Ադրբեջանի նախագահն ընդունել է ՌԴ Պետդումայի խոսնակին
Սեպտեմբերի 26-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է Պետդումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինի գլխավորած Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի պատվիրակությանը:
Ինչպես փոխանցում է Caliber.Az-ը՝ վկայակոչելով պետության ղեկավարի մամուլի ծառայությանը, ողջունելով հյուրերին՝ նախագահ Իլհամ Ալիևը ասել է.
-Բարի գալուստ։ Ուրախ եմ Ձեզ տեսնելուն։ Համոզված եմ, որ այցը կլինի շատ օգտակար և հաճելի։ Հիշում եմ մեր նախորդ հանդիպումը։ Ժամանակը արագ է անցնում։ Արդեն չորս տարի է անցել այն օրվանից, երբ դուք այցելել եք Ադրբեջան։ Բայց այս ընթացքում միջխորհրդարանական կապերը հաջողությամբ զարգացել են։ Ե՛վ Պետդումայի, և՛ Դաշնության խորհրդի հետ կապերը մշտական են և՛ ղեկավարության, և՛ պատգամավորների մակարդակով։ Սա շատ կարևոր գործոն է մեր երկրների միջպետական հարաբերություններում, որոնք նույնպես ունեն շատ դրական դինամիկա։ Բայց, իհարկե, պետությունների ղեկավարների մակարդակով կանոնավոր հանդիպումները նույնպես նպաստում են նրան, որպեսզի պահապանվի դինամիկան։ Եվ ընդհանրապես, եթե նայեք մեր հարաբերությունների օրակարգին, ապա այն բավականին ծավալուն է՝ գործնականում ընդգրկելով բոլոր ոլորտները։ Ավելի հեշտ է անվանել այն ոլորտները, որտեղ մենք այնքան էլ ակտիվ համագործակցություն չունենք։ Որովհետև և՛քաղաքական, և՛տնտեսական, և՛տրանսպորտային ոլորտումներում, էներգետիկ և հումանիտար ոլորտներում բոլոր ցուցանիշներն ակնհայտ են և մենք տեսնում ենք իրոք լավ դինամիկա։ Հիմնական ուշադրությունը արդյունքների վրա է: Որովհետև ամեն ինչ, ինչի մասին մենք պայմանավորվում ենք, իրականացվում է։ Առևտրատնտեսական ոլորտում, տեղեկատվության, կապի, տրանսպորտի ոլորտներում և այլ 8 ճանապարհային քարտեզների շուրջ, որոնք համաձայնեցվել և իրականացվում են, յուրաքանչյուր ուղղության համար կա առաջադրանքների կատարման և վերահսկողության հստակ ժամանակացույց։ Ուստի այստեղ կարող ենք արձանագրել միայն դրական արդյունք։ Նորից արդյունքներ, որոնք ստեղծվում են ընդհանուր ջանքերով և կարևոր են մեր երկրների և, կարծում եմ, ողջ տարածաշրջանի համար։ Բայց նաև, իհարկե, տարածաշրջանային անվտանգության խնդիրները միշտ մեր հարաբերությունների օրակարգում են։ Մենք այդ մասին խոսել ենք վերջերս Սամարղանդում Ռուսաստանի նախագահի հետ հանդիպման ժամանակ։ Եվ, իհարկե, խաղաղությունը մեր տարածաշրջանում անհրաժեշտ է բոլոր երկրներին, բոլոր ժողովուրդներին։ Եվ մեր օրակարգը բավականին միանշանակ է։ Մենք բազմիցս արտաբերել ենք, որ մենք երկարաժամկետ, կայուն խաղաղության, հարևանների հետ բոլոր խնդիրների լուծման և տարածաշրջանը 30 տարվա ծանր իրավիճակից դուրս գալու կողմնակից ենք։
Ինչ վերաբերում է անմիջապես Ձեր ոլորտին՝ պետք է ասեմ, որ մենք հաշվարկում ենք շարունակել շփումները ինչպես միջազգային կառույցների շրջանակներում, այնպես էլ երկկողմ ձևաչափով։ Մենք հանդիպում կունենաք Ձեր գործընկերոջ հետ։ Կարծում եմ, Դուք նույնպես մանրամասն կուսումնասիրեք օրակարգը։ Այնպես որ ասելու շատ բան կա։ Որովհետև իրականում օրակարգը շատ հարուստ և արդյունավետ է։ Կարծում եմ, որ այս հիմնական ոլորտները, որոնց վրա մենք կենտրոնանում ենք, հստակ ցույց են տալիս երկկողմ հարաբերությունների դրական դինամիկան։
Այնպես որ, ևս մեկ անգամ բարի գալուստ: Թեև Ձեր այցը կարճ է, բայց կարծում եմ, որ այն կլինի շատ արդյունավետ։
Ռուսաստանի Դաշնության Դաշնային ժողովի Պետական դումայի նախագահ Վյաչեսլավ Վոլոդինը ասել է. Շնորհակալություն, հարգելի պարոն նախագահ։ Նախ ուզում եմ երախտագիտություն հայտնել նրա համար, որ Դուք ձեր անընդմեջ գրաֆիկում մեզ հետ հանդիպելու հնարավորություն գտաք։ Բայց կսկսեմ նրանից, որ Ձեզ կփոխանցեմ մեր նախագահ Վլադիմիր Վլադիմիրովիչ Պուտինի ամենաբարի խոսքերն ու բարեկամական ողջույնները։
