«Փաշինյանը կարող է պետհեղաշրջում դրդել և ձգձգել Ադրբեջանի հետ կարգավորման գործընթացը»
Չնայած նրան, որ ապրիլի սկզբին Բրյուսելում եռակողմ հանդիպմանը, որին մասնակցել են Ադրբեջանի նախագահ Իլահամ Ալիևը, Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը և Եվրամիության ղեկավար Շարլ Միշելը՝ ձեռք էր բերվել խաղաղ համաձայնագրի հարցով բանակցություններին նախապատրաստվելու, ինչես նաև մինչև 2022 թվականի ապրիլի վերջը Համատեղ սահմանապահ հանձնաժողով կազմավորելու մասին պայմանավորվածություն՝ Երևանը շարունակում է տորպեդահարել խաղաղ գործընթացը։ Այսպես, վերջին օրերին Հայաստանի ԶՈւ-ն ակտիվացել է Քելբեջարի ուղղությամբ, որտեղ գնդակոծումների է ենթարկում ադրբեջանական բանակի դիրքերը։ Բացի դրանից, ինչպես ավելի վաղ հայտնել է Caliber.Az-ը՝ հայ հրոսակախմբերի մնացորդները ռուս խաղաղապահների քանակակազմի աչքի առաջ նորից սկսել են անցկացնել ինժեներական աշխատանքներ, ինչը ցույց է տալիս նրանց կողմից զինված սադրանքների նախապատրաստվելու մասին։ Ուշագրավ է, որ սա տեղի է ունենցել Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևի Հայաստանի Անվտանգության խորհրդի քարտուղար Արմեն Գրիգորյանի հետ Բրյուսելում հանդիպման ֆոնին։
Այս կապակցությամբ ծագում են լիովին տրամաբանակն հարցեր, որից գլխավորն է. ինչու՞ է Հայաստանը մի կողմից իր բանագնացին պատգամավորում Ադրբեջանի ներկայացուցչի հետ հանդիպման, իսկ մյուս կողմից, փաստորեն կանգնեցրել է խաղաղ պայմանագրի և սահմանների սահմանազատման գործընթացը։ Այս հարցին Caliber.Az-ի խմբագրությունը խնդրել է պատասխանել՝ Ադրբեջանի արտաքին գործերի նախկին նախարար Թոֆիկ Զուֆուգարովին և ադրբեջանցի քաղվերլուծաբան Ֆարհադ Մամեդովին։
Տ. Զուլֆուգարովի խոսքով, Հայաստանում տեղի են ունենում հասկանալի գործընթացներ՝ Ղարաբաղում պարտությունից հետո Երևանը ստիպված է նմանակեցնել դեպի խաղաղություն իր ձգտումը։
«Դա անհրաժեշտ է Հայաստանին, որպեսզի բարելավել իր վարկանիշը միջազգային ասպարեզում և իրեն վտանգազերծել, ինչպես նրանք են ենթադրում, Ադրբեջանից, որովհետև նա նպատակադրված է տարածքային ամբողջականության վերականգնման գործընթացը հասցնել տրամաբանական ավարտի։ Դրա հետ մեկտեղ հայկական կողմը բացահայտ հայտարարում է, որ նպատակադրված է նոր պայմաններում շարունակել իր, ինչպես նրանք են ասում, «արցախյան» քաղաքականությունը, ուստի անում են իրարամերժ հայտարարություններ և նրանց գործողությունները նույնպես շատ հաճախ հակասական են։ Մի կողմից, Հայաստանը շարունակում է ադրբեջանական տարածքների անեքսիայի քաղաքականությունը, իսկ մյուս կողմից՝ Ադրբեջանի ազդեցության ներքո նա ստիպված է պահպանել միջազգային օրենքները։ Երբ Ադրբեջանը առաջարկում է միջազգային նորմերին լիովին համապատասխանող կարգավորման սկզբունքներ՝ հայկական կողմը հայտարարում է, որ դրանք ընդունում է, որպես հիմք, բայց հետո կարգավորման գործընթացը դեմ է առնում «ԲԱՅՑ...»