12 Օգոստոսի 2022 18:10
Բասգալը մեր հնագույն գյուղերից է, իր պատմությունն ունեցող մի վայր։ Իհարկե, ես շատ եմ ուզում, որ այս վայրի պատմական տեսքը պահպանվի, միաժամանակ ավելի լավ պայմաններ ստեղծվեն այստեղ ապրող մարդկանց համար։ Եվ մենք դա ապահովեցինք:
«Ազերթաջ»-ի փոխանցմամբ, այս մասին օգոստոսի 12-ին՝ Բասգալ ավանում ադրբեջանական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել է Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևը։
Ընդգծելով, որ մի քանի տարի առաջ ինքը հատուկ կարգադրություն է ստորագրել Բասգալ ավանի զարգացման և նրա պատմական ժառանգության պաշտպանության մասին, պետության ղեկավարը նշել է, որ այդ կարվադրության հիման վրա Զբոսաշրջության պետական գործակալության կողմից իրականացվող աշխատանքների մոտ 50 տոկոսը. ավարտված է։ «Վստահ եմ, որ Բասգալ ավանը, ինչպես նաև Լահիջ ավանը և այս տարածաշրջանի ամենահին պատմական բնակավայրերը, կբացահայտեն իրենց տեսքն ամբողջ աշխարհին։ Այսինքն՝ Լահիջ այժմ մշտապես այցելում են ինչպես Ադրբեջանի քաղաքացիները, այնպես էլ մեր երկրի հյուրերը։ Համոզված եմ, որ նույնը կլինի Բասգալ ավանի դեպքում։ Ուստի այս պատմական բնակավայրի պահպանումը, նրա պատմական տեսքի պաշտպանությունը առանձնահատուկ նշանակություն ունեն»,- ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։

Ильхам Алиев: Сохранение исторического облика поселка Басгал имеет особое значение
Басгал – одно из наших древних сел, место с собственной историей. Конечно, я очень хочу, чтобы исторический облик этого места был сохранен, в то же время были созданы лучшие условия для людей, которые здесь живут. И мы это обеспечили.
Как сообщает Азертадж, об этом Президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев сказал 12 августа в интервью Азербайджанскому телевидению в поселке Басгал.
Подчеркнув, что несколько лет назад подписал специальное Распоряжение о развитии поселка Басгал, охране его исторического наследия, глава государства отметил, что около 50 процентов работ, проводимых Государственным агентством по туризму на основании этого Распоряжения, завершено. «Уверен, что поселок Басгал, как и поселок Лагидж и древнейшие исторические поселения этого региона, раскроет свой облик всему миру. То есть, Лагидж сейчас постоянно посещают как граждане Азербайджана, так и гости нашей страны. Уверен, что то же самое будет и с поселком Басгал. Поэтому консервация этого исторического поселения, защита его исторического облика имеют особое значение», - отметил Президент Ильхам Алиев.