«Քեոսայանի նման քարոզիչները անձնական կարծիք չունեն։ Նրանք պատվերներ են կատարում»
—Օրերս ռուս-հայկական քարոզչուհի Մարգարիտա Սիմոնյանի ամուսինը՝ Տիգրան Քեոսայանը YouTube-ի իր ալիքում իրեն թույլ է տվել վիրավորական արտահայտություններ անել Ղազախստանի հասցեին։ Ինչպե՞ս եք կարծում, հաշվի առնելով նրա տիկնոջ կարգավիճակը, դա եղել է նրա անձնական կարծիքը, թե՞ նա որոշակի քաղաքական պատվեր է կատարել։
—Իհարկե, դա քաղաքական պատվեր է, որովհետև Քեոսաայանի նման քարոզիչները անձնական կարծիք չունեն։ Նա և նրա նման քարոզիչները մշակում են քաղաքական պատվեր։ Հասկանալի է, որ Կրեմլում հասունանում է այն դժգոհությունը, որ Ղազախստանի ղեկավարությունը, նախ հրաժարվել են ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում Ուկրաինայի հետ պատերազմին մասնակցելուց, ինչը շատ էր ցանկանում Մոսկվան։ Ինչպես նաև Ղազախստանի ղեկավարությունը հրաժարվել է այդ պատերազմը անվանել «հատուկ գործողություն»։
Երկրորդը, ղազախստանցիների բացարձակ մեծամասնությունը այդ հակամարտությունում գրավում է Ուկրաինայի կողմը։ Այդ մասին են վկայում ի աջակցություն Ուկրաինայի բազմաթիվ հանրահավաքները և ակցիաները, որոնք Ղազախստանում անցկացվել են պատերազմի առաջին օրերին։ Միայն Ալմաթիիում հավաքվել էր 5 հազար մարդ։ Այնուհետև Ղազախստանում քաղաքացիական ակցիայի շրջանակներում հավաքվել է Ուկրաինայի համար մարդասիրական օգնություն։ Շատ կարճ ժամանակահատվածում հաջողվել է հավաքել մոտ 3 միլիոն դոլար, այդ գումարի կեսը եղել է փողով, մնացածը՝ դեղամիջոցներ, պարենային և առաջին անհրաժեշտության ապրանքներ, մանկական իրեր և այլն։ Եվ առայսօր Ղազախստանի յուրաքանչյուր քաղաքում բացվել են Ուկրաինայի աջակցման կետեր։
Անշուշտ, այս ամենը սկսեց նյարդացնել Ռուսաստանի իշխանությանը, որը համարում է, որ Ղազախստանը ապրիորի պետք է գտնվի ռուսական ազդեցության գոտում, պարզ ասած, ռուսական վարչակարգի կողմը։ Ուստի այն, ինչ ասում են Տիգրան Քեոսայանը և նրա տիկին Մարգարիտա Սիմոնյանը, որը նույնպես դրանից առաջ ցեխ է շպրտել Ղազախստանի վրա՝ դրանք մի շղթայի օղակներ են։
—Ձեր կարծիքով, Ղազախստանի իշխանությունները, կամ իրավապահ մարմինները ինչպիսի՞ միջոցներ պետք է ձեռնարկեն Քեոսայանի այդ գռեհիկ հարձակման նկատմամբ։
—Ղազախստանը արտաքին քաղաքական գերատեսչության մամուլի քարտուղարի շուրթերով արդեն հայտարարել է, որ «Չի բացառում ռուսաստանցի հեռուստահաղորդավար և ռեժիսիոր Տիգրան Քեոսայանի հանրապետություն մուտքի վրա արգելքի սահմանումը»։ Սակայն, ցավոք, մեր իրավապահ մարմինները, ի տարբերություն Ադրբեջանի Գլխավոր դատախազության, մինչև հիմա վախենում են սեփական ստվերից։ Նրանք առնվազն պետք է քրեական գոր հարուցեին և Ղազախստանի ժողովրդին անպատված Քեոսայանի նման քարոզիչների նկատմամբ միջազգային հետախուզություն հայտարարեին։ Բայց, ցավոք, առայժմ նման ոչ մի դեպք չի եղել։
—Այդ առնչությամբ ի՞նչ են մտածում իրենք, երկրի բնակիչները։
