Վերլուծություն  27 Ապրիլի 2024 - 15:43
Երեկ Բեռլինում կայացել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի ընդլայնված կազմով և դեմ առ դեմ հանդիպումը։ Այս հանդիպման մանրամասները, դրա վերլուծությունը, այս ամենը դեռ՝ ինչպես հայրենական, այնպես  էլ գերմանական մամուլում մեծ թվով հրապարակումների թեմա կդառնա։ Իսկ ես ուզում եմ ուշադրություն հրավիրել մեր պետության ղեկավարի Գերմանիա կատարած այցի շատ կարևոր համատեքստի վրա։ Այն անցկացվում է՝ Հարավային Կովկասի տարածաշրջանում վերջին երկու շաբաթվա ընթացքում տեղի ունեցած իրոք պատմական փոփոխությունների ֆոնին:
Խոսքը՝ Ադրբեջանի Ղարաբաղի տարածաշրջանից ռուսական խաղաղապահ քանակակազմի վաղաժամկետ դուրսբերման մասին է։ Որից հետո երկու փոխվարչապետները՝ Շահին Մուստաֆաևը և Մհեր Գրիգորյանը ստորագրեցին արձանագրություն, որում ասվում է, որ սահմանազատման գործընթացի սկզբնական փուլում կողմերը համաձայնեցրել են՝ սահմանային գծի առանձին հատվածների անցումը անմիջականորեն Բաղանիս (ՀՀ)- Բագանիս Այրըմ (ԱՀ), Ոսկեպար (ՀՀ) - Աշաղը Ասքիփարա (ԱՀ), Կիրանց (ՀՀ) - Խեյրըմլի (ԱՀ) և Բերքաբեր (ՀՀ) - Գըզըլհաջըլը (ԱՀ) բնակավայրերի միջով: Առավել ևս,  Ադրբեջանի Հանրապետության և Հայաստանի Հանրապետության միջև սահմանին կոորդինատների ճշտման աշխատանքների շրջանակներում գեոդեզիական չափումների հիման վրա՝ 2024 թվականի ապրիլի 25-ի դրությամբ տեղադրվել է 20 սահմանային սյուն։ Երկու պետությունների փորձագիտական խմբերի աշխատանքը շարունակվում է, որքան էլ հայ սադրիչների խմբերը փորձեն խոչընդոտել այս գործընթացին։ Ինչն, առանց որևէ կասկածի, հանդիսանում է մեծ քայլ՝ դեպի Հարավային Կովկասի ողջ տարածաշրջանում խաղաղության։
«Ադրբեջանի և Հայաստանի սահմանին տեղադրվել է առաջին սահմանային սյունը։ Սա եւս մեկ քայլ է դեպի խաղաղություն։ Մենք կողմերին աջակցում ենք կայուն և արդար խաղաղության հասնելու ճանապարհին»,- X սոցիալական ցանցի իր էջում գրել է՝ Ադրբեջանում Գերմանիայի դեսպան Ռալֆ Հորլեմանը։ Պաշտոնական Բեռլինի այսպիսի դիրքորոշումը արժանի է հարգանքի։ Հատկապես հաշվի առնելով այն գործնական ներդրումը՝ Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև արդար խաղաղության հաստատման գործում, որը մենք տեսանք նրանց կողմից։
Պատահական չէ, որ, ելույթ ունենալով «COP29 և կանաչ տեսլական Ադրբեջանի համար» թեմայով միջազգային ֆորումում, Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը անդրադարձել է գերմանա-ադրբեջանական հարաբերությունների թեմային։ Պետության ղեկավարը նշել է, որ «այժմ մենք ապրում ենք, հնարավոր է,  մեր երկկողմ հարաբերությունների ամենաակտիվ ժամանակահատվածներից մեկը։ Եվ մենք սա կարող ենք շատ դրական գնահատել»։
Այս կապակցությամբ հիշեցնենք, որ Մյունխենի անվտանգության համաժողովի շրջանակներում Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի աջակցությամբ կայացել է՝  մեր պետության ղեկավարի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպումը։ Այդ ժամանակ Ադրբեջանի նախագահը հնչեցրել է հավասարապես նույն դիրքորոշումը, որը նա միշտ հնչեցրել է: Ադրբեջանը հանդես է գալիս տարածաշրջանում խաղաղության օգտին՝ առաջնահերթություն համարելով երկկողմ շփումները Բաքվի և Երևանի միջև։ Արդյունքում, այդպես էլ եղավ. Բաքուն և Երևանը կարողացան առանց միջնորդների երկկողմ շփումների ժամանակ պայմանավորվել Գազախի շրջանի 4 գյուղերի ճակատագրի շուրջ։
