Վերլուծություն  28 Դեկտեմբերի 2022 - 18:12
Ֆրանսիայի տարբեր առանցքային կուսակցությունների քաղաքական առաջնորդները «Le Monde» օրաթերթում հրապարակել են համատեղ բաց նամակ, որտեղ Ֆրանսիայի նախագահին կոչ են անում միջամտել Արցախի և Հայաստանի անվտանգությունն ապահովելու համար։
Նամակը ստացվել է յուղալի և ճնճղանության աստիճանին հնչեղաձայն։ Այնտեղ գործնականորեն ամեն ինչ կա՝ Ադրբեջանին միջազգային իրավունքի (միջացգային իրավու՞նք։ Ոչ, չեմ լսել) խախտումների համար դատապարտելու կոչերից և ԵՄ-ում, ԱՄՆ-ում Ֆրանսիայի գործընկերներին դիմելու առաջարկով, որպեսզի նրանք նույն քայլերը ձեռնարկեն, և նրանց հետ սահմանել տնտեսական և քաղաքական պատժամիջոցներ Ադրբեջանի դեմ, մինչև «ստեփանակերտի» օդանավակայանի բացումը և «արցախի» հետ օդային կապի անվտանգության ապահովումը։ Ինչպես նաև հայց ներկայացնել Միջազգային քրեական դատարան՝ ՄԱԿ-ի Անվտանգության խորհրդի կողմից միջազգային խաղաղապահ ուժեր ուղարկելու հեռանկարով։ Այո, միջազգայնորեն ճանաչված Ադրբեջանի տարածքում։
Բարկանալ պետք չէ, նման գործում էմոցիաները միայն վնասում են։ Բայց տես մտածել, թե մենք ինչպես կարող ենք պատասխանել՝ հենց ժամանակն է: Աբշերոնի գազակոնդենսատային հանքավայրի մասին, որի շահագործող է հանդիսանում «Total»-ը՝ ես արդեն գրել եմ։ «Քեզ, Տիտոկ, ժամանակն է կուլակաթափել»,- ասել է Նագուլնովը թքելով ծխախոտի փշրանքը։ Կարծում եմ, հենց ժամանակն է: Հասկանալի է, որ այս նամակը մեզ վրա ճնշում գործադրելու հերթական գործիք է, և նման գործիքներին մենք կարող ենք հակադրվել միայն մեր ամուր դիրքորոշմամբ և ռազմական ուժով։ Ոչ Ֆրանսիայի դեմ, բնական է՝ ավաղ, մենք փոքր երկիր ենք։ Իսկ ահա պատժել անջատողականներին, ընդ որում դա անել ցուցադրաբար՝ պետք է։ Ոչնչացնել Խանքենդիի մի մասը ավազակախմբերի բազաների հետ միասին (մեզ ինչի՞ է պետք Ադրբեջանում մի քաղաքը, որտեղ ադրբեջանցիներ չեն ապրում) լավ ուղերձ կլիներ անջատողականների հովանավորների համար. որքան շատ և լկտի մենք շատախոսենք՝ այնքան քիչ կմնան նրանք, ում դուք հովանավորում եք: Եվ դա պետք է արվի հնարավորինս արագ։ «Դուք ուզում եք վառե՞լ մեր գոմը։ Մենք կվառենք անջատողականների խրճիթը, եթե պետք լինի, ոչ ոք նեղացած չի գնա»։ Մեր դեսպանին խորհրդակցությունների համար հետ կանչելը՝ նույնպես լավ միտք է, բայց դա « մենք կտեսնենք, թե ինչպես են զարգանում իրադարձությունները»: Բայց տես ԱԳՆ կանչել Ֆրանսիայի դեսպանին՝ դա պետք է անել անպայման: Հնարավոր եմ համարում, որ և՛ դեսպանը, և՛ Ֆրանսիայի նախագահը կփորձեն գործը արգելակել, հերթական անգամ հայտարարելով, որ «սա հանդիսանում է ստորագրողների անձնական կարծիքը և չի արտացոլում Ֆրանսիայի կառավարության պաշտոնական տեսակետը»։ Նույնիսկ շատ էլ հնարավոր է։ Բայց Խանքենդիի ուղղությամբ պետք է հարված հասցնել։ Կրկնում եմ, հատկապես լկտիության համար։ Որպեսզի դաս հանդիսանա. դուք եք նրանց ընտելացրել՝ նրանք էլ ձեր փոխարեն պատասխան կտան։
