Հաստատվել են Ադրբեջանի Քրեական Օրենսգրքի փոփոխությունները
Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հաստատել է՝ Քրեական Օրենսգրքի փոփոխությունները։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ, այս մասին տեղեկատվությունը տեղադրվել է պետության ղեկավարի պաշտոնական կայքում։
Փոփոխությունների համաձայն՝ պետության կողմից պահպանվող շարժական կամ անշարժ մշակութային արժեքներին դիտավորյալ վնաս հասցնելը, որը հանգեցնում է զգալի վնասի, կպատժվի՝ պատճառված վնասի չափի մինչև կրկնակի տուգանքով, կամ ազատության սահմանափակմամբ մինչև երկու տարի ժամկետով, կամ նույն ժամկետով ազատազրկմամբ։
Պետության կողմից պահպանվող շարժական մշակութային արժեքների դիտավորյալ ոչնչացումը կպատժվի՝ պատճառված վնասի չափի երկուսից երեք անգամ տուգանքով, կամ ազատության սահմանափակմամբ մինչև երեք տարի ժամկետով, կամ նույն ժամկետով ազատազրկմամբ։
Պետության կողմից պահպանվող անշարժ մշակութային արժեքների դիտավորյալ ոչնչացումը կպատժվի՝ պատճառված վնասի չափի երեքից հինգ անգամ տուգանքով, կամ ազատության սահմանափակմամբ մինչև երեքից հինգ տարի ժամկետով, կամ նույն ժամկետով ազատազրկմամբ։
Եթե ​​վերը նշված արարքները կատարվում են բազմիցս՝ կատարվում են պաշտոնատար անձի, կազմակերպված հանցավոր խմբի կողմից՝ ազգային, ռասայական կամ կրոնական ատելության հողի վրա, ապա նրանք պատժվելու են ազատազրկմամբ՝ 4-ից 8 տարի ժամկետով։