Իլհամ Ալիև. Ածխաջրածնային փոխադրման ուղիները կհանգեցնեն մերձկասպյան տարածաշրջանի բոլոր երկրների ավելի մեծ ինտեգրմանը
25 Նոյեմբերի 2022 11:12
Ածխաջրածինների արդեն գործող փոխադրման ուղիները հնարավորություն կտան մերձկասպյան տարածաշրջանի բոլոր երկրներին ավելի ինտեգրվել։
Ինչպես հայտնում է Ազերթաջը, այս մասին, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ելույթ ունենալով՝ «Միջին միջանցքի երկայնքով. աշխարհաքաղաքականություն, անվտանգություն և տնտեսություն» թեմայով միջազգային համաժողովում, որն անցկացվում է ADA համալսարանում։
«Կարծում եմ, որ ածխաջրածինների փոխադրման ուղիները, որոնք արդեն գործում են, հնարավորություն կտան մերձկասպյան տարածաշրջանի բոլոր երկրներին ավելի ինտեգրվել։ Թուրքմենստանի հետ մեր համագործակցությունը երկար պատմություն ունի։ Այսօր Ադրբեջանը զգալի հնարավորություններ է ընձեռում Թուրքմենստանից ապրանքների տարանցման համար, իսկ Ալյաթի ծովային նավահանգստում մենք առանձին հատված ենք հատկացրել Թուրքմենստանից ապրանքների համար»,- ասել է պետության ղեկավարը։

Ильхам Алиев: Маршруты транспортировки углеводородов приведут к большой интеграции всех стран Каспийского региона
25 Ноября 2022 10:39
Маршруты транспортировки углеводородов, которые уже функционируют, дадут возможность всем странам Каспийского региона стать более интегрированными.
Как сообщает Азертадж, об этом заявил президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на международной конференции на тему «Вдоль Среднего коридора: геополитика, безопасность и экономика», которая проходит в Университете АДА.
«Я думаю, что маршруты транспортировки углеводородов, которые уже функционируют, дадут возможность всем странам Каспийского региона стать более интегрированными. Наше сотрудничество с Туркменистаном имеет долгую историю. Сегодня Азербайджан предоставляет значительные возможности для транзита грузов из Туркменистана, а в морском порте Алят мы выделили отдельный участок для грузов из Туркменистана», - отметил глава государства.