Ի՞նչ խաղի մեջ է խառնվել Եվրոպական դատարանը Ստրասբուրգում
Լաչինի շրջանից Շուշա քաղաքով Խանքենդի տանող ճանապարհին քաղաքացիական բողոքի հայտնի ակցիան առաջացրել է մի շարք միջազգային դերակատարների անառողջ հետաքրքրություն՝ խաղաղապահ զորախմբի ժամանակավոր տեղակայման տարածքում ապրող Ադրբեջանի բնակիչների նկատմամբ։ Գաղտնիք չէ, որ այդ հետաքրքրությունը գնալով բորբոքվում, ավելի ճիշտ՝ լոբբիստական հիդրան տարածվում է Հայաստանի ներկայացուցիչների և նրանց հոգաբարձուների կողմից։
Այդ հիդրայի ճյուղերից մեկը հասել է նաև մինչև Ստրասբուրգ, մասնավորապես Եվրոպայի Խորհրդի կազմում գործող Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան։ 2022 թվականի դեկտեմբերի 21-ին Ստրասբուրգի դատարանը՝ Հայաստանի կառավարության խնդրանքով Ադրբեջանի կառավարությանը ապահովական բնույթի միջոցներ կիրառելու մասին որոշում է կայացրել։ Նամակում նշվում է, որ «Լաչինի միջանցքի նկատմամբ Ադրբեջանի կողմից վերահսկողության առկայությունը վիճելի հարց է» հանդիսանում, ինչպես նաև հաշվի առնելով Ադրբեջանի կողմից 2020 թվականի նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարության 6-րդ կետի համաձայն ստանձնած պարտավորությունները այն մասին, որ «Ադրբեջանի Հանրապետությունը երաշխավորում է Լաչինի միջանցքով քաղաքացիների, տրանսպորտային միջոցների և բեռների երկու ուղղություններով անվտանգ երթևեկությունը», հիշեցնելով Եվրոպական կոնվենցիայի շրջանակներում Ադրբեջանի ստանձնած պարտավորությունները, Եվրոպական դատարանը, հիմնվելով Դատարանի կանոնակարգի 39-րդ դրույթի վրա, որոշել է պարտավորեցնել Ադրբեջանին՝ ստանձնել բոլոր անհրաժեշտ և բավարար միջոցները՝ Լաչինի ճանապարհով Հայաստան բժշկական օգնության կարիք ունեցող ծանր հիվանդների տեղաշարժը, ինչպես նաև անօթևան մնացած կամ ապրուստի կարիք ունեցող մարդկանց անվտանգ տեղաշարժը ապահովելու համար։
Առաջին հայացքից լիովին մարդասիրական ցուցում է։ Սակայն, խորանալով Եվրոպական դատարանի մարգարիտի մեջ՝ ծագում է հարցերի մի ամբողջ շարք, որոնց պատասխաններն Ադրբեջանում վաղուց արդեն գաղտնիք չեն հանդիսանում։
Այսպիես, հերթականությամբ։ Եվրոպական դատարանը հղում է արել է նոյեմբերի 10-ի Եռակողմ հայտարարությանը և «Լաչինի միջանցքով» տեղաշարժի ապահովման հարցով Ադրբեջանի պարտավորություններին։ Տեղին է հիշեցնել Մարդու իրավունքների և հիմնարար ազատությունների պաշտպանության մասին կոնվենցիայի (Մարդու իրավունքների եվրոպական կոնվենցիա) 19-րդ հոդվածը, որտեղ ասվում է, որ «Սույն Կոնվենցիայով և նրա Արձանագրություններով Բարձր պայմանավորվող կողմերի ստանձնած պարտավորությունների կատարումն ապահովելու համար ստեղծվում է Մարդու իրավունքների եվրոպական դատարան»:
Նույնիսկ այս դրույթը շատ ուշադիր կարդալու դեպքում, տողերով, բառերով, տողերի միջև, անհնար է բացահայտել, որ Եվրոպական դատարանը ապահովում է կողմերի կողմից Եվրոպական կոնվենցիայից բացի որևէ այլ փաստաթղթում նշված պարտավորությունների կատարումը: Ի՞նչ է սա՝ Եվրոպայի դատական վերահսկողության Գերագույն մարմնի կողմից իր լիազորությունների գերազանցու՞մ։ Սա առաջին հարցն է։
Երկրորդ հարցը նույնպես բխում է Եռակողմ հայտարարությամբ ստանձնած պարտավորությունների մասին հատվածից: 2020 թվականի հաղթական 44-օրյա պատերազմից հետո Ադրբեջանի կառավարությունը Եվրոպական դատարան է ուղարկել Հայաստանի դեմ միջպետական բողոք, որտեղ բարձրացրել է ադրբեջանական տարածքների գրեթե 30-ամյա օկուպացիայի, ադրբեջանցիների նկատմամբ էթնիկական զտման, նրանց սեփականության, մշակութային, կրոնական հուշարձանների ոչնչացման, պատերազմի ժամանակ խաղաղ քաղաքների ռմբակոծման և ադրբեջանցիների այլ իրավունքների խախտման համար Հայաստանի Հանրապետության պատասխանատվության