Դրանով հանդերձ, իմաստ ունի հիշեցնել այն մասին, որ հենց Գերմանիայում են անցկացվել  Ադրբեջանի և Հայաստանի արտգործնախարարների միջև բանակցությունները։ Եվ դրանց արդյունքների հիման վրա, հիշում եմ, Գերմանիայի ԱԳՆ ղեկավար Անալենա Բարբոքը հայտարարեց, որ հնարավոր է համարում Ադրբեջանի և Հայաստանի միջև խաղաղության հաստատումը։ Գերմանիան, նրա խոսքով, մտադիր է հետագայում ևս երկու կողմերին աջակցել հակամարտության կարգավորմանն ուղղված նրանց ջանքերում, իսկ պաշտոնական Բաքուն հանդես է գալիս իրավիճակի նման զարգացման օգտին։
«Այսպիսով, Գերմանիան, ի տարբերություն իր հարեւանությամբ գտնվող Ֆրանսիայի, որը, ինչպես ասում են, կրակի վրա յուղ է լցնում և Հայաստանին մատակարարում է մահաբեր զենք՝ խաղաղ գործընթացում չեզոքություն է ցուցաբերում», - հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ փետրվարի վերջին Գերմանիայի տնտեսության արեւելյան կոմիտեի նախագահի Մայքլ Հարմսի գլխավորած՝ Գերմանիայի տնտեսության արեւելյան կոմիտեի պատվիրակության հետ հանդիպման ժամանակ։
Հիշեցնեմ նաև, որ 2022 թվականի մայիսին Գերմանիայի դաշնային նախագահ Ֆրանկ-Վալտեր Շտայնմայերը շնորհավորական նամակ է հղել մեր պետության ղեկավարին։ «Մեր երկրների միջև հարաբերությունները վերջին տարիներին զարգանում են կառուցողական և աճող փոխադարձ վստահության հիման վրա։ Վստահ եղեք, որ Գերմանիան շատ է շահագրգռված մեր բարեկամական հարաբերությունների հետագա ընդլայնմամբ»,- այդ ժամանակ ընդգծել է նա։
«Վերջին շրջանում, Գերմանիա իմ այցերը կրում են պարբերական բնույթ։ Կարող եմ ասել, որ վերջին ժամանակներում գերմանա-ադրբեջանական հարաբերությունները բուռն զարգացման շրջան են ապրում»,- ասել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ ապրիլի 26-ին Բեռլինում Գերմանիայի կանցլեր Օլաֆ Շոլցի հետ համատեղ ասուլիսի ժամանակ։ Հիշեցնելով, որ  նա կանցլերի հետ հանդիպել է անցած տարվա մարտին Բեռլինում և երկու ամիս առաջ՝ Մյունխենում, պետության ղեկավարը նշել է. «Երկկողմ օրակարգը բավականին ծավալուն է։ Գերմանա-ադրբեջանական հարաբերությունների զարգացումը մեծ նշանակություն ունի ինչպես մեր երկրների, այնպես  էլ ողջ Հարավային Կովկասի զարգացման ու կայունության համար»։
Եվ ահա մենք տեսնում ենք միմյանց նկատմամբ այս ամբողջ ճանապարհի գործնական իրականացումը Ադրբեջանի և Գերմանիայի կողմից։ Ընդհանուր առմամբ, անշուշտ, ադրբեջանա-գերմանական հարաբերությունները շատ մեծ ներուժ ունեն։ Սա եղել է, կա և կլինի առաջատար պետությունների հարաբերություններ։ Սրանք տարածաշրջանների վրա վճռական ազդեցություն ունենալուն ունակ պետությունների հարաբերություններ են։ Ադրբեջանը՝ Հարավային Կովկասում, իսկ Գերմանիան՝ Եվրոպայում։ Եվ Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի ներկայիս աշխատանքային այցը Գերմանիա հանդիսանում է չափազանց կարևոր՝ Բաքվի և Բեռլինի միջև ժամացույցների ստուգման տեսանկյունից։ Այս ստուգումը ցույց տվեց, որ մեր «ժամացույցները» ցույց են տալիս նույն ժամանակը։

АНАЛИТИКА  26 Апреля 2024 - 16:03
Сегодня в Берлине состоялась встреча президента Азербайджана Ильхама Алиева и канцлера Германии Олафа Шольца в расширенном составе и тет-а-тет. Подробности этой встречи, ее анализ — все это еще станет предметом большого числа публикаций как в отечественной, так и в германской прессе. Я же хочу обратить внимание на очень важный контекст визита главы нашего государства в ФРГ. Он проходит на фоне поистине исторических изменений в регионе Южного Кавказа, которые произошли в ходе последних двух недель.