—Պատասխանելով այս հարցին, կարելի է վստահորեն ասել, որ Ռուսաստանն իր քարոզիչների ձեռքով կտրում է այն ճյուղը, որի վրա նստած է։ Որովհետեւ Ղազախստանը եղել է այն քիչ երկրներից մեկը, որի հետ Ռուսաստանը ուներ համեմատաբար նորմալ հարաբերություններ։ Բայց յուրաքանչյուր նման ելույթը մեծացնում է անջրպետը Ղազախստանի և Ռուսաստանի ժողովուրդների միջև։ Նույնիսկ այն ղազախստանցիները, ովքեր քիչ թե շատ հավատարիմ էին Ռուսաստանին և նույնիսկ պաշտպանում էին Մոսկվայի դիրքորոշումը ուկրաինական պատերազմի հենց սկզբին, այժմ երես են թեքել նրանից։ Նրանք նույնպես հասկացան, որ նացիստական Գերմանիայի ֆաշիստների և ներկայիս ռուս օկուպանտների միջև կարելի է հանգիստ հավասարության նշան դնել։ Այսպիսով, Ռուսաստանը կորցնում է նույնիսկ այն ոչ մեծ քանակությամբ մարդկանց, ովքեր աջակցում էին նրա քաղաքականությանը և համակրում էին նրան։ Ղազախստանում նման մարդկանց թիվն օրեցօր պակասում է, ինչպես շագրենի կաշի։
—Բայց չէ որ Ռուսաստանը և Ղազախստանը նաև ՀԱՊԿ-ի շրջանակներում դաշնակիցներ, և ԵԱՏՄ-ում գործընկերներ են...
—Ռուս-ղազախական հարաբերություններն այսօր դժվար է անվանել գործընկերային։ Մի կողմից, հակառուսական պատժամիջոցների ֆոնին, Ռուսաստանի հետ հետագա համագործակցությունը արևմտյան հանրության կողմից կարող է մեկնաբանվել, որպես իր նկատմամբ ոչ բարեկամական քայլ։ Ուստի դժվար թե Ղազախստանը օգնի ՌԴ-ին, նույնիսկ ոչ պաշտոնական մակարդակով։
Մյուս կողմից, Ղազախստանի կառավարության գրեթե կեսը բաղկացած է ռուսական բուհերի շրջանավարտներից։ Ցավոք, Ղազախստանում, ի տարբերություն Ադրբեջանի, իշխանությունում շատ են այն ղազախները, որոնք ոչ միայն չգիտեն, այլև արհամարհանքով են վերաբերվում իրենց մայրենի լեզվին։ Եվ մինչև այժմ նրանք դեռ ձգվում են դեպի Ռուսաստան։ Բարձր պաշտոններում բազմաթիվ նշանակումներ դեռ համաձայնեցվում են Կրեմլի հետ։ Ուստի ես կառանձնացնեի ռեժիմների հարաբերությունները և սովորական մարդկանց հարաբերությունները։ Օրինակ, 2022 թվականի հունվարին, երբ Ղազախստանի նախագահը կոչ արեց ՀԱՊԿ ուժերին, որոնց թվում էր ռուսական բանակը, նրանք եկան ռեժիմը փրկելու, ոչ թե ժողովրդին։
Իսկ ինչ վերաբերում է հասարակ ժողովրդին, ապա, ինչպես քիչ առաջ ասացի, նրանց միջև անջրպետը օրեցօր մեծանում է։
—Մտավախություն չունե՞ք, որ Ղազախստանում կարող է կրկնվել ուկրաինական սցենարը։
—Սցենարը, ինչպես ուկրաինականը, կարող է կրկնվել ցանկացած վայրում, որովհետև Ռուսաստանին ուժեղ հարևաններ պետք չեն, նրան պետք է, որպեսզի իր հարևանների մոտ երկու անգամ ավելի վատ լինի, քան նրանց մոտ։
Այս ընթացքում Ռուսաստանը պատժամիջոցների և ռազմական գործողությունների պատճառով կորցրել է ավելի քան 2 տրիլիոն դոլար, բայց չէ որ այս գումարը կարող էր օգտագործվել նրա համար, որպեսզի Ռուսաստանը դարձնել աշխարհի առաջատար տնտեսություններից մեկը: Բայց Ռուսաստանի ղեկավարությունն այլ ճանապարհ է ընտրել։ Ուստի այսօր ուկրաինացիները իրենց վրա վերցրել են այն հարվածը, որը լիովին կարող էր իր վրա վերցնել Ղազախստանը։ Իսկ այժմ Ուկրաինան պայքարում է այդ թվում նաև բոլոր հետխորհրդային երկրների ապագայի համար, որոնց ՌԴ-ն փորձում է պահել իր ուղեծրում։ Կարծում եմ, որ այս սցենարը հավանական կլինի, եթե Ռուսաստանին հաջողվի հաղթանակով ավարտել պատերազմը։ Բայց ի ուրախություն մեր ընդհանուր երջանկության, Ուկրաինան ցուցադրում է քաջության և ճկունության ամենաբարձր չափանիշներ: Կարծում եմ, որ Ուկրաինան դեռ կարողացել է աղալ Ռուսաստանի Դաշնության ռազմական հզորության