«Շուշայում մենք երջանկությունից լաց էինք լինում»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Կիևի ադրբեջանցիների կոնգրեսի նախագահ, Ադրբեջանի վաստակավոր մարզիչ Օլեգ Կրապիվինի հետ։
—Օլեգ Անդրեևիչ, առաջին հերթին ուզում ենք Ձեզ շնորհավորել ադրբեջանական սփյուռքի զարգացման մեջ ծառայությունների համար «Բարեկամության» շքանշանով պարգևատրվելու առթիվ։ Այդ պարգևատրումը Ձեզ համար արդյո՞ք դարձավ ակնկալություն։
—Այո, չեմ թաքցնի, պարգևատրման փաստը ինձ համար դարձավ ակնկալություն։ Ես չէ որ ընդամենը աշխատում եմ հանուն մեր ժողովրդի և մեր հայրենիքի՝ Ադրբեջանի բարեկեցության։ Այդչափ բարձր պարգևատրումը մեծ պատասխանատվություն է դնում ինձ վրա, այժմ ես ավելի շատ կձգտեմ և էլ ավելի պատասխանատու կդառնամ ոչ միայն Ուկրաինայում, այլ նաև ողջ աշխարհում ապրող մեր հայրենակիցների հանդեպ։
Ես հպարտանում եմ, որ նախագահ Իլհամ Ալիևը ողջ աշխարհին ցույց տվեց, թե ինչպես պետք է պայքարել իր հայրենիքի համար և պաշտպանել պետության տարածքային ամբողջականության արդարացի վերականգնումը։ Ես համոզված էի, որ վաղ թե ուշ Ադրբեջանը կհաղթի։ Մենք ամբողջ աշխարհին ցույց տվեցինք, որ ճշմարտությունը մեր կողմն է և արդարությունը միշտ հաղթանակում է։
—Կարո՞ղ եք պատմել Կիևի ադրբեջանցիների կոնգրեսի նպատակների ու խնդիրների մասին։
—Կոնգրեսի հիմնական նպատակներից մեկը կայանում է նրանում, որպեսզի Կիևում մեր երիտասարդությունը չմոռանա իր մայրենի լեզուն և մշակույթը։ Այդ կապակցությամբ նշեմ, որ Կիևում գործում են երկու ադրբեջանական կիրակնօրյա դպրոցներ։ Դրա հետ մեկտեղ մենք կազմակերպել ենք խմբակներ, որտեղ երեխաները զբաղվում են ազգային պարերով։ Բացի դրանից, մենք բացել ենք ըմբշամարտի «Բակինեց» սպորտային ակումբը, որը ըմբշամարտի սրահով, տրենաժորներով, անհրաժեշտ սարքավորումներով ժամանակակից ընդարձակ սպորտային շինություն է, որտեղ մենամարտի մարտարվեստ են սովորում, ինչպես ադրբեջանցիները, այնպես էլ ուկրաինացիները, ինչպես նաև այլ ազգերի ներկայացուցիչները։ Եվ խնդիրներից մեկն էլ այն է, որ այնտեղ մարզվող ըմբիշները մրցումների ու օլիմպիադաների ժամանակ հանդես գան մեր ակումբի կողմից։
—Այսօր ինչպիսի՞ն է Ուկրաինայում ադրբեջանական սփյուռքի վիճակը։
—«Կիևի ադրբեջանցիների կոնգրես» հասարակական կազմակերպությունը հանդիսանում է 1999 թվականին ստեղծված «Ուկրաինայի ադրբեջանցիների կոնգրես» հասարակական կազմակերպության իրավահաջորդը։ Իր գործունեության տարիների ընթացքում մեր սփյուռքային կազմակերպությունը վերածվել է՝ մեր հինավուրց պատմությունը, հարուստ մշակույթը, ադրբեջաներեն լեզուն և գրականությունը, ազգային խոհանոցը, Ուկրաինայում ազգային ավանդույթները քարոզող առաջադեմ և համախմբված կառույցի։
