«Եթե Հայաստանը հերթական անգամ կեղծ կեցվածք ընդունի, Ադրբեջանի գործողությունները կշարունակվեն»
Քաղաքագետ, Հարավային Կովկասի հետազոտությունների կենտրոնի ղեկավար Ֆարհադ Մամեդովը Telegram-ի իր ալիքում մեկնաբանել է Պրահայում Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևի և Հայաստանի վարչապետ Նիկոլ Փաշինյանի հանդիպման արդյունքները։
«Այսպիսով, Պրահայի հանդիպումը կհիշվի հայտարարությամբ, որում առաջին անգամ Ադրբեջանն ու Հայաստանը հիշատակում են միմյանց տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչման մասին...
Այն, ինչ հիշվեց և ուշադրություն գրավեց.
- Չնայած Ֆրանսիայի, Հայաստանի և ԱՄՆ-ի բոլոր փորձերին՝ Ադրբեջանը չի համաձայնում հիշատակել Ղարաբաղը բանակցություններում և վերջնական փաստաթղթում՝ խաղաղ պայմանագրում...
- Ադրբեջանը չհամաձայնեց իր տարածքում ԵՄ առաքելության տեղակայմանը, բայց չհրաժարվեց համագործակցությունից։
-Եվրամիության առաքելությունը նորություն է... նմանօրինակ դեպք չեմ հիշում։ ԵԱՀԿ-ի և ՄԱԿ-ի հետ կապված գաղափարը պարզվեց, որ կենսունակ չէ. երկու հարթակներում էլ Ռուսաստանի կողմից վետոյի հավանականություն կա ...
-ԵՄ առաքելությունը սահմանափակված է երկու ամսով, հենց տարեվերջին, երբ մենք պատրաստվում ենք խաղաղության պայմանագիր ստորագրել... Եթե Հայաստանը հերթական անգամ կեղծ կեցվածք ընդունի ու ձգձգի գործընթացը, Ադրբեջանի միակողմանի գործողությունները կշարունակվեն։
- Եվ ևս մեկ մարկեր, որն անուղղակիորեն կապված է Պրահայի հանդիպման հետ։ Նկատի ունեմ Արայիկ Հարությունյանի առաջարկը Վարդանյանին՝ պաշտոն զբաղեցնելու վերաբերյալ և այս առաջարկին Վարդանյանի արձագանքի բացակայությունը։ Նա դեռ մտածում է... Կարծես խաղաղության պայմանագրի հնարավոր ստորագրման հետ կապված նոր իրավիճակը ստիպում է Վարդանյանի կուրատորներին (առայժմ չեմ կարող պնդել, թե որ կենտրոնը՝ Մոսկվա, Վաշինգտոն, Անկարա...) մտածել այս նախագծի նպատակահարմարության շուրջ։ Եվ ինքը նույնպես պետք է հասկանա, որ հեռանկարները վերանում են... Հետևելու ենք զարգացումներին»,- գրել է Ֆարհադ Մամեդովը։

«Если Армения в очередной раз встанет в позу, действия Азербайджана будут продолжены»
Политолог, глава Центра исследований Южного Кавказа Фархад Мамедов в своем Телеграм-канале прокомментировал результаты встречи в Праге президента Азербайджана Ильхама Алиева и премьер-министра Армении Никола Пашиняна.
«Итак, Пражская встреча запомниться заявлением, в котором впервые Азербайджан и Армения упоминают взаимное признание территориальной целостности друг друга...
Что запомнилось и привлекло внимание:
- Несмотря на все потуги Армении и США с Францией, Азербайджан не соглашается упоминать Карабах в переговорах и в итоговом документе - мирном договоре...
- Азербайджан не согласился на размещение миссии ЕС на своей территории, однако не отказался от сотрудничества.
- Миссия ЕС — это что-то новое... не припомню аналогов. Идея с ОБСЕ и ООН оказалась не жизнеспособной - в обоих платформах есть вероятность вето со стороны России...
- Миссия ЕС ограничена по времени в два месяца, как раз к концу года, когда собираемся подписать мирный договор... Если Армения в очередной раз встанет в позу и затянет процесс, односторонние действия Азербайджана будут продолжены.
- и еще один маркер, который опосредственно относиться к встрече в Праге. А именно, предложение со стороны Араика Арутюняна Варданяну занять должность и отсутствие ответа на это предложение со стороны Варданяна. Он еще думает... Кажется, новая ситуация с возможным подписанием мирного договора заставляют кураторов Варданяна (пока что не берусь утверждать какой центр - Москва, Вашингтон, Анкара...) подумать о целесообразности этого проекта. И он сам также в определенной степени субъектен, и также должен понять, что перспективы улетучиваются... Будем наблюдать», - написал Фархад Мамедов.