Իլհամ Ալիև. Ադրբեջանը պլանավորում է ավելացնել գազի արդյունահանումը
Ինչպես հայտնում է Ազերթաջը, այս մասին, հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը, ելույթ ունենալով՝ «Միջին միջանցքի երկայնքով. աշխարհաքաղաքականություն, անվտանգություն և տնտեսություն» թեմայով միջազգային համաժողովում, որն անցկացվում է ADA համալսարանում։
«Մենք փոխանակման գործողություններ ենք սկսել «Թուրքմենգասի» հետ։ Սա կարևոր է՝ հաշվի առնելով գազի արդյունաբերության մեջ Ադրբեջանի աճող կարիքները, ինչպես նաև գազի մեծ ծավալների աճող անհրաժեշտությունը։
Մենք շարունակում ենք աշխատել նաև արտասահմանյան նավթային ընկերությունների հետ, նախատեսում ենք ավելացնել գազի արդյունահանումը առկա և նոր հանքավայրերից, որոնք կգործարկվեն հաջորդ տարի, մասնավորապես՝ «Աբշերոն» գազակոնդենսատային հանքավայրից։

Президент Ильхам Алиев: Азербайджан планирует увеличение добычи газа
Как сообщает Азертадж, об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев, выступая на международной конференции на тему «Вдоль Среднего коридора: геополитика, безопасность и экономика», которая проходит в Университете АДА.
«Мы начали своп-операции с Туркменгазом. Это важно, учитывая рост потребностей Азербайджана в газовой промышленности, а также возросшую необходимость в крупных объемах газа.
Мы также продолжаем работу с зарубежными нефтяными компаниями, планируем увеличение добычи газа с существующих и новых месторождений, которые будут запущены со следующего года, в частности, с газоконденсатного месторождения «Абшерон», - отметил Ильхам Алиев.