«Կիևի ադրբեջանցիների կոնգրեսը» ուկրաինական հանրությանը ճշմարտացի կերպով տեղեկացնում է հայ-ադրբեջանական հակամարտության մասին, համակողմանի սոցիալական և իրավական աջակցություն է ցուցաբերում մեր հայրենակիցներին, ոչ միայն Կիևում, այլ նաև ողջ Ուկրաինայում։
Մեր կոնգրեսը ակտիվ մասնակցություն է ցուցաբերում Կիևի հասարակական և քաղաքական, տնտեսական, սոցիալական և մշակույթային կյանքում։
—Ինչպիսի՞ն են Ձեր տպավորությունները՝ Շուշա քաղաք այցելելուց և Համայն աշխարհի ադրբեջանցիների V համագումարին մասնակցելուց։
—Ինձ համար մեծ պատիվ ու պարգև է այցելել ազատագրված Շուշա։ Այդ ուրախությունը խոսքերով չես կարող փոխանցել։ Մարդու մոտ արցունքները, ինչպես հայտի է, գալիս են ուրախությունից և վշտից։ Այս անգամ մենք լաց եղանք ուրախությունից։ Պարոն նախագահի համագումարին ելույթը մեզ էլ ավելի շատ ոգևորեց։ Մենք բոլորս երազում էինք գոնե մեկ անգամ լինել Շուշայում և երբ մարդը հասնում է իր նպատակին, նա անսահման երջանիկ է լինում։
Համագումարի ծրագրի և սփյուռքի առջև դրված խնդիրներին համապատասխան, այսօրվա դրությամբ առավել կարևոր է հանդիսանում համախմբվածությունը և հայրենասիրական ոգու պահպանումը, որտեղ էլ, որ լինենք։ Համախմբվածությունը անհրաժեշտ է, քանի որ անցյալում Ուկրաինայի սփյուռքում պառակտում է եղել։ Բայց այն հաղթահարվեց Սփյուռքի հետ աշխատանքի պետական կոմիտեի շնորհիվ։
Կիևում գործում է «Ուկրաինայի ադրբեջանցիների ռադա» (ՈՒԱՌ), որը հիմնվել է 2019 թվականի ապրիլի 14-ին։ Նրա կազմի մեջ են մտել խոշորագույն սփյուռքային կազմակերպությունները՝ «Կիևի ադրբեջանցիների կոնգրեսը» և «Ուկրաինայի ադրբեջանցիների միավորված սփյուռքը»։ ՈՒԱՌ-ն իր գործունեությունը իրագործում է Ուկրաինայի սահմանադրության շրջանակներում, երկրում գործող օրենսդրության, «Ուկրաինայում ազգային փոքրամասնությունների մասին» օրենքի և մյուս պրոֆիլային օրենսդիր ակտերի համապատասխան։
Մենք պետք է միավորվենք և ցույց տանք մեր ժողովրդի համախմբվածությունը, հատկապես այն բանից հետո, երբ նախագահ Իլհամ Ալիևը, ադրբեջանական ժողովուրդը և ադրբեջանական բանակը ողջ աշխարհին ցույց տվեցին «երկաթե բռունցքը»։ Դրա վկայությունն է Համայն ադրբեջանցիների V համագումարի անցկացումը Շուշայում, մի քաղաքում, որը թանկ է յուրաքանչյուր ադրբեջանցու համար:

«В Шуше мы плакали от счастья»
Интервью Caliber.Az с председателем Конгресса киевских азербайджанцев, заслуженным тренером Азербайджана Олегом Крапивиным.
- Олег Андреевич, в первую очередь хотим Вас поздравить с награждением за заслуги в развитии азербайджанской диаспоры орденом «Дружба». Стала ли эта награда для Вас неожиданной?
