Արքեպիսկոպոս Աջապահյան. Ադրբեջանը դաս տվեց Հայաստանին, հիմա էլ մեզ սովորեցնում է ողջամիտ լինել
«Մենք կորցրել ենք Ղարաբաղը, Ղարաբաղի էջը փակված է».
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը, այս մասին հայկական ԶԼՄ-ներին հայտնել է արքեպիսկոպոս Միքայել Աջապահյանը։
«Իլհամ Ալիևը մեզ սովորեցնում է, թե ինչ պետք է անեինք 1994 թվականին: Այն ժամանակ մենք չկարողացանք առաջ գնալ, ստիպել Ադրբեջանին խաղաղության պայմանագիր, վախեցանք ու կանգ առանք։ Եվ հիմա նա մեզ սովորեցնում է, թե ինչպես դա անել: Ադրբեջանցիները շատ մեծ դաս տվեցին մեզ, բայց մենք ի վիճակի չենք հասկանալ այդ դասը: Մենք չկարողացանք պետականաստեղծ ազգ դառնալ, և ազգային պետություն ստեղծելու ընդունակ ազգ չենք եղել։ Մենք պարտվեցինք, որովհետև խղճուկ էինք, որովհետև վախկոտ էինք, սպասում էինք հովանավորների աջ ու ձախ կողմերում, թույլտվություն ստանալու համար, և մենք կշարունակելու ենք պարտվել:
Հնարավո՞ր է փոխել իրավիճակը դեպի ետ, եթե գա նոր իշխանություն։ Կարծում եմ, որ մենք անցել ենք անվերադարձ կետը: Ես բազմիցս ասել եմ, որ ոչինչ անշրջելի չէ, սակայն հաշվի առնելով օբյեկտիվ և սուբյեկտիվ գործոնները, հատկապես սուբյեկտիվը, կարծում եմ, որ սա անշրջելի է։ Այո, մենք կորցրեցինք Ղարաբաղը, Ղարաբաղի էջը փակված է, և մնացած բոլոր անհիմն հայտարարություններն այն մասին, որ մենք կվերադառնանք, մենք կվերադարձնենք՝ այս ամենը դատարկ խոսքեր են»,- ասաել է արքեպիսկոպոսը։