Ո՞վ է Հիքմեթ Հաջիևի վրա արձակել «տեղեկատվական պատերազմի թուլաներին».
Օգոստոսի 27-ին Շուշայում օտարերկրյա դիվանագիտական կորպուսի և միջազգային կազմակերպությունների ներկայացուցիչների համար տեղի ունեցած գլոբալ համաժողովի մասին շատ է գրվել ու ասվել, այդ թվում նաև մեր կայքում։ Այն օրերին, երբ ադրբեջանական բանակը մտավ Լաչին քաղաք՝ կտրելով Ղարաբաղում հայկական անջատողականության հիմնական զարկերակը՝ հարյուրից ավելի օտարերկրյա դիվանագետներ այցելեցին Ֆիզուլի և Շուշա։ Բաքվում, Անկարայում, Թեհրանում և Մոսկվայում հավատարմագրված օտարերկրյա դեսպաններն ու ռազմական կցորդները այս պատմական ժամանակներում եկել են ծանոթանալու Ադրբեջանի ազատագրված հողերի վերականգնման գործընթացին։ Սակայն նրանց թվում չկային դիվանագիտական ներկայացուցիչներ Ֆրանսիայից և ԱՄՆ-ից, որոնք ցուցադրաբար հրաժարվեցին մասնակցել այս միջոցառմանը։ Սա, իր հերթին առաջացրել է պաշտոնական Բաքվի արդարացի կոշտ արձագանքը։
Ոչ պակաս բացահայտ, քան ամերիկա-ֆրանսիացի դիվանագետները, իր պետության անզիջում դիրքորոշում արտահայտեց Ադրբեջանի նախագահի օգնական Հիքմեթ Հաջիևը։ Նա հիշեցրեց, որ «ԱՄՆ-ը և Ֆրանսիան շահագրգռված չէին ղարաբաղյան պրոբլեմի խաղաղ կարգավորմամբ», իսկ համաժողովին ամերիկացի և ֆրանսիացի դիվանագետների բացակայությունը բնութագրեց, որպես «Ադրբեջանի տարածքային ամբողջականության նկատմամբ անհարգալից վերաբերմունք»։ Հիշեցնենք, որ Վաշինգտոնի և Փարիզի «շուշայական» դիվանագիտական դեմարշին նախորդել են նաև այլ սադրանքներ։ Այսպես, օգոստոսի 24-ին ԱՄՆ Պետդեպարտամենտը դիվանագետ Ֆիլիպ Ռիկերին նշանակեց, որպես անգործունակ և Բաքվի կողմից բարձր մակարդակով հրապարակայնորեն թաղված ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի նոր համանախագահ։ Իսկ ԵԱՀԿ-ում Ֆրանսիայի մշտական առաքելությունը օգոստոսի 26-ին նշանավորվեց արտաքնապես ոչ մի բանով չհրահրված և ոչ մի բանի հետ չզուգադիպված՝ ամերիկա-ֆրանս-ռուսական համանախագահության ձևաչափի օգուտների և կարևորության մասին գարշելի «թվիթով», և սա Ուկրաինայում մոլեգնող պատերազմի ֆոնի՜ն։
2020-ի 44-օրյա պատերազմի արդյունքում տարածաշրջանային պրոբլեմատիկայից աննրբանկատ դուրս շպրտված ամերիկա-ֆրանսիական տանդեմի գործողությունները թող և չընդունել, բայց տրամաբանորեն հասկանալի կարելի է։ Հասկանալի է, որ Վաշինգտոնը ու Փարիզը ուզում են պահպանել տարածաշրջանային գործընթացների վրա ազդելու հնարավորությունը, ուստի շահագրգռված են պահպանել գոնե կայծակներ, որը կարող է ևս մեկ անգամ ուռճացնել ղարաբաղյան կրակարանը։ Տարածաշրջան «կամբէկի» միակ գոյություն ունեցող մեխանիզմը հանդիսանում է ԵԱՀԿ Մինսկի խումբը, այդ իսկ պատճառով ֆրանսիացիներն ու ամերիկացիները նրան կառչել են մեռյալ երախակալումով: Սրան ավելացրեք հայկական սփյուռքի տարրը և նրա լոբբիստական կարողությունները: Ահա այսպես և կազմավորվել է այն զավեշտական իրավիճակը, երբ մենք դռնից դուրս ենք վռնդում համանախագահներին, իսկ նրանք, թափահարելով դիվանագիտական անձնագրերը, փորձում են խցկվել պատուհանից։ Զայրանալով արևմտյան գործընկերների անպարկեշտ պնդերեսությունից, երբեմն կոպտելով, շարունակում ենք գնալ դեպի ազգային նպատակը՝ Ղարաբաղի ամբողջական վերականգնմանը և ինտեգրմանը։