-ին։ Եվ ահա այդ «ԲԱՅՑ»-ը վերածվում է նրան, ինչը և արդյունքում աղավաղվում է կարգավորման սկզբունքների իմաստը։ Այլ կերպ ասած, հայերը շարունակում են այս, կամ այլ միջոցով միջամտել Ադրբեջանի ներքին գործերին։ Օրինակ, հայկական կողմը ասում է, որ ուզում է ապահովել Ղարաբաղում հայ բնակչության անվտանգությունը, բայց բանը նրանում է, որ այնտեղ ներկա է ռուսական խաղաղապահ քանակակազմ, որի ֆունկցիան հանդիսանում է Ղարաբաղում հայ բնակչության անվտանգության ապահովումը։ Միևնույն ժամանակ, Երևանը «կամավորների» ձևով իր ռազմական ստորաբաժանումներ է ուղարկում խաղաղապահների ժամանակավոր պատասխանատվության գոտում գտնվող տարածքներ։ Այսինքն փաստորեն Ադրբեջանի տարածքում ներկա են Հայաստանի զինված ուժեր, չնայած այն ջարդին, որին նրանք ենթարկվել են 2020 թվականին։ Բացի դրանից, Հայաստանը իրականացնում է տարբեր բնույթի ծրագրեր, ինչ որ ինքնահռչակ կառույցների ֆինանսավորում, որոնց խնդիրը հանդիսանում է Ադրբեջանի տարածքների անեքսիայի փորձեր և տարբեր բնույթի դիվերսիաներ։ Ըստ էության, հատկապես սա է այժմ տեղի ունենում հայ-ադրբեջանական կարգավորման վազքուղու վրա։
Բնական է, Ադրբեջանը հռչակված դիրքորոշման համապատասխան, ձգտում է քաղաքական միջոցներով Հայաստանին ցույց տալ խաղաղ կարգավորման գրավչությունը։ Միևնույն ժամանակ, նախագահ Իլհամ Ալիևը մեն անգամ իր ելույթներում ընդգծում է, որ մեր տարածքային ամբողջականության խախտման և Հայաստանի կողմից ապակառուցողական քաղաքականության շարունակման դեպքում Բաքուն պատրաստ է ուժ կիրառել։ Այլ կերպ ասած, մեր երկիրը կիրառում է երկբաղադրամասային քաղաքականություն»,- ասել է նախկին արտգործնախարարը։
Այնուհետև մեր զրուցակիցը հավելել է, որ Ռուսաստանը և մյուս արտաքին դերակատարները այս հակամարտությունը ավանդաբար օգտագործում են Ադրբեջանի ներքին գործերին միջամտելու և նրա քաղաքականության վրա ազդելու գործիքներ ստեղծելու համար։
«Նրանց համար հակամարտության առկայությունը այն գործիքն է, որի օգնությամբ և իրականացվել է 30 տարիների ընթացքում ներքին գործերի միջամտություն։ Անշուշտ, ոչ ոք չի ուզում կորցնել Ադրբեջանի վրա ազդելու այդ գործիքը, ինչը իր հերթին բերում է երկակի քաղաքականության, որը մենք այսօր տեսնում ենք. մի կողմից՝ խաղաղությանը հավատարիմ, Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության հարգանքի հռչակում, մյուս կողմից՝ գործողություններ, որոնք ուղված են նրան, որպեսզի պահպանել լարվածության օջախը և կոնֆլիկտային իրավիճակը»,- ասել է Թ. Զուլֆուգարովը։
Իր հերթին Ֆ. Մամեդովը նշել է, որ Հայաստանի վրաչապետ Նիկոլ Փաշինյանը երբեք աչքի չի ընկել կանխատեսելիությամբ։
«Ինչպես 44-օրյա պատերազմից առաջ այդ առումով ոչինչ չփոխվեց, այնպես էլ պատերազմից հետո։ Մենք ունենք 2021 թվականի փորձը, երբ Մոսկվայում ընդունվեցին հունվարի 11-ի հայտարարությունները, որտեղ հստակ գրանցվել էին ժամկետները։ Այդ օրվանից անցել է մեկ տարի ու 4 ամիս, բայց հաղորդակցությունների ապաշրջափակման գործընթացում ոչ մի առաջխաղացում չկա։ Անցկացվել է միայն միջկառավարական հանձնաժողովի մակարդակով աշխատանք։
Ինչ վերաբերում է ներկայիս իրավիճակին, ապա բոլորը նկատել են, որ Հայաստանի հռետորաբանությունը փոխվել է Փաշինյանի Մոսկվա այցից հետո։ Փաշինյանի կողմից, Ղարաբաղի կարգավիճակի հարցում Հայաստանի սահմանած նշաձողն իջեցնելու անհրաժեշտության մասին ԱԺ-ում արած հայտարարության հաջորդ օրը Հարավային Կովկասում ԵՄ ներկայացուցիչ Տոյվո Կլաարը Թվիթերի իր էջում գրել է, որ ողջունում է Հայաստանի վարչապետի այս հեռատես որոշումը։ Այսինքն հասկանալի դարձավ, թե Փաշինյանը ում նկատի ունի, երբ հիշատակում է միջազգային հանրությանը։