Речь идет о досрочном выводе российского миротворческого контингента из Карабахского региона Азербайджана. После чего два вице-премьера — Шахин Мустафаев и Мгер Григорян — подписали протокол, в котором говорится, что на начальном этапе процесса делимитации стороны согласовали прохождение отдельных отрезков линии границы непосредственно между населенными пунктами Баганис (РА) — Баганыс Айрым (АР), Воскепар (РА) — Ашагы Аскипара (АР), Киранц (РА) — Хейрымлы (АР) и Беркабер (РА) — Гызылгаджилы (АР). Более того, на основании геодезических измерений в рамках работ по уточнению координат на границе между Азербайджанской Республикой и Республикой Армения по состоянию на 25 апреля 2024 года было установлено 20 пограничных столбов. Работа экспертных групп двух государств продолжается, как бы ни пытались группы армянских провокаторов воспрепятствовать данному процессу. Который, вне всякого сомнения, является большим шагом к миру во всем регионе Южного Кавказа.
«На границе Азербайджана и Армении установлен первый пограничный знак. Это еще один шаг на пути к миру. Мы поддерживаем стороны на пути к достижению прочного и справедливого мира», — написал на своей странице в соцсети X посол Германии в Азербайджане Ральф Хорлеманн. Такая позиция официального Берлина достойна уважения. Особенно с учетом того практического вклада в установление справедливого мира между Азербайджаном и Арменией, который мы видели с их стороны.
Неслучайно, выступая на международном форуме на тему «СОР29 и Зеленое видение для Азербайджана», президент Азербайджана Ильхам Алиев затронул тему германо-азербайджанских отношений. Глава государства указал, что «сейчас мы переживаем, возможно, один из самых активных периодов в наших двусторонних отношениях. И мы можем оценить это весьма положительно».
Вспомним в этой связи, что в рамках Мюнхенской конференции по безопасности при содействии канцлера ФРГ Олафа Шольца состоялась встреча главы нашего государства и премьер-министра Армении Никола Пашиняна. Тогда президент Азербайджана озвучил ровно ту самую позицию, которую он озвучивал всегда: Азербайджан выступает за мир в регионе, считая приоритетными двусторонние контакты между Баку и Ереваном. Так в итоге и произошло: Баку и Ереван смогли договориться о судьбе 4 сел Газахского района без посредников в ходе двусторонних контактов.
При этом имеет смысл напомнить и о том, что именно в Германии проходили переговоры министров иностранных дел Азербайджана и Армении. И по их итогам, помнится, глава МИД ФРГ Анналена Бербок заявила, что считает возможным установление мира между Азербайджаном и Арменией. ФРГ, по ее словам, намерена и дальше поддерживать обе стороны в их усилиях по урегулированию конфликта, а официальный Баку выступает за такое развитие ситуации.
«Так, Германия, в отличие от расположенной по соседству с ней Франции, которая, как говорится, подливает масло в огонь и снабжает Армению летальным оружием, демонстрирует нейтралитет в мирном процессе», - заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев в ходе состоявшейся в конце февраля встречи с делегацией Восточного комитета германской экономики во главе с председателем Восточного комитета германской экономики Михаэлем Хармсом.
Также напомню, что в мае 2022 года федеральный президент Германии Франк-Вальтер Штайнмайер направил поздравительное письмо главе нашего государства. «Отношения между нашими странами в последние годы развиваются конструктивно и на основе растущего взаимного доверия. Заверяю вас, что Германия очень заинтересована в дальнейшем расширении наших дружеских отношений», — подчеркнул он тогда.
«В последнее время мои визиты в Германию носят регулярный характер. Могу сказать, что в последнее время германо-азербайджанские отношения переживают период стремительного развития», - сказал президент Азербайджана Ильхам Алиев на совместной пресс-конференции с еанцлером Германии Олафом Шольцем 26 апреля в Берлине. Напомнив, что он встречался с канцлером в марте прошлого года в Берлине и два месяца назад в Мюнхене, глава государства отметил: «Двусторонняя повестка дня достаточно обширна. Развитие германо-азербайджанских отношений имеет большое значение как для наших стран, так и для развития и стабильности Южного Кавказа в целом».
И вот мы видим практическое воплощение всего этого пути навстречу друг другу со стороны Азербайджана и ФРГ. В целом, безусловно, у азербайджано-германских отношений есть очень большой потенциал. Это были, есть и будут отношения государств-лидеров. Это отношения государств, способных оказывать решающее влияние на регионы. Азербайджан — на Южный Кавказ, а ФРГ — на Европу. И нынешний рабочий визит президента Азербайджана Ильхама Алиева в ФРГ является крайне важным с точки зрения сверки часов между Баку и Берлином. Эта сверка показала, что наши «часы» показывают одинаковое время.