«Ղարաբաղը՝ Հայաստանի համար հոգս է տնտեսական զարգացման ճանապարհին»
Caliber.Az-ի հարցազրույցը՝ Միջազգային եվրասիական շարժման վերլուծության բաժնի ղեկավար, ռուսաստանցի քաղաքագետ Վլադիմիր Կիրեևի հետ։
- Վլադիմիր Կոնստանտինովիչ, ինչպե՞ս կգնահատեիք հայ-ադրբեջանական բանակցությունների արդյունքները 2022 թվականին։ Ի՞նչը խանգարեց կնքել խաղաղ պայմանագիր Բաքվի և Երևանի միջև։
- 2022 թվականին մեծ աշխատանք է կատարվել Հայաստանի և Ադրբեջանի միջև խաղաղության պայմանագրի ստորագրման ուղղությամբ, սակայն չստացվեց այս հարցին վերջնական վերջակետ դնել։ Դրա համար կան մի քանի պատճառներ: Ադրբեջանը, ընդհանուր առմամբ, լուծել է իր առջեւ դրված խնդիրները, սակայն կցանկանար ամրապնդել հաջողությունը Ղարաբաղի եւ Զանգեզուրի միջանցքի հարցում։ Հայ հասարակությունը, ակնհայտ է, որ բավարարված չէ հակամարտության արդյունքից, բայց ընդհանուր առմամբ պատրաստ է հարևանների հետ փոխգործակցության բանաձև փնտրելուն՝ առաջին հերթին հանրապետության տրանսպորտային և լոգիստիկայի առումով մեկուսացումը հաղթահարելու անհրաժեշտության պատճառով։
Ադրբեջանը, օգտվելով Ռուսաստանի բարեհաճ չեզոքությունից և Թուրքիայի անմիջական օգնությունից, ձգտում է ժամանակը օգտագործել իր խնդիրները լուծելու համար։ Պետք է խոստովանել, որ ընդհանուր հաշվարկը կատարվել է ողջամտորեն, քանի որ բոլոր հարեւանները կառուցողական դիրքորոշում ունեն խաղաղության հասնելու հարցում և, ընդհանուր առմամբ, բարեհաճ են տրամադրված Բաքվի նկատմամբ։ Սա այն պահն է, երբ Հայաստանի վրա կարելի է գործադրել անզեն ճնշում, նրանից զիջումներ ստանալու համար՝ հիմնականում Զանգեզուրի միջանցքի և Ղարաբաղի հարցում։ Քանի որ Հարավային Կովկասում հաշտեցման գործընթացում նոր դերակատարների ի հայտ գալը քիչ հավանական է, Հայաստանի վրա աստիճանական ճնշում գործադրելու մարտավարությունը ձեռնտու է Ադրբեջանին և միանգամայն ընդունակ է խաղաղության պայմանագրի առավել հարմար պայմանների տեսքով արդյունքներ տալուն։ Որպես այս ռազմավարության ռիսկեր կարելի է ենթադրել նոր դերակատարների հայտնվելը, ինչը, հավանաբար, Բաքվի համար կստեղծի ավելի քիչ հարմարավետ իրավիճակ, բայց այս սցենարն այնքան էլ հավանական չէ։
Այլ հարց է, որ հակամարտող կողմերը շահագրգռված են իրենց համար առավել բարենպաստ պայմանների հասնելու նպատակով իրենց խնդիրները լուծելու մեջ, և հետևաբար շահագրգռված չեն այժմ առկա պայմաններով պայմանագրի արագ ստորագրման հարցում։
- Հայաստանի արտաքին գործերի նախարարը չներկայացավ Մոսկվայում Ադրբեջանի և Ռուսաստանի Դաշնության ԱԳՆ ղեկավարների հանդիպմանը՝ անտեսելով ռուսական ուղու վրա բանակցությունների կարևոր փուլը։ Ինչպե՞ս կգնահատեիք Երեւանի այս դեմարշը։
-Մի քանի տարիների ընթացքում, սկսած 2018 թվականից, Հայաստանի ղեկավարությունը գնալով ավելի է հեռանում Ռուսաստանից։ Ուստի այսօր ոչ մեկին չես զարմացնի Մոսկվայի հասցեին կոշտ արտահայտություններ անող երեւանյան հերթական դեմարշով։ Ակնհայտ է, որ կա որոշակի սառնություն Երևանի և Մոսկվայի հարաբերություններում, որոնք նախորդ տարիներին համարվում էին բավականին վստահելի։ Այս փուլում կարելի է տեսնել Ռուսաստանի և Ադրբեջանի ղեկավարության միջև հարաբերությունների ինտենսիվությունն ու վստահությունը։ Ընդհանուր առմամբ, սա գործում է որպես լրացուցիչ բացասական գործոն Հայաստանի ղեկավարության դիրքորոշման համար, որը նրան ստիպում է աջակցություն փնտրել մի շարք արևմտյան երկրներում, առաջին հերթին՝ Ֆրանսիայում և ԱՄՆ-ում։
