Փաշինյանը՝ սահմանազատման մասին. Սկսում ենք այն վայրերից, որտեղ կոնֆլիկտային պոտենցիալն ամենաբարձրն է
Քանի որ Ադրբեջանի հետ սահմանը սահմանազատված չէ, հակամարտությունների որոշակի վտանգ կա։ «Այս ռիսկը նվազագույնի հասցնելու համար մենք սկսում ենք [սահմանազատումը] այն վայրերից, որտեղ հակամարտության ներուժն ամենաբարձրն է, որպեսզի իրավիճակը մնա վերահսկողության տակ»:
Ինչպես հայտնում է Caliber.Az-ը, այս մասին՝ Հանրային հեռուստաընկերության եթերում հայ լրագրող Պետրոս Ղազարյանին տված հարցազրույցում ասել է ՀՀ վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանը։
«Սա երկար գործընթաց է։ Ալմաթիի հռչակագրի հիման վրա սահմանների վերականգնման փաթեթ ենք կազմում։ Գործընթացը պետք է սկսվի ինչ-որ տեղից, և հետո մենք «տեղում» ձեռք բերած փորձը կուղարկենք խորհրդարանի հաստատմանը ինչ-որ ձևաչափով, այնուհետև կշարունակենք ողջ գործընթացը՝ ըստ այս մանդատի»,- ասել է նա։
Նրա խոսքով, սահմանազատման գործընթացում ՀՀ կառավարությունն իր առջեւ խնդիր է դրել ընդունել մի սկզբունք, որը իրավական հիմքեր կստեղծի ոչ միայն առանձին հատվածներով սահմանը վերականգնելու, այլեւ ՀՀ-Ադրբեջան ողջ սահմանի վերականգնման համար։