Ավելի հետաքրքիր է, սակայն, այլ բան։ Այն է, որ Շուշայում Հաջիևի ելույթից հետո ինչպես սկսել են ուժեղ ալեկոծվել հայրենական տեղեկատվական դաշտի որոշ հատվածները՝ իսկապես դարձել է անսպասելի հանգամանք։ Ադրբեջանի նկատմամբ ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի քաղաքականության վերաբերյալ նախագահի օգնականի հայտարարությունը բառացիորեն հանգել է սոցիալական ցանցերում տեղական և օտարերկրյա ակտիվիստների համակարգված հարձակման համար ձգանի ազդեցություն, ինչպես անձամբ Հաջիևի, այնպես էլ ընդհանրապես Ադրբեջանի արտաքին քաղաքականության վրա: Հանկարծ ձայն է հանել ոչ միայն հասարակության, այլեւ սեփական ընտրազանգվածի կողմից մոռացված, առավելապես վիրտուալ տարածքում ապրող ընդդիմությունը։ Միաժամանակ ագրեսիվ արշավ են ծավալել կորդոնի հետևում հիմնավորված այսպես կոչված, «բլոգեր»-հայհոյողները։ Վերջիններիս գործունեությունը կայանում է պետական պաշտոնյաների կանանց, քույրերի և երեխաների հասցեին կեղտոտ, անիմաստ հայհոյանքներով, ինչպես նաև իրենց ապաստան տված երկրների հատուկ ծառայությունների, այնպես ն էլ հենց Ադրբեջանի ներսում գտնվող տարբեր խմբերի պատվերով միեկօրյա կեղծ «ինսայդների» դրոշմամբ։ Մի տեսակ տեղեկատվական ահաբեկիչներ, բայց դրանով հանդերձ՝ բարեբախտաբար իշխանությունների համար՝ պաթոլոգ հիմարներ: Երբեմն այնքան, որ նույնիսկ չեն կարողանում ճիշտ անվանել այն պաշտոնյայի անունը կամ պաշտոնը, ում հայհոյելու պատվեր են ստացել։
Այսպիսով, ի՞նչն է հանդիսացել պետության ղեկավարի արտաքին քաղաքականության հարցերով խորհրդականի վրա հարձակման պատճառը։ Ինչպես պարզվեց, արտաքին քաղաքականության հարցերով նորաթուխ փորձագետներին «վրդովել» է Հաջիևի խոսքերը այն մասին, որ 44-օրյա պատերազմի ժամանակ ադրբեջանական զորքերը կարող էին, բայց չեն մտել Խանքենդի։ «Պատերազմի ժամանակ Ադրբեջանը շատ մոտ էր Խանքենդի մտնելուն, բայց մենք դա չենք արել։ Իհարկե, ռազմական տեսանկյունից դա շատ բարդ որոշում էր, բայց մեզ համար դա նաև բարոյական խնդիր էր։ Մենք չէինք ուզում տեսնել Խանքենդիում խաղաղ բնակիչների շրջանում զոհեր։ Դա մարդկայնության հարց էր», - հայտարարել է Հաջիևը ազատ և վեհաշուք Շուշայի բարձունքներից իր ինտեգրմանը սպասող Խանքենդիի տեսարանները զննող օտարերկրյա դիվանագետների բանակի առջև: Սա եղել է իր «արտադրամասի գործընկերների» առջև ելույթ ունեցած կարիերային դիվանագետի մի գեղեցիկ փաթաթված հայտարարություն: Ուղերձի էությունը պարզ է. մենք կարող էինք բիրտ ուժով վերցնել Խանքենդին, բայց այնքան խաղաղ ու մարդասեր ենք, որ ընտրեցինք դիվանագիտության ճանապարհը, որպեսզի չվտանգել մարդկանց կյանքը, չէ որ նրանք մեր քաղաքացիներն են և մենք նրանց գնահատում ենք։ Եվ դա միանգամայն նորմալ է, քանի որ նման միջոցառումների օրակարգում միշտ կա ցայտուն ընդգծված մարդասիրական բաղադրիչ՝ ավերված տարածքների վերականգնում, ականազերծում, Առաջին ղարաբաղյան պատերազմի ժամանակ անհետ կորած քաղաքացիների ճակատագրի և թաղման վայրերի պարզում, բնապահպանական վնասի քննարկում, տարածաշրջանի մարդկանց միջև վստահության վերականգնում։ Մենք իսկապես կսկսեինք անհանգստանալ պարոն Հիքմեթ համար, եթե նա հանկարծ սկսեր զենք ճոճեր օտարերկրյա դեսպանների առջև, երգել մեր «կոմանդոսների» հզորության մասին և սպառնալով ապաազգայնականացնել (դենացիֆիկացիա) շրջապատված Խանքենդիին, ինչպես բալը տորթի վրա խնդրելով զինվորականներին հրետանուց կրակ արձակել Արայիկի գրասենյակի ուղղությամբ։ Սա, եթե և երբ անհրաժեշտ լինի՝ մեր մյուս կառույցների ներկայացուցիչների կողմից արագ և արդյունավետ կիրականացվի, ընդ որում առանց որևէ մեկին զգուշացնելով։ «Հատուցում» գործողությունը դեռ թարմ է մեր հիշողության մեջ: Թե կոնկրետ երբ հարկ կլինի կրկնել, և արդյոք դա ընդհանրապես անհրաժեշտ կլինի, իրավասու է որոշել, ընդ որում, դրա համար անխափան քաղաքական բնազդին տիրապետող միայի մեկ անձը։ Այդ անձը հանդիսանում է, ինչպես Ադրբեջանի գերագույն դիվանագետ, աինչպես նաև Գերագույն գլխավոր հրամանատարը։
Բայց անսպասելիորեն, Խանքենդիի վերաբերյալ Հաջիևի հայտարարությունները դարձան երկրի արտաքին քաղաքականությունն ամբողջությամբ վարկաբեկելուն ուղղված արշավը մեկնարկելու համար պատրվակ։ Օրինակ, ազատագրված Ֆիզուլիի շրջանի ծնունդ Գուբադ Բայրամովը (Իբադօղլու), ով տարօրինակ զուգադիպությամբ հադիսանում է Միլլի Մեջլիսի իշխանամետ պատգամավոր Վուգար Բայրամովի եղբայրը՝ իր ֆեյսբուքյան էջում կատարել է զայրացած գրառում. «Իսկ դուք ասում էիք, որ այս իշխանության արտաքին քաղաքականությունը լավն է, իսկ ներքինը՝ վատը։ Տեսեք, մենք կռիվ ենք սկսել Իրանի հետ, մարտահրավեր ենք նետում ԱՄՆ-ին և Ֆրանսիային, չնայած այն բանին, որ Ղարաբաղում և Լաչինում իշխում են ռուսական զորքերը։ Սա՞ է հաջողակ արտաքին քաղաքականությունը»։ Բայց երբվանի՞ց է հստակ հիշեցումը այն մասին, որ Շուշան ադրբեջանական քաղաք է (և բացականչական նշան) հանդիսանում է մարտահրավեր ԱՄՆ-ին և Ֆրանսիային: Իսկ մենք ինչպե՞ս ենք պաշտպանելու մեր ազգային շահերը, եթե ի շահ ամերիկացիների և ֆրանսիացիների դիվանագիտական քմահաճույքների, մենք կարող ենք, գոնե մեկ միլիոններորդ տոկոսով կասկածի տակ դնել Շուշայի պատկանելությունը։ Այո և Իրանի հետ ոչ ոք կռիվ չի սկսել՝ վերջիվերջո չէ որ այդ մեր զորքերը չեն, որ լայնածավալ զորավարժություններ են անցկացրել Իրանի հետ սահմանին՝ հրապարակայնորեն «կարմիր գծեր» անցկացնելով Հայաստանի տարածքային ամբողջականության տեսքով։
Ադրբեջանի ժողովրդական ճակատ կուսակցության անդամ Ֆուադ Գահրամանլին էլ ավելի հեռու գնաց. «Շուշայում ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դեսպանների բացակայությանը վրա Հիքմեթ Հաջիևի արձագանքը սխալ է և դիվանագիտական տեսանկյունից հակասում է Ադրբեջանի շահերին»: Ոչ այնքան իր քաղաքական կարիերայով, որքան իր ընտանիքի կանանց ծեծի ենթարկելու ապացուցված փաստերով հայտնի ընդիմադիրի կարծիքով, պաշտոնական Բաքուն արևմտյան դիվանագիտական թքումները պետք է ընկալի որպես աստծո ցող։ Զարմանալի չէ, որ ժողճակատայինների իշխանության ժամանակ, որոնց այսօր ներկայացնում է Գահրամանլին, Լաչինը գործնականորեն հանձնվեց առանց մարտի՝ ճանապարհ բացելով Ղարաբաղի մնացած մասի օկուպացման համար։
