Շահբազովը Բորերոյի հետ քննարկել է էներգետիկ նախագծերը
Ադրբեջանի էներգետիկայի նախարար Փարվիզ Շահբազովը հանդիպել է Եվրոպական հանձնաժողովի էներգետիկայի գլխավոր տնօրինության էներգետիկ հարթակի և միջազգային հարաբերությունների աշխատանքային խմբի տնօրեն Քրիստինա Լոբիլյո Բորերոյի հետ, որը Բաքվում է «Կասպյան նավթ և գազ» 30-րդ միջազգային ցուցահանդեսին և Բաքվի էներգետիկ ֆորումին մասնակցելու համար։
Ինչպես հաղորդում է AZERTAC-ը՝ հղում անելով Էներգետիկայի նախարարությանը, հանդիպման ընթացքում քննարկվել է Ադրբեջանի և Եվրամիության միջև ռազմավարական էներգետիկ գործընկերության դերը էներգետիկ անվտանգության ապահովման գործում: Նշվել է մեծ ներուժի առկայությունը այս գործընկերության հետագա զարգացման համար։
Կողմերը դիտարկել են Ադրբեջանից Եվրոպա բնական գազի և վերականգնվող էներգիայի մատակարարման ենթակառուցվածքների զարգացմանը վերաբերող հարցեր։ Քննարկվել են «Կասպից ծով-Սև ծով-Եվրոպա կանաչ էներգետիկ միջանցքի նախագիծը Էլեկտրաէներգիայի փոխանցման համակարգի օպերատորների եվրոպական ցանցի (ENTSO-E) տասնամյա զարգացման ծրագրում (TYNDP) ներառելու գործընթացը, ինչպես նաև «Ադրբեջան-Վրաստան-Թուրքիա-Բուլղարիա» և «Կենտրոնական Ասիա-Ադրբեջան» երթուղիներով կանաչ էներգիայի ինտերկոնեկտորների գծերի հետ կապված հարցերը։