կեսը, և հիմա Մոսկվան դեռ երկար պետք է լիզի իր վերքերը։ Եթե պատերազմը շարունակվի ևս մեկ տարի, ապա կարծում եմ, որ Ռուսաստանի Դաշնության փլուզումը շատ իրական սցենար կլինի։ Որովհետև մեր եղբայրները՝ բաշկիրները, թաթարները, յակուտները և Ռուսաստանի Դաշնության մյուս ժողովուրդներն ունեն ինքնորոշման իրավունք, որը Կրեմլն օգտագործում է որպես քող, երբ բոլոր տեսակի հանրաքվեներ է անցկացնում օկուպացված Օսիայում, Աբխազիայում և Ուկրաինայի տարածքում։
Հարավային Կովկասը նույնպես գտնվում է ռիսկի գոտում, քանի որ Ռուսաստանը հանդիսանում է Հայաստանի դաշնակիցը։ Կարծում եմ, որ Ռուսաստանը պետք է լավ վիճակում պահի Հարավային Կովկասի երկրները, ուստի կշարունակի վարել իր արյունոտ քաղաքականությունը։ Սակայն Ուկրաինայի և Ադրբեջանի օրինակները, որը կարողացան 44 օրում վերադարձնել իրենց հինավուրց հողերը, ցույց տվեցին, որ ՌԴ-ն իրականում արդեն վաղուց չի հանդիսանում աշխարհում երկրորդ բանակը։ Որ և՛ նախագահը, և Ռուսաստանի ժողովուրդը դարձել են սեփական քարոզչամեքենայի զոհեր, մասնավորապես նրա այնպիսի ներկայացուցիչների, ինչպիսին է Քեոսայանը։

«У таких пропагандистов, как Кеосаян, нет личного мнения. Они выполняют заказ»
- На днях муж российско-армянской пропагандистки Маргариты Симоньян Тигран Кеосаян на своем YouTube-канале позволил себе оскорбительные высказывания в адрес Казахстана. Как вы считаете, учитывая статус его жены, это было его личное мнение или же он выполнял определенный политический заказ?
- Конечно же, это политический заказ, потому что у таких пропагандистов, как Кеосаян, нет личного мнения. Он и ему подобные пропагандисты отрабатывают политический заказ. Понятно, что в Кремле зреет недовольство тем, что руководство Казахстана, во-первых, открестилось от участия в войне в Украине в рамках ОДКБ, чего очень желала Москва. Также руководство Казахстана отказалось называть эту войну «спецоперацией».
Во-вторых, подавляющее большинство казахов занимает в этом конфликте сторону Украины. Об этом свидетельствуют многочисленные митинги и акции поддержки Украины, которые проходили в Казахстане в первые дни войны. Только в Алматы собралось свыше 5 тысяч человек. Затем в Казахстане в рамках гражданской акции была собрана гуманитарная помощь для Украины.  За очень короткое время удалось собрать около 3 млн долларов, половина из этой суммы были деньгами, остальное медикаменты, продукты питания и первой необходимости, детские вещи и т.д. И по сей день практически в каждом городе Казахстана открыты пункты поддержки Украины.
Безусловно, все это стало напрягать российскую власть, которая считает, что Казахстан априори должен находиться в зоне российского влияния, проще говоря, на стороне российского режима. Поэтому то, что говорят Тигран Кеосаян и его супруга Маргарита Симоньян, которая тоже до этого поливала Казахстан грязью, - это звенья одной цепи.
- Какие меры, по-вашему, должны принять власти или правоохранительные органы Казахстана на этот хамский выпад Кеосаяна?
