рынок. Будучи ключевыми торговыми партнерами, Азербайджан и Турция связаны соглашением о преференциальной торговле и планируют увеличить торговый оборот до $15 млрд в ближайшие несколько лет. Кроме того, развитие коридора обеспечит НАР статус транспортного хаба Евразии, привлекая инвестиции не только в сферу логистики, но и в промышленность и аграрную переработку с последующим экспортом продукции в ту же Турцию.
В свою очередь, в проекте крайне заинтересованы стремящиеся к расширению взаимных торгово-экономических связей Турция и Россия, при этом последняя получает прямой сухопутный выход в Армению, минуя не всегда надежный грузинский маршрут. Зангезурский коридор кратчайший и наиболее рентабельный сухопутный маршрут от границ РФ до Турции, что крайне важно с учетом планов двух государств довести взаимный товарооборот с нынешних порядка $25 млрд до $100 млрд в среднесрочной годы.
Существенные преимущества Зангезурский коридор может предоставить и Ирану: в силу незавершенности строительства 210-километрового железнодорожного участка Решт-Астара, уже многие годы тормозящего полноценное завершение проекта коридора «Север-Юг», Исламская республика могла бы получить железнодорожное сообщение с Азербайджаном, Россией (дополнительную ветку с Турцией) через Джульфинский железнодорожный узел в НАР.
В перспективе к Зангезурскому коридору планируют подключиться грузоперевозчики из государств Центральной Азии (ЦА), также крайне заинтересованные в наиболее коротких маршрутах в направлении Турции. Хлопок и текстиль, рудные концентраты, удобрения, продукция химпредприятий и пищепрома, вот далеко неполный список продукции, которую страны ЦА могли бы переваливать транзитом через новый коридор. По предварительным расчетам, перевозки автотрейлеров и железнодорожных контейнеров паромами и судами ро-ро через Каспий в Алятский порт и далее через Зангезурский маршрут к Средиземноморским портам Турции займут на порядок меньшее времени (включая трансграничные процедуры), нежели аналогичный маршрут. Потенциал нового регионального логистического коридора также высоко оценен в государствах Ближнего Востока и в Китае (в рамках инициативы «Один пояс, один путь»), а в перспективе и в ЕС. Тем самым, потенциально высокая загруженность нового коридора позволит Азербайджану сравнительно быстро окупить немалую часть вложений, направляемых сегодня в развитие транспортной сети Карабахского региона.
А как же Армения? Как руководство и деловые круги этой страны оценивают преимущества от открытия транспортных коммуникаций с Азербайджаном и Турцией? В течение 2021 года позиция официального Еревана эволюционировала от преимущественно негативных оценок и споров вокруг статуса коридора до понимания необходимости его скорейшего строительства. На днях премьер-министр республики Никол Пашинян отметил, что в Армении обсуждаются вопросы проектирования, финансирования и строительства железнодорожного участка на своей территории, а соответствующие переговоры в рамках трехсторонней рабочей группы по разблокированию региональных коммуникаций близки к завершению.
По предварительным расчетам, строительство железнодорожных сегментов по территории Армении оценивается в $226 млн. В частности, речь идет о расходах на прокладку 40-километрового отрезка от Агбенда на юго-западной границе Азербайджана, далее через Мегри до границы с Нахчыванской автономией Азербайджана, также в Армении предстоит отстроить железнодорожную инфраструктуру от северо-западной границы НАР до Араздейана (Ерасх) с последующей стыковкой с турецкими железнодорожными линиями. В Ереване заявили, что будут поддерживать самые тесные контакты с российской стороной по вопросу реализации проекта. Это безальтернативно, так как оператором железнодорожной инфраструктуры Армении является Южно-Кавказская железная дорога - стопроцентная дочка РЖД.