Գերմանիայի և Մեծ Բրիտանիայի միջև երթևեկող մորուքավոր օլիգոֆրենիկ Թուրալ Սադըղլին, իր իսկ «օրիգինալ» բացատրությունն է տվել Շուշայում կայացած համաժողովում ԱՄՆ և Ֆրանսիայի դեսպանների բացակայության վերաբերյալ։ Նրա կարծիքով, ամերիկացի և ֆրանսիացի դիվանագետները չեն եկել, որովհետև … անմիջապես Շուշայի մոտ տեղակայված են ռուս խաղաղապահներ։ Սպասիր, բայց չէ որ Արևմտյան Զանգեզուրում նույնպես կան ռուսական զորքեր, բայց դա արևմտյան դեսպաններին չի խանգարում պարբերաբար մեկնել այդ տարածաշրջան՝ ի դեմս «Սյունիքին» մտացածին սպառնալիքին՝ ամեն կերպ աջակցություն հայտնելով Հայաստանին։ Այո, և ռուսական զորքերն են հսկում Հայաստանի սահմանները՝ Սադըղլիի թերզարգացած տրամաբանությամբ այդ երկրից, որքան հնարավոր է շուտ պետք է ընդհանրապես տարահանվեն ԱՄՆ-ի և Ֆրանսիայի դեսպանները։
Եվ վերջապես, ամենազավեշտականը անհեթեթությունների այս շքերթում։ Ֆրանկո-ամերիկյան շահերի արտահաստիքային-վարձատրվող պաշտպանները միշտ էլ բավականին եղել են մեր երկրում։ Առավել զարմանալի է, որ հայրենական արտաքին քաղաքականության քննադատման դաշտին միացել են Թեհրանի աստվածապետական ռեժիմին համակրող մարդիկ։ Մենք այս մարդկանց անուններով չենք թվարկի, քանի որ նրանց տեղեկատվական հարթակներում բացի անպարկեշտ խոսքային շրջանառությունից դուք ձեզ համար նոր բան չեք իմանա։ Սակայն փաստ է հանդիսանում, որ ինչ-որ մեկի անտեսանելի ձեռքը «հայհոյողների» կաստային ներքին բախումներից ու հարցադրումներից վերահղել է Ադրբեջանի արտաքին քաղաքական գիծը և դրա հետ զուգադիպվող մարդկանց վարկաբեկելու վրա։ Այսինքն՝ յուրաքանչյուր լսարանին ներկայացվել են իրենց խոսնակները՝ սրանք և՛ «փորձագետներ» են, և՛ «քաղաքական գործիչներ», և՛ «բլոգերներ», և՛ պարզապես հայհոյողներ։
Ղարաբաղյան անջատողականությունը վերջնականապես չեզոքացնելու Բաքվի նպատակաուղղված գործողությունները, Լաչինի վերադարձը և Հայաստանի տարածքով Զանգեզուրի արտատարածքային միջանցքը գործարկելու համառ մտադրությունը և ընդհանրապես՝ Ադրբեջանի նոր, ավելի կոշտ և կամային հետկոնֆլիկտային արտաքին քաղաքականությունը դարձել են Արևմուտքի և Իրանի որոշ շրջանակների և, համապատասխանաբար վայ-ադրբեջանցիների շարքում նրանց ազդեցության գործակալների համար ընդհանուր խնդիր։
Այսօր նախագահ Ալիեւի հռչակած հարձակողական դիվանագիտությունը թափ է հավաքում։ Հենվելով սեփական ռազմական գերազանցության և աշխարհում փոխված աշխարհաքաղաքական իրավիճակի վրա՝ Բաքուն դանդաղ, բայց հաստատուն կերպով իր օրակարգն առաջ է մղում միաժամանակ մի քանի ուղղություններով։ Եթե սահմանի սահմանազատման և տրանսպորտային հաղորդակցությունների ապաշրջափակման հարցերը քննարկվում են Ռուսաստանի միջնորդությամբ, ապա խաղաղության պայմանագրի մշակման և հումանիտար ասպեկտները քննարկվում են Ալիև-Միշել-Փաշինյան ձևաչափով, որտեղ որպես միջնորդ է արդեն հանդես գալիս Եվրամիությունը։ Եվ այս ձևաչափերից ոչ մեկում Ղարաբաղի «կարգավիճակի» կամ ԵԱՀԿ Մինսկի խմբի դերի մասին խոսք չկա։ Չկա նույնիսկ «Լեռնային Ղարաբաղ» տերմինը։ Այս փոխլրացնող հարթակները Բաքուն օգտագործում է երկարաժամկետ հեռանկարում ագրեսիվ հայկական ռեւանշիզմի և անջատողականության սպառնալիքը կասեցնելու, ինչպես նաև 44-օրյա պատերազմի արդյունքները խաղաղության պայմանագրի ստորագրման միջոցով վերջնականապես ամրապնդելու համար։ Այս նպատակին մեր երկրի հասնելու հետ միասին անխուսափելիորեն կավելանա ուժային կենտրոնների ձևավորվող տարածաշրջանային կոնֆիգուրացիայի հետ չհամաձայնողների հակազդեցությունը, չէ որ այն ստեղծվում է ոչ միայն նրանց թելադրանքով, այլ նույնիսկ առանց նրանց մասնակցության։ Այնպես որ, արժե պատրաստվել. տեղեկատվական դաշտում հիմնական պայքարը դեռ առջևում է, և խփելու են առանց կանոնների:

