Ռուբինյանը և Քըլըչը բանակցություններ կվարեն Երևանում՝ հարաբերությունների կարգավորման շուրջ
ՀՀ հատուկ ներկայացուցիչ Ռուբեն Ռուբինյանը առաջիկա օրերին կհանդիպի իր թուրք գործընկեր Սերդար Քըլըչի հետ։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ հղում անելով հայկական ԶԼՄ-ներին, ՀՀ արտաքին գործերի նախարարության մամուլի խոսնակ Անի Բադալյանը հայտարարել է, որ Երևանը պատրաստվում է հյուրընկալել՝ հայ-թուրքական հարաբերությունների կարգավորման շուրջ բանակցությունների  հերթական փուլը։
2022 թվականի սկզբին սկսված կարգավորման գործընթացը զարգանում է տարբեր հաջողությամբ։ Հատուկ ներկայացուցիչների առաջին հանդիպումը տեղի է ունեցել նույն թվականի հունվարի 14-ին Մոսկվայում, որին հաջորդել են բանակցությունների ևս երեք փուլ Վիեննայում։
Երկխոսության հիմնական, բայց դեռևս չիրականացված նվաճումներից մեկը՝ 2022 թվականի հուլիսի 1-ի համաձայնագիրն էր։ Այնուհետև, Վիեննայում, կողմերը համաձայնեցին հնարավորինս շուտ բացել ցամաքային սահմանը՝ երրորդ երկրների քաղաքացիների և դիվանագիտական ​​անձնագրեր ունեցողների համար։ Չնայած այս համաձայնագրին, սահմանը մնում է փակ։
Ռուբինյանի և Քըլըչի միջև վերջին հանդիպումները տեղի են ունեցել 2024 թվականի հուլիսին՝ անմիջապես հայ-թուրքական սահմանին, և 2025 թվականի ապրիլին՝ Անթալիայում, ինչը վկայում է երկու երկրների միջև շարունակվող, թեև դժվարին, երկխոսության մասին։