Մեթոդներ կան, միայն ցանկություն լինի։ Ինչպես ճիշտ նկատել է ընկեր Էրդողանը Գյոլքափի խոսքերով. «Մզկիթները՝ մեր զորանոցներն են, իսկ մինարեթները՝ մեր սվինները», այնպես որ կարելի է մի փոքր խաղալ եվրոպական դաշտում, օգտագործելով բոլոր հնարավորությունները իրավիճակի, թեկուզ մի փոքր, բայց ապակայունացնելու համար, ճիշտ գնահատելով այդ նույն Ֆրանսիայում գտնվող միգրանտներից կազմված կադրային ռեզերվը։ Նրանք այնտեղ շատ են, և «նրանք այնտեղ կան»: Պետք է բարձրաձայն քննարկել Եվրոպայում ոստիկանական կամայականությունների, մարդու իրավունքների ու ազատությունների մասին, թափահարելով հռչակագրերով, Վոլտերի գրքերով ու Նովոդվորսկայայի հոդվածներով։ «Միգրանտները դուրս են եկել փողոց և շուռ են տվել մեքենաները», «ալժիրյան ծագումով ֆրանսիացիները ծեծելով սպանել են ոստիկանության կոմիսարին»։ Նրանց վրա ազդելու փոքր հնարավորություններ մենք այնուամենայնիվ ունենք (Թուրքիայի և Ալժիրի հետ սերտ համագործակցությամբ)։ Որքան շատ խնդիրներ ունենան Եվրոպայում մեր թշնամիները, այնքան քիչ ժամանակ և ռեսուրսներ կունենան մեր տարածաշրջան խղկվելու համար։ Կլինեն, անշուշտ նաև պատասխան քայլեր, ինչ-որ վայնասուններ պատժամիջոցների մասին (կողմնորոշվեք, ձեզ ավելի շատ ինչ է պետք՝ գազը, թե՞ հայերը), թուլացած լիբերալ ընդդիմության ակտիվացում, լինի դա Թուրքիայում, լինի դա Ադրբեջանում, բայց, ինչպես ցույց է տալիս պրակտիկան, պատժամիջոցների մասին ճիչերը մնում են քիչ էական օդային ցնցումներ, քանի որ գազը այնուամենայնիվ պետք է, իսկ լիբերալներին գնումկայի տակ քշելը դժվար գործ չէ, սանձը հանկարծ ավելի խիստ քաշի՝ ինքնուրույն կբարձրանան այնտեղ, «քանի դեռ չի սկսվել»: Եվ իհարկե, ամեն հարմար առիթի դեպքում, ոչ թե մեր խորհրդարանի ամբիոնից, այլ միջազգայինից, վերհիշել Ֆրանսիայի վատ պահվածքը՝ լինի Երկրորդ համաշխարհային պատերազմի ժամանակ, լինի ապագաղութացման գործընթացի ժամանակ։ Ֆրանսիան պատրաստակամորեն համագործակցել է ֆաշիստական զավթիչների հետ, և, մեղմ ասած, նրանից հեռու ոչ բոլորն է կայացել Դիմադրության մեջ։ Պարոն գերմանացի սպաներին, օրինակ, շատ է դուր եկել, թե ինչպես էին իրենց համար երգում Պիաֆն ու Մոնտանը։ Այս հարցում Իսրայելը մեր առաջին դաշնակիցն է, ով հիանալի հիշում է, որ հրեաների հալածանքների ժամանակ ֆրանսիացիները երբեմն գերազանցում էին նացիստներին։ Միայն 1995 թվականին նախագահ Ժակ Շիրակը Ֆրանսիային մեղավոր ճանաչեց ավելի քան 75 հազար հրեաների արտաքսման մեջ՝ նրանց մեծ մասը չվերադարձավ (դավաճանեցին նրանք, ովքեր այս ամբողջ ընթացքում ապրում էին հրեաների հետ կողք կողքի): Եվ միայն 2017 թվականի հուլիսին Մակրոնը վերջապես բացահայտ հայտարարեց. «Հատկապես Ֆրանսիան է արշավներ կազմակերպել, արտաքսելով հրեաներին և, հետևաբար, մեղավոր է նրանց մահվան համար»: Խոստովանեցին։ Բայց փոխհատուցում դեռ չեն վճարվել։ Հիշեցնեմ պատմությունը Կոն-Բենդիտի հետ։ «Ուղարկիր նրան Դահաու», - վանկարկել է գոլիստների ամբոխը 1968 թվականին, իսկ արտաքսման ժամանակ ոստիկանները նրան ասացին. «Պատրաստվիր, փոքրիկս, վճարել քո հաշիվները: Ափսոս, որ դու չսատկեցիր Օսվենցիմում քո ծնողների հետ. դա մեզ կփրկեր ձեզ հետ դա անելու անհրաժեշտությունից, ինչ այսօր մենք անում ենք»։
Այնպես որ՝ ԱԳՆ-ին և համապատասխան կառույցներին՝ հիշողության համար։ Մեզ մոտ նույնպես կան բարեկամներ և կարեկցողներ, արդյո՞ք այդպես չէ։

АНАЛИТИКА  28 Декабря 2022 - 15:36
Политические лидеры различных ключевых партий во Франции опубликовали совместное открытое письмо в ежедневной газете «Le Monde» с призывом к президенту страну вмешаться ради обеспечения безопасности «арцаха» и Армении.