հարցը։ Այնուհետև, ադրբեջանական կողմը նաև մի շարք հարցումներ է ուղարկել Ստրասբուրգ՝ դատարանի կանոնակարգի 39-րդ կանոնի հիման վրա՝ խնդրելով Հայաստանին մատնանշել 2021 թվականի գարնանը Ադրբեջանի ազատագրված տարածքներում ականապատ տարածքների ամբողջական քարտեզներ տրամադրելու անհրաժեշտությունը, 2021 թվականի ամռանը հետպատերազմյան շրջանում դադարեցնել Ադրբեջանի տարածքի ականապատումը, ինչպես նաև կանխել ադրբեջանցիների գույքի ոչնչացումը 2022 թվականի ամռանը Լաչին քաղաքը, Զաբուխ և Սուս գյուղերը Ադրբեջանի վերահսկողության տակ անցնելու ժամանակ։
Եվրոպական դատարանը վերը նշված գործերով 39-րդ կանոնը կիրառելու հիմքեր չի գտել: Դատարանի անգործության ֆոնին հարյուրավոր ադրբեջանցիներ կորցրեցին իրենց կյանքը, կամ առողջությունը, պայթելով օկուպացիայի ժամանակ և 2020 թվականի Հայրենական պատերազմից հետո հայերի կողմից դրված ականների վրա, 2022 թվականի մայիս-օգոստոս ամիսներին Լաչինի շրջանում այրվեցին հարյուրավոր ադրբեջանական տներ։
Հայկական զինված կազմավորումները դուրս չեն բերվել Ադրբեջանի տարածքից, չեն բացվել Արևելյան Զանգեզուրի տնտեսական շրջանի և Նախչըվանի միջև տրանսպորտային հաղորդակցությունները։ Որտե՞ղ է Եվրոպական դատարանի սկզբունքային դիրքորոշումը «հաշվի առնելով Եռակողմ հռչակագրով նախատեսված պարտավորությունները»։
Գնալով ավելի շատ: Հիվանդ հայերի բուժման և Խանքենդիից նրանց դուրս բերելու հարցում Եվրադատարանը հետևել է հայկական շահարկումներին։ Եթե նույնիսկ ենթադրել, որ Խանքենդիում իսկապես կան որակյալ բժշկական օգնության կարիք ունեցող ծանր հիվանդներ (չնայած ապացույցներ չեն ներկայացվել, որ Խանքենդիում նման օգնություն չկա), պետք է արդյո՞ք նրանց տեղափոխել անմիջապես Հայաստան։ Ինչո՞ւ պետք է Ադրբեջանի բնակիչներին տեղափոխել այլ երկիր՝ առանց կլինիկաների հնարավորությունները ուսումնասիրելու, օրինակ՝ Գյանջայում, Մինգեչևիրում, այդ նույն Բաքվում։
Բացի դրանից, դատարան էին ներկայացվել (որոնք բավարար քանակությամբ կան համացանցում) Խանքենդի-Շուշա ճանապարհով շտապօգնության և ԿԽՄԿ մեքենաների անխոչընդոտ երթևեկության և Խանքենդիի բնակիչների նման խնդիրների լուծման գործում մեր քաղաքացիական ակտիվիստների աջակցության վերաբերյալ ապացույցներ։ Դատարանը արժանի չի համարել խորանալ այս ապացույցների մեջ։ Նույնիսկ իր երեկվա գրության մեջ Դատարանը չի նշում, որ ծանոթացել է մեր փաստարկների հետ, ուղղակի հղում է արել հայկական կողմի խնդրանքներին։
Նման որոշմամբ Եվրոպական դատարանը փաստորեն ընդունում է իր անգործունակությունը, բորբոքում է անջատողական տրամադրություններ Ադրբեջանի տարածքում և արդեն որերորդ անգամ մերկացնում իր կողմնակալությունը։
Ադրբեջանի համար սա նորություն չէ։ Կարելի է հիշել, թե ինչպես Եվրոպական դատարանում «Չիրագովն ու մյուսներն ընդդեմ Հայաստանի» գործի քննության նախօրեին նրա ֆրանսիացի նախագահը նշեց իր անհամաձայնությունը գործը դատարանում քննարկելու հետ՝ մատնանշելով, որ հայ-ադրբեջանական հակամարտությունը կրում է քաղաքական բնույթ, և դատարանը չպետք է միջամտի այդ գործընթացին։
Միևնույն ժամանակ դատարանը չկարողացավ խուսափել իր պարտականություններից՝ ելնելով նախադեպային իրավունքից և ադրբեջանական կողմի իրավական փաստարկներից։ Այդ ժամանակից ի վեր բավականին ժամանակ է անցել, և Եվրոպական դատարանի «քաղաքական գործերին չմիջամտելու» դիրքորոշումը բազմաթիվ փոփոխություններ է կրել, կարելի է ասել՝ արմատական։
Ցավոք, Եվրոպական դատարանի վերաբերմունքը Ադրբեջանի նկատմամբ հեռու է օբյեկտիվ լինելուց։ Մենք դա տեսնում ենք ոչ միայն «հայ-ադրբեջանական գործերում», թեև դրանց վերաբերյալ դատարանի որոշումներն ամենից հստակ արտահայտում են նրա քաղաքական դիրքորոշումը։