Այժմ մենք հասել ենք նաև այն ժամանակահատվածին, երբ Փաշինյանի կառավարությունը պետք է ընդունի սահմանազատման մասին որոշում, սակայն Հայաստանի խորհրդարանական ընդդիմությունը կրկին սկսել է ակտիվ գործողություններ, ինչպես դա եղել է անցյալ տարվա փետրվարին։ Բայց եթե Հայաստանում ընդդիմադիր ակտիվության պատճառով որոշումները ամեն անգամ հետաձգվեն, դա ոչ մի լավ բանի չի բերի։ Կարծում եմ, որ այս ուղերձը հայկական կողմին հասցվել է Ադրբեջանի ներկայացուցիչների կողմից անցած հանդիպումների ժամանակ։ Այդ մասին Ադրբեջանի նախագահն նույնպես միշտ հայտարարում է։ Դրանով հանդերձ մենք տեսնում ենք, որ Հայաստանում ընդդիմության ակտիվությունը չի հանդիսանում ինչ որ անդրսահմանային, կամ մասշտաբային։ Այնուամենայնիվ Փաշինյանը կարող է դրդել պետհեղաշրջման ինչ որ տարեր»,- համարում է քաղաքագետը։
Ֆ. Մամեդովի կարծիքով, Հայաստանի ղեկավարության ընդհանուր ռազմավարությունը տվյալ պահին դիտարկվում է, որպես գործընթացի ձգձգում և բարդացնել։
«Բարեբախտաբար, և՛ ռուսական կողմը, և՛ արևմտյան գործընկերները արդեն տեղյակ են Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև ընթացող բանակցային գործընթացի բոլոր նրբություններին, և նրանց մասնակցությամբ են ընդունվել այդ ժամկետները, որոնք նշված են ինչպես եռակողմ հայտարարություններում, այնպես էլ Եվրոպական խորհրդի ղեկավար Շառլ Միշելի հայտարարություններում։ Ուստի Ադրբեջանի միակողմանի գործողություններն այս երկրների և աշխարհաքաղաքական ուժային կենտրոնների համար անակնկալ չեն դառնա»,- եզրափակել է Ֆ. Մամեդովը:

«Пашинян может инспирировать госпереворот и затянуть процесс урегулирования с Азербайджаном»
Несмотря на то, что на трехсторонней встрече в Брюсселе в начале апреля, в которой приняли участие президент Азербайджана Ильхам Алиев, премьер-министр Армении Никол Пашинян и глава Евросовета Шарль Мишель, была достигнута договоренность о начале подготовки к переговорам по мирному соглашению, а также о формировании до конца апреля 2022 года Совместной пограничной комиссии, Ереван продолжает торпедировать мирный процесс. Так, в последние дни ВС Армении активизировались на Кяльбаджарском направлении, где они подвергают обстрелу позиции азербайджанской армии. Кроме того, как уже сообщал ранее Caliber.Az, остатки армянских бандформирований на глазах у российского миротворческого контингента вновь начали проводить инженерные работы, что указывает на подготовку ими к вооруженным провокациям. Примечательно, что происходило это на фоне встречи помощника президента Азербайджана - заведующего отделом внешней политики Администрации президента Хикмета Гаджиева с секретарем Совета безопасности Армении Арменом Григоряном в Брюсселе.
В связи с этим возникают вполне логичные вопросы, главный из которых: почему Армения, с одной стороны, делегирует своих посланников на встречу с представителем Азербайджана, а с другой, фактически застопорила процесс по мирному договору и делимитации границ? Ответить на него редакция Caliber.Az попросила бывшего министра иностранных дел Азербайджана Тофика Зульфугарова и азербайджанского политаналитика Фархада Мамедова.
По словам Т.Зульфугарова, в Армении происходят понятные процессы - после поражения в Карабахе Ереван вынужден имитировать стремление к миру.
