Աշխարհի ադրբեջանցիների V համագումարը կանցկացվի Շուշայում
Աշխարհի ադրբեջանցիների V համագումարը նախատեսվում է անցկացնել՝ նախագահ, հաղթանակած Գերագույն գլխավոր հրամանատար Իլհամ Ալիևի ղեկավորությամբ, մեր հզոր բանակի կողմից թշնամու օկուպացիայից ազատագրված Ադրբեջանի մշակութային մայրաքաղաքում Շուշա քաղաքում ։ Այս մասին հայտնում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեին։
Համագումարի պատվիրակները նախ կայցելեն Բաքվի Նահատակների I և II ծառուղիներ, որից հետո կմեկնեն Շուշա։
Նախատեսվում է, որ միջոցառմանը կմասնակցեն 65 երկրներից սփյուռքի շուրջ 400 ներկայացուցիչներ։ Համագումարի բացման պաշտոնական արարողությունից հետո նախատեսված է՝ Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի գործունեության մասին զեկույցով ելույթ, քննարկումների կազմակերպում՝ «Ադրբեջանական սփյուռքի առջև ծառացած խնդիրները հետպատերազմյան շրջանում», «Ադրբեջանական սփյուռքի ավանդը Ղարաբաղի վերականգնման ու վերակառուցման մեջ» թեմաներով։

V Съезд азербайджанцев мира будет проведен в Шуше
V Съезд азербайджанцев мира планируется провести в культурной столице Азербайджана – городе Шуша, освобожденном от вражеской оккупации, передает Trend со ссылкой на госкомитет по работе с диаспорой.
Вначале делегаты съезда посетят Аллею почетного захоронения, I и II Шехидляр хиябаны в городе Баку, после чего отправятся в Шушу.
На мероприятии ожидается участие около 400 представителей диаспоры из 65 стран. После официальной церемонии открытия съезда предусмотрены выступление с отчетом о деятельности Государственного комитета по работе с диаспорой, организация обсуждений на темы «Задачи, стоящие перед азербайджанской диаспорой в поствоенный период», «Вклад азербайджанской диаспоры в восстановление и реконструкцию Карабаха».
Отметим, что V Съезд азербайджанцев мира станет первой представительной встречей нашей диаспоры, демонстрирующей в последние годы высокую организованность и единство, играющей особую роль в информировании международной общественности в связи с азербайджанскими реалиями, после освобождения Карабаха.