Последние заявления армянских властей о готовности дать старт строительным работам на своей территории обнадеживают, однако в оппозиционных кругах этой республики все еще сохраняется жесткое противостояние проекту Зангезурского коридора. Причем помимо политических аргументов и аспектов безопасности оппоненты выдвигают тезисы о якобы коммерческой бесперспективности вложений в этот маршрут. Суть большинства претензий сводится к двум основным пунктам. Противники проекта в Армении исходят из того, что Баку будет платить Еревану за транзит только на восстановленном в Мегри 41-километровом участке и большого притока средств в свой бюджет республика не увидит. Предполагаемая сумма транзитных выплат, по данным агентства «Спутник-Армения», оценивается примерно в 1,2 - 1,5 млн долларов в год с учетом стоимости перевозки контейнера вместимостью 26 тонн. А так как перевалка грузов между Баку и Нахчыванской автономией не превышает 1 млн тонн в год, то окупаемость вложений ($226 млн) потребует чуть ли не сотню лет. Скептики также полагают, что вложения в инфраструктуру лягут тяжким бременем на дефицитный бюджет страны, вынудив Ереван увеличить долговые обязательства перед ЕС.
Увы, но приведенные аргументы составлены с изрядной долей лукавства, так как умышленно не учитывают внушительный перечень преимуществ, которые получит Армения после открытия Зангезурского коридора. Во-первых, оплата Баку транзитных грузов в НАР лишь малая доля доходов, на которые может рассчитывать находящаяся в тридцатилетней транспортной блокаде Армения: ведь республика получит аналогичный транзитный коридор по азербайджанской территории с выходом на емкий российский рынок. А это позволило бы Армении на порядок расширить экономические связи с РФ и другими членами Евразийского союза. Сегодня около трети армянского торгового оборота приходится на Россию, и открытие коммуникаций через территорию Азербайджана позволило бы увеличить этот показатель в полтора-два раза. Сегодня среди стран СНГ стоимость армянского экспорта (аграрная и винодельческая продукция, минеральное и рудное сырье, стройматериалы) в силу высоких транспортных издержек считается наиболее нерентабельной и дорогой.
Во-вторых, Армения получит немалые доходы за транзит турецких и российских грузов через свою территорию, и эти поступления будут исчисляться многими миллионами долларов, учитывая внушительные объемы российско-турецкой торговли.
В-третьих, через Джульфинский железнодорожный узел армянские экспортеры получают самый короткий и дешевый выход к иранским портам в Персидском заливе. Железнодорожная связь с Ираном, не реализованная за 30 лет, - мечта армянского бизнеса, не говоря уже о том, что автоматически отпадет вопрос строительства дорогостоящей ($3,2 млрд) железной дороги между Ереваном и Тегераном через Зангезур (Сюник). А это весомый контраргумент для скептиков, считающих неприемлемым длительный период окупаемости инвестиций в мегринский отрезок: иранская альтернатива более чем в 14 раз дороже.
Еще одним преимуществом для Армении может стать выход на страны Центральной Азии через азербайджанский порт Алят, а также и другой вариант - поставка товаров из Китая, Республики Корея и других стран АТР транзитом через территорию государств ЦА, далее через Азербайджан в Армению. Такие операции на порядок быстрее и вероятно дешевле, чем сегодняшние морские маршруты импорта из Юго-Восточной Азии в Армению, осуществляемые поэтапно через Суэцкий канал, далее Босфор с перегрузкой в грузинских портах.
Наконец, с открытием Зангезурского коридора следующим этапом станет восстановление железнодорожной инфраструктуры (существующей со времен СССР) в направлении турецкого Карса. А емкий турецкий рынок может стать не менее важным (чем страны СНГ) источником роста доходов армянских экспортеров, транспортных и экспедиторских компаний. В частности, речь идет о выходе армянских горнорудных комбинатов на средиземноморские порты Турции, в том числе порт Искендерун, идеально подходящий для вывоза медного, молибденового, цинкового, свинцового и других концентратов и готовой продукции. Прямое железнодорожное сообщение позволит кратно удешевить турецкий импорт, который все эти годы поступал в Армению окольными путями и с приличной наценкой.
Тем самым, по мере нормализации политических отношений с Азербайджаном и Турцией, отказа от надуманных территориальных претензий, со временем Зангезурский коридор может стать для Армении настоящим окном в большой мир, качественно изменив промышленные и аграрные перспективы этой страны и избавив ее от статуса вечного аутсайдера.