Кто спустил «щенков инфовойны» на Хикмета Гаджиева?
О прошедшей 27 августа в Шуше глобальной конференции для представителей иностранного дипкорпуса и международных организаций писалось и говорилось немало, в том числе и на нашем сайте. В дни, когда азербайджанская армия зашла в город Лачин, перерезав главную артерию армянского сепаратизма в Карабахе, более ста зарубежных дипломатов побывали в Физули и Шуше. Аккредитованные в Баку, Анкаре, Тегеране и Москве иностранные послы и военные атташе в эти исторические времена приехали ознакомиться с процессом восстановления освобожденных земель Азербайджана. Однако среди них не оказалось диппредставителей из Франции и США, которые демонстративно отказались от участия в данном мероприятии. Это, в свою очередь, вызвало справедливо жесткую реакцию официального Баку.
Не менее явно, чем американо-французские дипломаты, высказал бескомпромиссную позицию своего государства помощник президента Азербайджана Хикмет Гаджиев. Он напомнил, что «США и Франция не были заинтересованы в мирном урегулировании карабахской проблемы», а отсутствие американских и французских дипломатов на конференции охарактеризовал как «неуважение территориальной целостности Азербайджана». Напомним, что «шушинскому» дипломатическому демаршу Вашингтона и Парижа предшествовали и другие провокации. Так, 24 августа Госдеп США назначил дипломата Филипа Рикера новым сопредседателем дисфункциональной и публично похороненной Баку на высшем уровне Минской Группы ОБСЕ. Постпредство же Франции при ОБСЕ 26 августа отметилось внешне ничем не спровоцированным и ни к чему не приуроченным гаденьким «твитом» о пользе и важности американо-французско-российского формата сопредседательства - и это на фоне бушующей в Украине войны!
Действия американо-французского тандема, бесцеремонно выброшенного из региональной проблематики по итогу 44-дневной войны 2020 года, пусть и не принять, но логически понять можно. Ясно, что Вашингтон и Париж хотят сохранить возможность влияния на региональный процесс, а потому они заинтересованы в сохранении хотя бы искорки, которая может вновь раздуть карабахский очаг. Единственным существующим механизмом для «камбэка» в регион является Минская Группа ОБСЕ, а потому французы и американцы вцепились в нее мертвой хваткой. Добавьте к этому элемент армянской диаспоры и ее лоббистских возможностей. Так и сложилась комическая ситуация, когда мы гоним сопредседателей через дверь, а они, тряся дипломатическими паспортами, пытаются пролезть в окно. Раздражаясь от бесцеремонной назойливости западных партнеров, порой огрызаясь, продолжаем идти к национальной цели – полному восстановлению и интеграции Карабаха.
