Ադրբեջանի դեսպանը Ռուսաստանի մշակույթի նախարարի հետ քննարկել է համատեղ կինոնախագծի ստեղծման հարցը
2022 թվականի սեպտեմբերի 5-ին Ռուսաստանում Ադրբեջանի դեսպան Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն հանդիպել է Ռուսաստանի Դաշնության մշակույթի նախարար Օլգա Լյուբիմովայի հետ։
Դեսպանատան մամուլի ծառայությունից APA-ի մոսկովյան թղթակցին հայտնել են, որ հանդիպմանը Ադրբեջանի դեսպանը շնորհակալություն է հայտնել ՌԴ մշակույթի նախարարին ընդունելության համար և խոսել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի հարաբերությունների, այդ թվում՝ մշակույթի ոլորտում համագործակցության մասին։
Փոլադ Բյուլբյուլօղլուն նախարարին մանրամասն տեղեկացրել է նաև ԱՊՀ մասնակից երկրների հումանիտար համագործակցության միջպետական հիմնադրամի խորհրդի նախագահի պաշտոնում իր գործունեության, ինչպես նաև հիմնադրամի միջոցով իրականացվող աշխատանքների մասին։
Հանդիպման ընթացքում մտքերի լայն փոխանակություն է ծավալվել ԱՀ և ՌԴ մշակույթի նախարարությունների միջև համագործակցության ծրագրի, միջազգային կազմակերպությունների շրջանակներում մշակութային համագործակցության ընդլայնման, տեղեկատվության փոխանակման, ինչպես նաև համատեղ կինոնախագծի ստեղծման, Ադրբեջանում և Ռուսաստանում կազմակերպվող կինոփառատոններին երկու երկրների ֆիլմերի մասնակցության հարցերի շուրջ։

Посол Азербайджана обсудил создание совместного кинопроекта с министром культуры России
5 сентября 2022 года посол Азербайджана в России Полад Бюльбюльоглу встретился с министром культуры Российской Федерации Ольгой Любимовой.
Как сообщили московскому корреспонденту АПА в пресс-службе посольства, на встрече посол Азербайджана поблагодарил министра культуры России за прием и рассказал об отношениях между Россией и Азербайджаном, в том числе о сотрудничестве в сфере культуры.
Полад Бюльбюльоглу также подробно проинформировал министра о деятельности в качестве председателя правления Межгосударственного фонда гуманитарного сотрудничества государств-участников Содружества Независимых Государств, а также о мероприятиях, проводимых по линии Фонда.
В ходе встречи состоялся широкий обмен мнениями по вопросам программы сотрудничества между министерствами культуры Азербайджанской Республики и Российской Федерации, расширения культурного сотрудничества в рамках международных организаций, обмена информацией о международных мероприятиях, установления прямых связей и совместной деятельности между учреждениями культуры двух стран, а также создания совместного кинопроекта, участия фильмов двух стран в кинофестивалях, организуемых Азербайджаном и Россией.
Кроме того, предметом обсуждения стало представление Азербайджана на Международном культурном форуме в Санкт-Петербурге в ноябре текущего года, а также возможность проведения Дней культуры Азербайджана в рамках данного форума.