«Это необходимо Армении, чтобы улучшить имидж на международной арене и обезопасить себя, как они полагают, от Азербайджана, потому что он намерен довести процесс восстановления территориальной целостности до логического завершения. Вместе с тем армянская сторона откровенно заявляет, что намерена продолжать свою, как они говорят, «арцахскую» политику в новых условиях, поэтому и делают противоречивые заявления и действия их тоже нередко противоречивы. С одной стороны, Армения продолжает политику аннексии азербайджанских территорий, а с другой - под воздействием Азербайджана она вынуждена соблюдать международные законы. Когда Азербайджан предлагает полностью соответствующие международным нормам принципы урегулирования, армянская сторона заявляет, что принимает их за основу, но потом процесс урегулирования упирается в «НО…».  И вот это «НО» превращается в то, что в итоге извращается смысл принципов урегулирования. Иными словами, армяне продолжают вмешиваться во внутренние дела Азербайджана тем или иным способом. Например, армянская сторона говорит, что хочет обеспечить безопасность армянского населения в Карабахе, но дело в том, что там присутствует российский миротворческий контингент, функцией которого и является обеспечение безопасности армянского населения Карабаха. В то же время Ереван направляет на территории, находящиеся в зоне временной ответственности миротворцев, под видом «добровольцев» свои воинские подразделения. То есть фактически на территории Азербайджана присутствуют вооруженные силы Армении, несмотря на разгром, которому они подверглись в 2020 году. Кроме того, Армения осуществляет всякого рода программы, финансирование каких-то самопровозглашенных структур, задачей которых является осуществление попыток аннексии территорий Азербайджана и всякого рода диверсии. По сути, именно это сейчас происходит на треке армяно-азербайджанского урегулирования.
Естественно, Азербайджан в соответствии с декларируемой позицией, политическими средствами пытается показать Армении привлекательность мирного урегулирования. В то же время, президент Азербайджана Ильхам Алиев каждый раз в своих выступлениях подчеркивает, что в случае нарушения нашей территориальной целостности и продолжения деструктивной политики со стороны Армении Баку готов применить силу. Другими словами, наша страна применяет двухкомпонентную политику», - сказал экс-министр иностранных дел.
Далее наш собеседник добавил, что Россия и другие внешние игроки традиционно используют этот конфликт для создания инструментариев вмешательства во внутренние дела Азербайджана и воздействия на его политику.
«Для них наличие конфликта - это тот инструментарий, с помощью которого и осуществлялось вмешательство на протяжении 30 лет. Конечно, никто не хочет потерять этот инструмент воздействия на Азербайджан, что в свою очередь приводит к двойственной политике, которую мы наблюдаем сегодня: с одной стороны, декларация приверженности к миру, уважение территориальной целостности Азербайджана, с другой - практические действия, направленные на то, чтобы сохранить очаг напряженности и конфликтной ситуации», - сказал Т.Зульфугаров.
В свою очередь Ф.Мамедов отметил, что премьер-министр Армении Никол Пашинян никогда не отличался предсказуемостью.
«Как до 44-дневной войны ничего в этом плане не менялось, так и после войны. У нас есть опыт 2021 года, когда в Москве были приняты заявления от 11 января, где четко прописывались дедлайны. С тех пор прошел год и 4 месяца, но никаких подвижек в процессе разблокировки коммуникаций нет.  Проведена только работа на уровне межправкомиссии.
Что касается нынешней ситуации, то все заметили, что риторика Армении поменялась после визита Пашиняна в Москву. На следующий день после заявления Пашиняна в Нацсобрании о необходимости снижения установленной Арменией планки по статусу Карабаха представитель ЕС по Южному Кавказу Тойво Клаар на своей странице в Твиттере написал, что приветствует это дальновидное решение армянского премьера. То есть стало понятно, кого Пашинян имеет в виду, когда упоминает международное сообщество.
Сейчас мы также подошли к периоду, когда правительство Пашиняна должно было принять решение по делимитации, но опять парламентская оппозиция Армении начала активные действия, как это было в феврале прошлого года. Но если каждый раз из-за оппозиционной активности в Армении откладывать решения, то это ни к чему хорошему не приведет. Я думаю, что этот месседж был доведен до армянской стороны представителями Азербайджана на прошедших встречах. Об этом также всегда заявляет президент Азербайджана. При этом мы видим, что оппозиционная активность в Армении не является какой-то запредельной или масштабной. Тем не менее Пашинян может инспирировать какие-то элементы государственного переворота», - считает политолог.
По мнению Ф.Мамедова, общая стратегия армянского руководства на данном этапе просматривается как затягивание и усложнение процесса.
«Благо и российская сторона, и западные партнеры уже осведомлены обо всех тонкостях нынешнего переговорного процесса между Азербайджаном и Арменией, и с их участием были приняты те дедлайны, которые отмечены как в трехсторонних заявлениях, так и в заявлениях руководителя Европейского совета Шарля Мишеля. Поэтому односторонние действия Азербайджана не станут сюрпризом для этих стран и геополитических центров сил», - заключил Ф.Мамедов.