Եվրոպան անվտանգության նոր լուծում է փնտրում YouTube Caliber.Az ալիքի տեսանյութ
YouTube Caliber.Az ալիքում տեսանախագծի հաղորդավար, լրագրող Սանան Ռզաևը՝ Ադրբեջանի Միլլի Մեջլիսի պատգամավոր, ԵԽԽՎ-ում ադրբեջանական պատվիրակության ղեկավար Սամեդ Սեիդովի և Վրաստանի ռազմավարական վերլուծության կենտրոնի համահիմնադիր, Վրաստանի նախկին փոխարտգործնախարար Վալերի Չեչելաշվիլիի հետ քննարկել է՝ հունիսի 1-ին Քիշնևում կայացած Եվրոպական քաղաքական համայնքի գագաթնաժողովը և Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետի Նիկոլ Փաշինյանի՝ ԵՄ խորհրդի ղեկավար Միշելի, Գերմանիայի կանցլեր Շոլցի և Ֆրանսիայի նախագահ Մակրոնի մասնակցությամբ ոչ պաշտոնական հանդիպումը։
Հաղորդման հյուրերը պատասխանել են, մասնավորապես, հետևյալ հարցերին. հնարավո՞ր է, որ ոչ պաշտոնական հանդիպումները եվրոպական քաղաքական հանրության գագաթնաժողովի շրջանակներում վերաճեն ավելի ինստիտուցիոնալի։ Որքանո՞վ է իրատեսական առանց Ռուսաստանի եվրոպական անվտանգության համակարգ կառուցելը։ Ինչո՞ւ, ի տարբերություն Ալիևի, Հայաստանի և Վրաստանի ղեկավարները չեն հանդիպել Ուկրաինայի նախագահ Զելենսկու հետ։ Ո՞րն էր կանցլեր Շոլցի ներդրումը Բաքվի և Երևանի միջև բանակցային գործընթացում, որը շարունակվել է Քիշնևում ոչ պաշտոնական հանդիպումով։ Ի՞նչը կարող է խանգարել Բաքվի և Երևանի արտահայտած դրական քայլին։