- Казахстан устами пресс-секретаря внешнеполитического ведомства страны уже заявил, что «не исключает введения запрета на въезд в республику российскому телеведущему и режиссеру Тиграну Кеосаяну». Однако, к сожалению, наши правоохранительные органы, в отличие от Генпрокуратуры Азербайджана, до сих пор боятся собственной тени. Они должны были завести как минимум уголовное дело и объявить в международный розыск таких пропагандистов как Кеосаян, которые оскорбляют народ Казахстана. Но, к сожалению, пока что ни одного такого случая не было.
- Что думают сами жители страны по этому поводу?
- Отвечая на этот вопрос, можно уверенно сказать, что Россия руками своих пропагандистов рубит сук, на котором сидит. Потому что Казахстан был одной из немногих стран, с которой у России были относительно нормальные отношения. Но каждое подобное выступление увеличивает пропасть между народами Казахстана и России. Даже те казахстанцы, которые более или менее лояльно относились к России и в самом начале войны в Украине даже поддерживали позицию Москвы, сегодня отвернулись от нее. Они тоже поняли, что между фашистами гитлеровской Германии и нынешними российскими оккупантами можно смело ставить знак равенства. Таким образом Россия теряет даже тех немногочисленных людей, которые поддерживали ее политику, симпатизировали ей. Число таких людей в Казахстане ежедневно уменьшается как шагреневая кожа.
- Но ведь Россия и Казахстан еще и союзники по ОДКБ, и партнеры по ЕАЭС…
- Российско-казахстанские отношения сегодня тяжело назвать партнерскими. С одной стороны, на фоне антироссийских санкций дальнейшее сотрудничество с Россией может трактоваться западным сообществом как недружественный шаг по отношению к нему. Поэтому вряд ли Казахстан будет помогать РФ, даже на неофициальном уровне.
С другой стороны, правительство Казахстана практически наполовину состоит из выпускников российских вузов. К сожалению, в Казахстане, в отличие от Азербайджана, во власти много казахов, которые мало того, что не знают, но и с пренебрежением относятся к своему родному языку. И до сих пор они тяготеют к России. Очень много назначений на высокие должности до сих пор согласовывается с Кремлем. Поэтому я бы разделил отношения режимов и отношения обычных людей. К примеру, в январе 2022 года, когда президент Казахстана призвал силы ОДКБ, в которые входила и российская армия, они приехали спасать режим, а не народ.
А что касается простого народа, то, как я уже сказал ранее, пропасть между нами увеличивается день ото дня.
- Не опасаетесь, что и в Казахстане может повториться украинский сценарий?
- Сценарий, подобно украинскому, может повториться где угодно, потому что России не нужны сильные соседи, ей нужно, чтобы у соседей было в два раза хуже, чем у них самих.
Россия за это время потеряла из-за санкций и военных действий более 2 трлн долларов, а ведь эти деньги можно было бы использовать для того, чтобы сделать Россию одной из самых ведущих экономик мира. Но руководство России выбрало другой путь. Поэтому сегодня украинцы приняли на себя удар, который вполне мог бы принять на себя и Казахстан. И сейчас Украина воюет в том числе и за будущее всех постсоветских стран, которые РФ пытается сохранить в своей орбите. Я думаю, что этот сценарий будет вероятен, если России удастся завершить войну победой. Но к нашему общему счастью, Украина демонстрирует самые высокие образцы мужества и стойкости. Я думаю, что Украина все же смогла перемолоть половину военной мощи РФ и теперь Москве придется очень долго зализывать раны. Если война продлится еще год, то думаю, что распад РФ будет вполне реальным сценарием. Потому что наши братья башкиры, татары, якуты и другие народы РФ имеют право на самоопределение, которым Кремль прикрывается, когда проводит всевозможные референдумы в оккупированных Осетии, Абхазии и на территории Украины.
Южный Кавказ также находится в зоне риска, так как Россия является союзником Армении. Я думаю, что России нужно держать в тонусе страны Южного Кавказа, поэтому она и дальше будет вести свою кровавую политику. Однако, примеры Украины и Азербайджана, который за 44 дня смог вернуть свои исконные земли, показали, что РФ на самом деле уже давно не является второй армией мира. Что и президент, и народ России стали жертвами собственной пропагандистской машины, в частности, таких ее представителей, как Кеосаян.