Բաքուն պատրաստ է համագործակցության Ադրբեջան-Վրաստան-Հայաստան ձևաչափով
Ինչպես ավելի վաղ հայտնել էր Caliber.Az-ը, ապրիլի 27-ին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Վրաստանի արտգործնախարար Իլիա Դարչիաշվիլիին։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով Ադրբեջանի նախագահի մամուլի ծառայությանը, Իլհամ Ալիևը նշել է, որ Ադրբեջանի և Վրաստանի միջև վերջին 30 տարիների ընթացքում ձևավորված բարեկամական հարաբերությունները կարևոր գործոն են տարածաշրջանային կայունության և համագործակցության համար։
Անդրադառնալով տնտեսական ոլորտում համագործակցությանը՝ Իլհամ Ալիևը կարևորել է տրանսպորտի ոլորտում նոր հնարավորությունները։
Նախագահը հայտարարել է, որ երկու երկրները ընդհանուր տեսակետներ ունեն Հարավային Կովկասի զարգացման վերաբերյալ, ընդգծել է Ադրբեջանի, Վրաստանի և Հայաստանի միջև եռակողմ ձևաչափով փոխգործակցության լավ հնարավորությունները հատկապես հետհակամարտային շրջանում և այդ առումով նշել ադրբեջանական կողմի պատրաստակամությունը։
Իլհամ Ալիևը հայտարարել է, որ Վրաստանը նույնպես կիսում է այս դիրքորոշումը: Նա հույս է հայտնել, որ Հայաստանը կհասկանա, որ դա տարածաշրջանում կայունության և անվտանգության հաստատման միակ ճանապարհն է։

Баку готов к сотрудничеству в формате Азербайджан-Грузия-Армения
Как сообщал ранее Caliber.Az, 27 апреля президент Азербайджана Ильхам Алиев принял министра иностранных дел Грузии Илию Дарчиашвили.
Как информирует Caliber.Az со ссылкой на пресс-службу президента Азербайджана, Ильхам Алиев отметил, что дружественные отношения, сложившиеся между Азербайджаном и Грузией за последние 30 лет, являются важным фактором региональной стабильности и сотрудничества.
Касаясь сотрудничества в экономической сфере, Ильхам Алиев особо отметил новые возможности в транспортной сфере.
Сказав, что у наших стран есть совместные взгляды на развитие Южного Кавказа, президент Ильхам Алиев подчеркнул хорошие возможности для взаимодействия в трехстороннем формате между Азербайджаном, Грузией и Арменией, особенно в постконфликтный период, и отметил готовность азербайджанской стороны к этому.
Ильхам Алиев сказал, что Грузия разделяет также эту позицию, и выразил надежду, что Армения поймет, что это единственный путь к установлению стабильности и безопасности в регионе.