Նախագահ Իլհամ Ալիև. Շնորհակալություն։
Վյաչեսլավ Վոլոդին. Մեր հարաբերությունները շատ առումներով զարգանում են Ձեր և մեր նախագահի շնորհիվ։ Ստորագրվել է Դաշնակցային փոխգործակցության մասին հռչակագիր։ Սա իրոք շատ լուրջ մակարդակ է, որը ձեռք է բերվել ռազմավարական գործընկերության հիման վրա։ Ուստի մեզ համար չափազանց կարևոր է զարգացնել խորհրդարանական բաժանումը։ Մենք այդ մասին խոսել ենք։ Այնպես ստացվեց, որ համավարակը, իրոք ներդրեց իր ճշտումները։ Եթե խոսենք միջխորհրդարանական փոխգործակցության մասին, ապա հիմքում այնուամենայնիվ դրված են հանդիպումները, երկխոսությունը, հաղորդակցությունները: Իհարկե, այս ամենը տեղափոխվել էր տեսակոնֆերանսի ռեժիմում։ Այս ձևաչափը դարձել էր հիմնականը։ Բայց առանց դեմ առ դեմ զրույցի դժվար թե հնարավոր լինի խոսել հարաբերությունների զարգացման մասին, ինչպես նաև տեսակոնֆերանսի ռեժիմում։ Ուստի, հենց որ համավարակի հետ կապված իրավիճակը սկսեց անկում ապրել, մենք օգտվեցինք դրանից և պայմանավորվեցինք մեր գործընկերների հետ, որ անպայման կհանդիպենք և կքննարկենք մեր հարաբերությունների զարգացումը։ Որովհետև հռչակագիրում, որը ստորագրվել է Ռուսաստանի Դաշնության և Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահների կողմից՝ հատուկ ընդգծվում է, որ մեր միջխորհրդարանական կապերը պետք է զարգանան։ Ուստի մենք կքննարկենք հաղորդակցության ձևաչափերը, նոր մոտեցումները, որպեսզի իրական ներդրում ունենանք՝ հարցերի, ներառյալ օրենսդրական աջակցության հարցերի, պետությունների ղեկավարների մակարդակով քննարկվող հարցերի լուծման գործում։

«Мы сторонники устойчивого мира, решения всех проблем с соседями»
26 сентября президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию во главе с председателем Государственной Думы Федерального Собрания Российской Федерации Вячеславом Володиным.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на пресс-службу главы государства, приветствуя гостей, президент Ильхам Алиев сказал:
- Добро пожаловать. Рад вас видеть. Уверен, что визит будет очень полезным и приятным. Я воспоминаю нашу предыдущую встречу. Время быстро идет. Уже прошло четыре года с тех пор как вы совершили визит в Азербайджан. Но за это время межпарламентские связи развивались успешно. И с Государственной Думой, и с Советом Федерации контакты постоянные и на уровне руководства, и на уровне депутатов. Это очень важный фактор межгосударственных отношений между нашими странами, которые также имеют очень позитивную динамику. Но и, конечно же, регулярные встречи на уровне глав государств также способствуют тому, чтобы динамизм сохранялся. И в целом если смотреть на повестку дня наших отношений, она достаточно обширная, практически охватывает все сферы. Легче назвать те сферы, где у нас не очень активное сотрудничество. Потому что и в политической, и в экономической, и транспортной сфере, в сфере энергетической, гуманитарной - все показатели налицо и мы видим на самом деле хорошую динамику. Главное нацеленность на результат. Потому что все, о чем мы договариваемся, все реализуется. В торгово-экономической сфере, в сфере информационной, коммуникационной, транспортной и в других 8 дорожных карт, которые были согласованы и реализуются, по каждому направлению есть четкий график выполнения задач и контроль за исполнением. Поэтому