- Да, не скрываю, факт награждения стал для меня неожиданностью. Я ведь всего лишь работаю во благо нашего народа и нашей Родины – Азербайджана. Столь высокая награда накладывает на меня еще большую ответственность – теперь я буду еще больше стараться и стану еще более ответственным перед нашими соотечественниками, проживающими не только в Украине, но и во всем мире.
Я горжусь, что президент Ильхам Алиев показал всему миру, как нужно бороться за свою Родину и отстаивать справедливое восстановление территориальной целостности государства. Я был уверен, что рано или поздно Азербайджан победит. Мы всему миру показали, что правда на нашей стороне и справедливость всегда восторжествует.
- Можете рассказать о целях и задачах Конгресса киевских азербайджанцев?
- Одна из основных целей Конгресса заключается в том, чтобы наша молодежь в Киеве не забывала свой родной язык и культуру. В этой связи отмечу, что в Киеве функционируют две азербайджанские воскресные школы. Помимо этого, мы организовали кружки, где дети занимаются национальными танцами. Кроме того, мы открыли спортивный клуб борьбы «Бакинец» - это современное просторное спортивное помещение с борцовским залом, тренажерами, необходимым инвентарем, где постигают искусство единоборства как азербайджанцы, так и украинцы, а также представители других национальностей. И одна из задач – чтобы тренирующиеся там борцы выступали за наш клуб на соревнованиях и олимпиадах.
- Каково сегодня положение азербайджанской диаспоры в Украине?
- Общественнaя оргaнизaция «Конгресс киевских азербaйджaнцев» является прaвопреемницей Общественной оргaнизaции «Конгресс азербaйджaнцев Укрaины в городе Киеве», создaнной в 1999 году. С 2008 годa я имею честь возглaвлять ее. Зa годы своей деятельности нaшa диaспорскaя оргaнизaция преврaтилaсь в прогрессивную и сплоченную структуру, пропaгaндирующую нaшу древнюю историю, богaтую культуру, aзербaйджaнский язык и литерaтуру, нaционaльную кухню, нaродные трaдиции в Укрaине.
Конгресс киевских азербaйджaнцев прaвдиво информирует укрaинскую общественность об aрмяно-aзербaйджaнском конфликте, окaзывaет всестороннюю социaльную и прaвовую поддержку нaшим соотечественникaм, не только в Киеве, но и во всей Укрaине.
Наш конгресс aктивно учaствует в общественно-политическом, экономическом, социaльном и культурном рaзвитии жизни Киева.
- Каковы ваши впечатления от посещения города Шуша и участия в V Съезде азербайджанцев мира?
- Для меня большая честь и награда посетить освобожденную Шушу. Эту радость словами нельзя передать. У человека слезы, как известно, появляются от радости или от горя. На этот раз мы плакали от счастья. Выступления господина президента на съезде вдохновляло нас еще больше. Мы все мечтали хотя бы раз побывать в Шуше и когда человек достигает своей цели, он бывает безгранично счастлив.
В соответствии с программой съезда и задачами, поставленными перед диаспорой, на сегодняшний день наиболее важным является сплочение и сохранение патриотического духа, где бы мы не находились. Сплочение необходимо, так как в прошлом в азербайджанской диаспоре Украины, к сожалению, имел место раскол. Но он был преодолен благодаря Госкомитету по работе с диаспорой.
В Киеве действует «Рада азербайджанцев Украины» (РАУ), созданная 14 апреля 2019 года. В нее вошли крупные диаспорские организации -  Конгресс киевских азербайджанцев и Объединенная диаспора азербайджанцев Украины (ОДАУ). РАУ осуществляет свою деятельность в рамках Конституции Украины, в соответствии с действующим законодательством страны, Законом «О национальных меньшинствах в Украине» и другими профильными законодательными актами.
Мы должны объединиться и показать сплочённость нашего народа, особенно после того, как президент Ильхам Алиев, азербайджанский народ и азербайджанская армия показали всему миру «Железный кулак». Свидетельство этому – V Съезд азербайджанцев в Шуше, в городе, который дорог сердцу каждого азербайджанца.