Արարատ Միրզոյան. Հայաստանը շահագրգռված է տարածաշրջանի ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմամբ
24 0Հոկտեմբերի 2023 11:17
Հայաստանը, լինելով դեպի ծով ելք չունեցող պետություն, շահագրգռված է տարածաշրջանի բոլոր ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմամբ և հետագա զարգացմամբ։
Ինչպես հաղորդում է ՏԱՍՍ-ը՝ վկայակոչելով Հանրապետության ԱԳՆ մամուլի ծառայությանը, այս մասին Թեհրանում՝ «3+3» տարածաշրջանային խորհրդատվական հարթակի ձևաչափով հանդիպմանը հայտարարել է՝ Հայաստանի արտաքին գործերի նախարար Արարատ Միրզոյանը։
«Հայաստանը, լինելով դեպի ծով ելք չունեցող պետություն, շահագրգռված է տարածաշրջանի բոլոր ենթակառուցվածքների ապաշրջափակմամբ և հետագա զարգացմամբ։ Հիմնվելով պետությունների ինքնիշխանության և իրավասության հարգման, փոխադարձության և հավասարության սկզբունքների վրա՝ Հայաստանը պատրաստ է դառնալ տարածաշրջանային ենթակառուցվածքային նախագծերի մաս։ Մենք հավատում ենք, որ մեր տարածաշրջանում, ներառյալ Հայաստանի ինքնիշխան տարածքը, Հյուսիս-Հարավ և Արևելք-Արևմուտք տրանսպորտային ուղիների խաչմերուկը կարող է դառնալ՝ խաղաղության եզակի խաչմերուկ բոլորի համար»,- ասել է Միրզոյանը։
Հայաստանի արտաքին քաղաքական գերատեսչության ղեկավարն իր ելույթում նշել է, որ Երևանը հատուկ նշանակություն է տալիս երկաթուղային ենթակառուցվածքները միմյանց հետ ինտեգրելու գործընթացին։