Письмо получилось жирное и голосистое до крикливости. Там есть практически все - от призывов осудить Азербайджан за нарушение международного права (международное право? Нет, не слышал) и предложения обратиться к партнерам Франции в ЕС и США, чтобы они предприняли такие же шаги, и установить с ними экономические и политические санкции против Азербайджана до перезапуска «степанакертского» аэропорта и обеспечения безопасности воздушного сообщения с «арцахом». А также подать иск в Международный уголовный суд с перспективой направления Советом Безопасности ООН международных миротворческих сил. Да, на международно признанную территорию Азербайджана.
Сердиться не нужно, эмоции в таком деле только вредят. А вот подумать, чем мы можем ответить – самое время. О газоконденсатном месторождении «Абшерон», оператором которого является «Total», я уже писал. «Тебя, Титок, раскулачивать пора», - сказал Нагульнов, сплевывая табачную крошку. Самое, думаю, время. Понятное дело, это письмо всего лишь очередной инструмент давления на нас, а противопоставить таким инструментам мы можем только нашу твердую позицию и военную силу. Не против Франции, разумеется, увы, мы страна небольшая. А вот наказать сепаратистов, причем сделать это показательно и демонстративно – нужно. Уничтожить часть Ханкенди с базами бандформирований (зачем нам город в Азербайджане, где не живут азербайджанцы) – было бы хорошим месседжем покровителям сепаратистов: чем больше и наглее вы будете болтать – тем меньше у вас останется тех, кому вы то покровительство оказываете. И сделать это надо как можно быстрее. «Вы хотите поджечь наш сарай? Мы спалим сепарам хату, если понадобится, никто не уйдет обиженным». Отозвать нашего посла для консультаций – тоже хорошая идея, но это «мы будем посмотреть, как события развиваются дальше». А вот вызвать в МИД посла Франции – это нужно сделать обязательно. Допускаю, что и посол, и президент Франции попытаются спустить дело на тормозах, в очередной раз заявив, что «это является личным мнением подписантов и не отражает официальную точку зрения правительства Франции». Очень даже может быть. Но удар по Ханкенди нанести надо. Повторяю, именно за наглость. Чтобы было уроком: вы их приручили – они за вас и ответят.
Методы есть, было бы желание. Как правильно заметил товарищ Эрдоган словами Гёлькапа - «Мечети – наши казармы, а минареты – наши штыки», так что можно немного поиграть на европейском поле, используя любую возможность для пусть небольшой, но дестабилизации обстановки, правильно оценивая кадровый резерв, состоящий из мигрантов в той же Франции. Их там много, и «их там есть». Нужно громко рассуждать о полицейском произволе в Европе, о правах и свободах человека, потрясая декларациями, книжками Вольтера и статьями Новодворской. «Мигранты вышли на улицы и перевернули машины», «французы алжирского происхождения забили насмерть полицейского комиссара». Небольшая возможность повлиять на них у нас всё-таки есть (в тесном сотрудничестве с Турцией и Алжиром). Чем больше проблем будет у наших недругов в Европе – тем меньше у них будет ресурсов и времени лезть в наш регион. Будут, конечно, и ответные ходы, как-то вопли о санкциях (определитесь, что вам нужнее: газ или армяне?), активизация хилой либеральной фронды, что в Турции, что в Азербайджане, но, как показывает практика, крики о санкциях остаются мало что значащими сотрясениями воздуха, потому что газ все-таки нужнее, а загнать под шконку либералов – дело несложное, цукни построже – сами туда и полезут, «пока не началось». И конечно, при каждом удобном случае, не с трибуны нашего парламента, а с международной, припоминать нехорошее поведение Франции, что во время Второй мировой, что во время процесса деколонизации. Франция охотно сотрудничала с фашистскими оккупантами, и, мягко говоря, далеко не вся состояла в Сопротивлении. Господам немецким офицерам очень, например, нравилось, как пели для них Пиаф и Монтан. В этом вопросе Израиль нам первый союзник, который прекрасно помнит, что в гонениях на евреев французы порой превосходили нацистов. Только в 1995 году президент Жак Ширак признал вину Франции в депортации свыше 75 тыс. евреев — большинство из них не вернулось (стучали те, кто все это время жил с евреями бок о бок). И лишь в июле 2017‑го Макрон наконец открыто объявил: «Именно Франция устраивала облавы, высылала евреев и, следовательно, повинна в их гибели». Признали. Но компенсации пока не выплатили. Напомню историю с Кон-Бендитом. «Отправьте его в Дахау» - скандировала толпа голлистов в 1968-м, а в ходе депортации, полицейские ему сказали: «Готовься, малыш, платить по счетам. Жаль, что ты не сдох в Аушвице вместе со своими родителями: это избавило бы нас от необходимости делать с тобой то, что мы сегодня сделаем».
Так что – МИДу и соответствующим структурам – на заметку. У нас тоже есть друзья и сочувствующие, не так ли?