Интереснее, однако, другое. То, как сильно забурлило в отдельных сегментах отечественного инфополя после выступления Гаджиева в Шуше, стало действительно неожиданным обстоятельством. Заявление помощника президента относительно политики США и Франции в отношении Азербайджана словно привело в действие спусковой механизм для скоординированной атаки местных и зарубежных активистов в социальных сетях – как на самого Гаджиева, так и на азербайджанскую внешнюю политику в целом. Резко подала голос подзабытая не только обществом, но и собственным электоратом оппозиция, обитающая преимущественно в виртуальном пространстве. Одновременно агрессивную кампанию развернули и обосновавшиеся за кордоном так называемые «блогеры»-матерщинники. Деятельность последних сводится к грязному, бессмысленному мату в адрес жен, сестер и детей представителей власти, а также ежедневному штампу фейковых «инсайдов»-однодневок под крикливыми заголовками в рамках отработки «заказов» спецслужб предоставивших им убежище стран, а также тех или иных групп внутри самого Азербайджана. Этакие информационные террористы, но при этом – к счастью для властей – паталогически тупые. Порой настолько, что даже не могут правильно назвать имя или позицию чиновника, которого получили заказ обматерить.
Так что же послужило причиной атаки на внешнеполитического советника главы государства? Как оказалось, новоиспеченных экспертов по внешней политике «смутили» слова Гаджиева о том, что во время 44-дневной войны азербайджанские войска могли, но не вошли в Ханкенди. «Во время войны Азербайджан был очень близок к тому, чтобы войти в Ханкенди, но мы этого не сделали. Конечно, это было очень трудное решение с военной точки зрения, но для нас это было также и моральным вопросом. Мы не хотели видеть гибель мирных жителей в Ханкенди. Это был вопрос человечности», - заявил Гаджиев перед армией зарубежных дипломатов, созерцавших виды покорно ожидающего своей интеграции Ханкенди с высоты свободной и величественной Шуши. То было красиво обернутое заявление карьерного дипломата, выступающего перед своими «коллегами по цеху». Суть мессиджа проста: мы могли взять Ханкенди грубой силой, но мы настолько мирные и гуманные, что выбрали путь дипломатии, дабы не рисковать жизнями людей, ведь это наши граждане и мы ценим их. И это абсолютно нормально, поскольку повестка подобных мероприятий всегда имеет ярко выраженную гуманитарную составляющую – восстановление разрушенных территорий, разминирование, выяснение судеб и мест захоронений пропавших в ходе первой карабахской войны без вести граждан, обсуждение экологического ущерба, восстановление доверия между людьми в регионе. Мы бы действительно стали беспокоиться за Хикмет муаллима, если бы он вдруг начал бряцать перед зарубежными послами оружием, воспевать мощь наших «коммандос» и грозить денацифировать окруженный Ханкенди, в качестве вишенки на торте попросив военных показательно пальнуть из пушек в сторону офиса Араика. Это, если и когда понадобится, представители других наших структур быстро и эффективно осуществят, причем никого не предупреждая. Операция «Возмездие» еще свежа в нашей памяти. Когда именно надо будет такое повторить, и надо ли будет вообще, уполномочен определять только один человек, обладающий для этого, к тому же, безотказным политическим чутьем. Этот человек является как верховным дипломатом, так и верховным главнокомандующим Азербайджана.
Но неожиданно высказывания Гаджиева по Ханкенди стали предлогом для старта кампании, нацеленной на дискредитацию внешнеполитического курса страны в целом. Например, уроженец освобожденного Физулинского района Губад Байрамов (Ибадоглу), по странному стечению обстоятельств являющийся братом провластного депутата Милли Меджлиса Вугара Байрамова, на своей странице в Фейсбуке разродился гневным постом: «А вы говорили, что внешняя политика этой власти хорошая, а внутренняя - плохая! Посмотрите, мы начали драку с Ираном, бросаем вызов США и Франции, несмотря на то, что в Карабахе и Лачине правят российские войска. Это успешная внешняя политика?». Но с каких пор четкое напоминание о том, что Шуша – это азербайджанский город (и восклицательный знак), является вызовом США и Франции? И как мы собираемся отстаивать наши национальные интересы, если в угоду дипломатическим прихотям американцев и французов, мы можем – хотя бы на одну миллионную процента – поставить под сомнение принадлежность Шуши? Да и драки с Ираном никто не начинал – это ведь не наши войска, в конце концов, проводили масштабные учения на границе с Ираном, публично проводя «красные линии» в виде территориальной целостности Армении.
