Իլհամ Ալիևն ընդունել է Թուրքմենստանի փոխվարչապետի գլխավորած պատվիրակությանը
Նոյեմբերի 29-ին Ադրբեջանի Հանրապետության նախագահ Իլհամ Ալիևն ընդունել է՝ Թուրքմենստանի փոխվարչապետ Բատըր Աթդաևի գլխավորած պատվիրակությանը։
Ինչպես հաղորդում է Caliber.Az-ը՝ պետության ղեկավարի կայքին հղումով, Բատըր Աթդաևը նախագահ Իլհամ Ալիևին է փոխանցել Թուրքմենստանի նախագահ Սերդար Բերդըմուհամեդովի ողջույններն ու հարգանքը։ Նա նշել է, որ նրա երկիրը մեծ նշանակություն է տալիս՝ այս տարվա հունիսին Ադրբեջանի նախագահի այցին Թուրքմենստան՝ մասնակցելու Աշխաբադում մերձկասպյան պետությունների ղեկավարների VI գագաթնաժողովին։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը շնորհակալություն է հայտնել ողջույնների համար և խնդրել իր ողջույնները փոխանցել Սերդար Բերդըմուհամեդովին։
Հանդիպմանը բավարարվածություն է հայտնվել ադրբեջանա-թուրքմենական երկկողմ հարաբերությունների զարգացման կապակցությամբ, նշվել են հարցեր, որոնք այսօր կքննարկվեն տնտեսական և հումանիտար ոլորտներում մեր երկրների համագործակցության միջկառավարական համատեղ հանձնաժողովի նիստում, մտքեր են փոխանակվել էներգետիկայի, տրանսպորտի, լոգիստիկայի և փոխադարձ ապրանքաշրջանառության հարցերի վերաբերյալ:
Զրույցի ընթացքում նշվել է՝ Ադրբեջանի և Թուրքմենստանի միջև ապրանքաշրջանառության աճը, ընդգծվել է համատեղ նախագծերի իրականացման կարևորությունը առաջիկա ժամանակահատվածում դրա հետագա ընդլայնման համար։ Քննարկվել են նաև նավաշինության, նավանորոգման և այլ արդյունաբերության այլ ոլորտներում համագործակցության հնարավորությունները։

Ильхам Алиев принял делегацию во главе с заместителем премьер-министра Туркменистана
29 ноября президент Азербайджанской Республики Ильхам Алиев принял делегацию во главе с заместителем премьер-министра Туркменистана по торговому комплексу Батыром Атдаевым.
Как сообщает Caliber.Az со ссылкой на сайт главы государства, Батыр Атдаев передал президенту Ильхаму Алиеву приветствия и почтение президента Туркменистана Сердара Бердымухамедова. Он отметил, что в его стране придают большое значение визиту президента Азербайджана в Туркменистан в июне этого года для участия в VI Саммите глав прикаспийских государств в Ашхабаде.
Президент Ильхам Алиев поблагодарил за приветствия, попросил передать и его приветствия Сердару Бердымухамедову.
На встрече было выражено удовлетворение развитием азербайджано-туркменских двусторонних отношений, отмечены вопросы, которые будут обсуждаться сегодня на заседании Совместной межправительственной комиссии по сотрудничеству между нашими странами в экономической и гуманитарной сферах, состоялся обмен мнениями по вопросам энергетики, транспорта, логистики, взаимного товарооборота.
В ходе беседы было отмечено увеличение торгового оборота между Азербайджаном и Туркменистаном, подчеркнута важность реализации совместных проектов для его дальнейшего расширения в предстоящий период. Были также обсуждены возможности сотрудничества в судостроении, судоремонте и других отраслях промышленности.
11:39