Ադրբեջանական գործերով ցանկացած վայրում Եվրոպական կոնվենցիայի 18-րդ հոդվածի կիրառման քաղաքական փորձերը զարմանք են առաջացնում երկրի իրավական հանրության մոտ։ Եվրադատարանին հաջողվում է տեսնել կոնվենցիայի խախտումների քաղաքական ենթատեքստը, օրինակ՝ հարկեր վճարելու, խուլիգանության կամ կալանքի ժամկետը երկարացնելու դեպքերում։ Այսինքն, կալանքը խափանման միջոց ընտրելիս խախտումներ չեն եղել, իսկ դրա երկարացնելու դեպքում խախտումներ եղել են, և դրանք ունեցել են քաղաքական ենթատեքստ։
Հասկանալի է, որ Եվրոպական դատարանը՝ միայնակ նավ չէ «մարդու իրավունքների օվկիանոսում»։ Չպետք է մոռանալ, որ դատարանը հանդիսանում է Եվրոպայի Խորհրդի կառույց, և քաղաքական որոշումները կայացվում են Ստրասբուրգի մեկ այլ շենքում, հնարավոր է և նրա սահմաններից դուրս։ Հետևաբար Ստրասբուրգի կառույցները պետք է հաշվի առնեն, որ Ադրբեջանը չի պատրաստվում մնալ «մտրակելու համար տղա» և փորձարկումների օբյեկտ։ Ադրբեջանը՝ անկախ միջազգային և ներքին քաղաքականությամբ կայացած պետություն է, որը կշարունակի բոլոր քաղաքական և իրավական միջոցները օգտագործել իր շահերի պաշտպանության համար։

В какую игру ввязался Европейский суд в Страсбурге?
Известная акция гражданского протеста на дороге из Лачинского района через город Шуша в Ханкенди породила нездоровый интерес ряда международных акторов в отношении жителей Азербайджана, проживающих на территории, где временно размещен миротворческий контингент. Не секрет, что данный интерес разогревается, а точнее, гидра лоббизма распространяется представителями Армении и их попечителями.
Одна из ветвей этой гидры добралась и до Страсбурга, в частности Европейского суда по правам человека, функционирующего в составе Совета Европы. 21 декабря 2022 года Страсбургский суд принял решение по запросу Правительства Армении об указании Правительству Азербайджана на применение мер обеспечительного характера. В письме указывается, что, «учитывая, что на данном этапе уровень контроля со стороны Правительства Азербайджана за ситуацией в «Лачинском коридоре» является спорным и неясным, а также принимая во внимание обязательство Азербайджана согласно пункту 6 Трехстороннего заявления от 9 ноября 2020 года «гарантировать безопасность движения по Лачинскому коридору граждан, транспортных средств и грузов в обоих направлениях» и напоминая о его обязательствах по Конвенции, Суд принял решение в интересах сторон и должного отправления процесса указать Правительству в соответствии с Правилом 39 Регламента Суда на необходимость принятия всех мер в пределах его юрисдикции для обеспечения безопасного проезда по «Лачинскому коридору» нуждающихся в медицинском лечении в Армении тяжело больных, а также иных лиц, оставшихся в дороге без крыши либо средств к существованию».
Вполне гуманное, на первый взгляд, указание. Однако, углубляясь в перл Евросуда, возникает целый ряд вопросов, ответы на которые в Азербайджане давно уже не являются тайной.
Итак, по порядку. Европейский суд сослался на Трехстороннее заявление от 10 ноября и обязательство Азербайджана по гарантиям передвижения по «Лачинскому коридору». Уместно напомнить о статье 19 Конвенции о защите прав человека и основных свобод (Европейской конвенции о правах человека), в которой говорится, что «в целях обеспечения соблюдения обязательств, принятых на себя Высокими Договаривающимися Сторонами по настоящей Конвенции и Протоколам к ней, учреждается Европейский суд по правам человека».