тут мы можем только констатировать позитивный результат. Опять же результаты, которые созданы общими усилиями и которые имеют важное значение для наших стран, и, думаю, что для региона в целом. Но и, конечно, вопросы региональной безопасности всегда на повестке дня наших отношений. Мы об этом говорили во время недавней встречи с президентом России в Самарканде. И, конечно же, мир в нашем регионе необходим для всех стран, всех народов. И наша повестка она достаточно однозначная. Мы ее неоднократно артикулировали, что мы сторонники долгосрочного, устойчивого мира, решения всех проблем с соседями и выхода из тяжелой ситуации, в которой регион находился на протяжении 30 лет.
Ну и что касается непосредственно вашей сферы, должен сказать, что мы рассчитываем на продолжение контактов и в рамках международных структур, и в двустороннем формате. У вас будет встреча с вашей коллегой. Думаю, подробно также вы пройдетесь по повестке дня. Так что много можно говорить. Потому что на самом деле повестка дня очень насыщенная и результативная. Думаю, что вот эти основные направления, на которых мы концентрируемся, четко показывают позитивную динамику двусторонних отношений.
Так что еще раз с приездом. Хоть и короткий у вас визит, но думаю, будет очень плодотворным.
Председатель Государственной Думы Федерального собрания Российской Федерации Вячеслав Володин сказал: Спасибо, уважаемый господин Президент. Прежде хочу выразить слова благодарности за то, что вы в своем непрерывном графике нашли возможность с нами встретиться. Но начну с того, что передам Вам самые добрые слова и дружеские приветствия от нашего президента Владимира Владимировича Путина.
Вячеслав Володин: Во многом отношения наши развиваются благодаря Вам и нашему президенту. Подписана Декларация о союзническом взаимодействии. Это действительно очень серьезный уровень, который достигнут на основе стратегического партнерства. Поэтому нам крайне важно развиваться парламентское деление. Мы об этом говорили. Так получилось, что пандемия действительно внесла свои коррективы. Если говорить о межпарламентском взаимодействии, в основе все-таки лежат встречи, диалог, коммуникация. Конечно, все это было перенесено в плоскость видеоконференцсвязи. Этот формат стал основным. Но без непосредственного разговора вряд ли можно говорить о развитии отношений, так же как в режиме видеоконференцсвязи. Поэтому как только ситуация с пандемией пошла на спад, мы этим воспользовались и договорились с нашими коллегами, что обязательно встретимся и обсудим вопросы развития наших отношений. Потому что в декларации, которая подписана президентами Российской Федерации и Азербайджанской Республикой, особо подчеркивается, что наши межпарламентские связи должны развиваться. Поэтому мы будем обсуждать форматы коммуникации, новые подходы с тем, чтобы вносить реальный вклад в решение в том числе вопросов законодательного обеспечения, вопросов, которые обсуждаются на уровне глав государств.
Глава государства поблагодарил за добрые слова и приветствия президента Российской Федерации, просил передать и его приветствия Владимиру Путину.
12:39
26 сентября президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию Федерального собрания Российской Федерации во главе с председателем Государственной Думы Вячеславом Володиным.