Еще дальше пошел член ПНФА Фуад Гахраманлы: «Реакция Хикмета Гаджиева на отсутствие послов США и Франции в Шуше неправильная и с дипломатической точки зрения противоречит интересам Азербайджана». По мнению оппозиционера, известного не столько своей политической карьерой, сколько доказанными фактами избиения женщин своей семьи, официальному Баку надо воспринимать западные дипломатические плевки в качестве божьей росы. Не удивительно, что при власти нарфронтистов, которых сегодня представляет Гахраманлы, Лачин был сдан практически без боя, открыв путь к оккупации остального Карабаха.
Курсирующий между Германией и Великобританией олигофрен с бородкой – Турал Садыглы – и вовсе привел свое «оригинальное» объяснение отсутствию послов США и Франции на конференции в Шуше. По его мнению, американские и французские дипломаты не приехали потому, что… прямо возле Шуши дислоцируются российские миротворцы. Погодите, но ведь в Западном Зангезуре также есть российские войска, однако это не мешает западным послам регулярно ездить в этот регион, всячески выражая поддержку Армении перед лицом надуманной угрозы «Сюнику». Да и границы Армении охраняют российские войска – по недоразвитой логике Садыглы, из этой страны послам США и Франции вообще следует поскорее эвакуироваться?
И наконец, самое комичное в этом параде нонсенсов. Внештатно-платных защитников франко-американских интересов у нас в стране всегда было достаточно. Тем удивительнее, что к этой прозападной братии на ниве критики отечественной внешней политики примкнули лица, симпатизирующие теократическому режиму в Тегеране. Мы не будем перечислять этих людей поименно, поскольку кроме нецензурных речевых оборотов на их информационных площадках ничего нового для себя не узнаешь. Однако фактом является, что чья-то невидимая рука перенаправила касту «матерщинников» с внутренних разборок и вопросов на дискредитацию внешнеполитической линии Азербайджана, и ассоциируемых с ней людей. То есть, каждой аудитории были предоставлены свои спикеры – это и «эксперты», и «политики», и «блогеры», и просто матерщинники.
Целенаправленные действия Баку по окончательной нейтрализации карабахского сепаратизма, возвращение Лачина и упорное намерение запустить экстерриториальный Зангезурский коридор по территории Армении, да и в целом – новый, более жесткий и волевой постконфликтный внешнеполитический курс Азербайджана, стали общей проблемой некоторых кругов Запада и Ирана, а соответственно – и их агентов влияния из числа псевдо-азербайджанцев.
Сегодня наступательная дипломатия, провозглашенная президентом Алиевым, набирает обороты. Опираясь на собственное военное превосходство и изменившуюся геополитическую ситуацию в мире, Баку медленно, но верно продавливает свою повестку одновременно на нескольких направлениях. Если вопросы делимитации границы и разблокирования транспортных коммуникаций обсуждаются при посредничестве России, то вопросы разработки мирного договора и гуманитарные аспекты – в формате Алиев-Мишель-Пашинян, где посредником выступает уже Евросоюз. И ни в одном из этих форматов нет упоминаний «статуса» Карабаха или же роли Минской Группы ОБСЕ. Нет даже термина «Нагорный Карабах». Эти взаимодополняющие площадки используются Баку для купирования угрозы агрессивного армянского реваншизма и сепаратизма в долгосрочной перспективе, а также окончательного закрепления итогов 44-дневной войны посредством подписания мирного договора. По мере приближения нашей страны к этой цели, противодействие не согласных со складывающейся региональной конфигурацией центров силы будет неизбежно нарастать, ведь создается она – не только не под их диктовку, но даже без их участия! Так что, стоит приготовиться: основная битва на информационном поле еще впереди, и бить будут без правил.