Даже при очень пристальном прочтении данного положения, в его строках, словах, буквах, между строк, невозможно выявить, что Европейский суд обеспечивает соблюдение сторонами обязательств, указанными в каком-либо ином документе, кроме как Европейской конвенции. Что это – превышение своих полномочий Высшим органом судебного контроля Европы? Это – первый вопрос!
Второй вопрос также вытекает из пассажа об обязательствах по Трехстороннему заявлению. После победоносной 44-дневной войны 2020 года Правительство Азербайджана направило в Европейский суд межгосударственную жалобу против Армении, где подняло вопрос об ответственности Республики Армения за почти 30-летнюю оккупацию азербайджанских территорий, этнические чистки в отношении азербайджанцев, уничтожение их собственности, культурных, религиозных памятников, за бомбежки мирных городов во время войны и иные нарушения прав азербайджанцев. Впоследствии, азербайджанская сторона также направила в Страсбург ряд запросов на основании Правила 39 Регламента Суда с требованием указать Армении на необходимость выдачи полноценных карт минных полей на освобожденных территориях Азербайджана весной 2021 года, прекращения минирования территории Азербайджана в поствоенный период летом 2021 года, а также недопущения уничтожения собственности азербайджанцев в период перехода города Лачин, сел Забух и Сус под контроль Азербайджана летом 2022 года.
Европейский суд не нашел оснований для применения 39-го правила в вышеуказанных случаях. На фоне бездействия суда сотни азербайджанцев потеряли жизни либо здоровье, подорвавшись на минах, заложенных армянами во время оккупации и после Отечественной войны 2020 года, сотни домов азербайджанцев сожжены в мае – августе 2022 года в Лачинском районе!
Армянские вооруженные формирования не выведены с территории Азербайджана, транспортные коммуникации между Восточно-зангезурским экономическим районом и Нахчываном не открыты. Где принципиальная позиция Европейского суда «с учетом обязательств по Трехстороннему заявлению»?
Дальше – больше! В вопросе лечения больных армян и их вывоза из Ханкенди Европейский суд пошел на поводу армянских спекуляций. Даже если предположить, что в Ханкенди действительно есть тяжело больные лица, нуждающиеся в качественной медицинской помощи (хотя ни одного доказательства об отсутствии таковой в Ханкенди представлено не было), следует ли их вывозить непосредственно в Армению? С чего это жителей Азербайджана перевозить в другую страну, не исследовав возможности клиник, например, в Гяндже, Мингячевире, в том же Баку?
Кроме того, в суд были представлены доказательства (которые имеются в достаточном количестве на пространстве Интернета) беспрепятственного проезда карет скорой помощи и машин МККК по дороге Ханкенди – Шуша и содействия наших гражданских активистов в решении подобных вопросов жителей Ханкенди. Суд не удосужился вникнуть в эти доказательства. Даже в своем вчерашнем письме Суд не указывает, что ознакомился с нашими доводами, просто ссылаясь на запросы армянской стороны.
Подобным решением Европейский суд фактически признает свою некомпетентность, подогревает сепаратистские настроения на территории Азербайджана и, уже в который раз, обнажает свою ангажированность.
Для Азербайджана это не новость. Можно вспомнить как в преддверии рассмотрения дела «Чирагов и другие против Армении» в Европейском суде его французский председатель отмечал свое несогласие с рассмотрением дела в суде, указывая, что армяно-азербайджанский конфликт носит политический характер, и суд не должен вмешиваться в этот процесс.
В то время суд не смог уклониться от своих обязанностей в силу прецедентного права и юридических доводов азербайджанской стороны. С тех пор прошло много времени, и позиция Европейского суда по «невмешательству в политические дела» претерпела много изменений, можно сказать, кардинальных.
К сожалению, отношение Европейского суда к Азербайджану далеко от объективного. Мы видим это не только по «армяно-азербайджанским делам», хотя решения суда по ним наиболее ярко отражают его политическую позицию.
Политические эксперименты по применению статьи 18 Европейской конвенции где попало по азербайджанским делам вызывают удивление юридической общественности страны. Европейский суд умудряется увидеть политический подтекст нарушений конвенции, например, в делах об уплате налогов, хулиганстве или продлении срока ареста (!). То есть, при избрании меры пресечения в виде ареста нарушений не было, а при его продлении были нарушения, и они имели политический подтекст.
Понятно, что Европейский суд – не одинокий корабль «в океане прав человека». Не следует забывать, что суд является структурой Совета Европы, и политические решения принимаются в другом здании в Страсбурге, а, возможно, и за его пределами. Поэтому страсбургским структурам следует учесть, что Азербайджан не собирается оставаться «мальчиком для битья» и объектом экспериментов. Азербайджан – состоявшееся государство с самостоятельной международной и внутренней политикой, которое продолжит использовать все политические и правовые меры для защиты своих интересов.