13 Օգոստոսի 2022 09:28
Ինչպես գիտեք, ռուս-ուկրաինական պատերազմի արդյունքում շատ երկրներ ֆիզիկապես չեն կարողանում ապահովել իրենց բնակչությանը ցորենով և հացահատիկով, քանի որ Ռուսաստանն ու Ուկրաինան հացահատիկի հիմնական արտահանողներն են, բայց այժմ պատերազմը, իհարկե, այս հարցում շատ մեծ խոչընդոտներ է ստեղծել։ Սակայն Ադրբեջանում այս ոլորտում խնդիրներ չկան։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ Ազերթաջին հղումով, այս մասին օգոստոսի 12-ին՝ Բասգալ ավանում ադրբեջանական հեռուստատեսությանը տված հարցազրույցում ասել է նախագահ Իլհամ Ալիևը։
«Ռուսաստանից ավանդաբար գնում ենք և՛ հացահատիկ, և՛ պարարտանյութ: Մեր ռուս գործընկերների հետ ձեռք բերված պայմանավորվածությունների արդյունքում Ադրբեջանը կշարունակի արտահանել այնքան պարարտանյութ ու հացահատիկ, որքան մենք ցանկանանք։ Ինչ վերաբերում է պարարտանյութին, ապա, ինչպես գիտեք, մենք ինքներս արդեն դարձել ենք պարարտանյութ արտադրող և նույնիսկ արտահանում ենք կարբամիդի պարարտանյութ։ Բայց այլ պարարտանյութեր ներկրվում են Ադրբեջան»,- ասել է պետության ղեկավարը։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը նշել է, որ այդ գործոններն իրական են, և մենք ապրում ենք իրական կյանքով։ «Մենք կատարում ենք կշարունակենք կատարել գործնական աշխատանք՝ բոլոր խնդիրներից լիովին ապահովագրվելու համար։ Համոզված եմ, որ ոռոգման ծրագրերի, ագրոտեխնիկական և այլ միջոցառումների պատշաճ իրականացման, սուբսիդավորման միջոցով ցանքատարածություններում ավելի շատ բերք ստանալու համար առաջիկա տարիներին մենք կկարողանանք էապես ավելացնել բերքատվությունը»,- հավելել է պետության ղեկավարը։

Ильхам Алиев: В Азербайджане нет никаких проблем с области обеспечения зерном
Как вам известно, в результате российско-украинской войны многие страны физически не могут обеспечить свое население пшеницей, зерном, потому что основными экспортерами зерна являются Россия и Украина, но сейчас война, конечно же, создала в этом вопросе очень большие препятствия. Однако в Азербайджане в этой сфере никаких проблем нет.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на АЗЕРТАДЖ, об этом Президент Ильхам Алиев сказал 12 августа в интервью Азербайджанскому телевидению в поселке Басгал.
«Мы традиционно закупаем и зерно, и удобрения в России. В результате достигнутых договоренностей с нашими российскими партнерами в Азербайджан будут экспортироваться и экспортируются столько и удобрений, и зерна, сколько мы хотим. Что касается удобрения, то, как вы знаете, мы уже сами стали производителями удобрений и даже экспортируем карбамидные удобрения. Но другие удобрения в Азербайджан импортируются», - сказал глава государства.
Президент Ильхам Алиев отметил, что эти факторы являются реальностью, и мы живем реальной жизнью. «Мы ведем и будем вести практическую работу, чтобы полностью застраховаться от всех проблем. Уверен, что в предстоящие годы мы сможем в значительной степени повысить урожайность за счет ирригационных проектов, правильного выполнения агротехнических и других мероприятий, субсидий, чтобы получать больше урожая на посевных площадях», - добавил глава государства.