Ինքնին տարբեր երկրների ժողովուրդների միջև կայուն շփումները զուտ դրական երևույթ են, բայց տվյալ կոնկրետ դեպքում դա կարող է հանգեցնել խաղաղության պայմանագրի ստորագրման գործընթացի ձգձգմանը, որովհետև արևմտյան մայրաքաղաքների կողմից հնչում են ապակառուցողական ազդանշաններ, տրվում են խաղաղության պայմանագրի առավել հարմար սցենարներին և պայմաններին հասնելու մեջ օգնության կեղծ խոստումներ, որոնք գործնականում պարզապես՝ իրական խաղաղություն կնքելու և առճակատումից համակեցության և համագործակցության անցնելու հնարավորություն չեն տալիս:
-Երևանում ուժեղանում են ռևանշիստական տրամադրությունները և Ադրբեջանի հետ նոր պատերազմի կոչերը, այդ մասին վերջերս հայտարարել է նաև Հայաստանի նախկին վարչապետը։ Որքա՞ն է տեսանելի ապագայում նոր ռազմական բախման հավանականությունը։ Դրանում հատկապես ո՞ր ուժերն են շահագռգռված։
–Բանը նրանում է, որ Փաշինյանի գլխավորությամբ այսօրվա ղեկավարությունը, չնայած ոչ հազվադեպ ռազմատենչ հայտարարություններին, կոմնորոշված է հայ-ադրբեջանական հակամարտության խաղաղ լուծում փնտրելու ուղղությամբ։ Դա առաջին հերթին երկրի տնտեսական և սոցիալական զարգացման հնարավորությունների որոնման մեջ է՝ Ռուսաստանից դեպի Արևմուտք վերակողմնորոշվելու որոշակի ձգտումով։ Ղարաբաղն այս դեպքում հանդիսանում է ավելի շուտ հոգս, քան այս խնդրի լուծման համար արժեքավոր ակտիվ, քանի որ Հայաստանի զարգացման համար անհրաժեշտ է տրանսպորտային լոգիստիկայի բացում, իսկ Ադրբեջանի հետ անընդհատ հակամարտությունը հանդիսանում է խոչընդոտ դրա համար։
Միանշանակ հին էլիտաների մոտ ներկա է՝ Սարգսյանի և նույնիսկ Քոչարյանի նախագահության հետ կապված «իրավիճակը նորից խաղալու» ցանկություն, բայց նրանք երկիրը ղեկավարելու ընտրական շանսեր չունեն։
Եթե վերցնենք միջազգային իրավիճակը, ապա չնայած Հարավային Կովկասի իրավիճակում Արևմուտքի աճող ներգրավվածությանը և օգնության կեղծ խոստումներ տալու ճանապարհով այս տարածաշրջանում իր կշիռը մեծացնելու ցանկությանը, Հայաստանի մոտ նույնիսկ Արևմուտքի կողմից ռազմական օգնություն, առավել ևս այդ օգնությունը ստանալու շանսը շատ փոքր է։ Արևմուտքը զբաղված է այլ հարցերով, հատկապես Ուկրաինայի հակամարտությամբ և Թայվանի ռազմականացմամբ: Դրա հետ մեկտեղ ԱՄՆ-ը չի ցանկանա սրել հարաբերությունները տարածաշրջանում ՆԱՏՕ-ի կարևոր անդամ Թուրքիայի հետ, ինչը նման սցենարը դարձնում է չափազանց անհավանական։
- Ի՞նչ եք կարծում, Հայաստանը կորոշի արդյո՞ք դուրս գալ ՀԱՊԿ-ից և ԵԱՏՄ-ից՝ հաշվի առնելով իր դժգոհությունն ու հավակնությունները ռազմական դաշինքի, հատկապես Ռուսաստանի հանդեպ։
- Հայաստանը ներկայումս ղեկավարվում է այնպիսի մարդկանց կողմից, ովքեր մեծացել և կրթվել են ոչ առևտրական արևմտամետ կազմակերպություններում, ովքեր չեն թաքցնում առավելապես արևմտյան երկրների հետ հարաբերություններ ունենալու իրենց ձգտումները, նույնիսկ ոչ իրենց պրագմատիկ առավելությունների պատճառով, այլ որպես աշխարհահայացքային ընտրության մաս, անձնական գաղափարախոսության զգալի մաս։ Ու թեև Հայաստանը ՀԱՊԿ-ի և ԵԱՏՄ-ի անդամ է, տվյալ միավորումները նրանց ձանձրալի ու անհետաքրքիր են թվում։ Փոխարենը ԵՄ-ն ու ՆԱՏՕ-ն շատ ավելի հետաքրքիր են՝ ուղղակի էսթետիկ գրավչության սկզբունքով։ Բայց փաստացի մի ամբողջ շարք պատճառներով ոչ Ֆրանսիան, ոչ ԱՄՆ-ը չեն կարող փոխարինել Ռուսաստանին։ Նախ և առաջ դեր է խաղում հարցի ամենակարևոր կողմը՝ աշխարհագրությունը։ Երկրորդը՝ ԱՄՆ-ը թույլ չի տա Թուրքիայի հետ հարաբերությունների չափազանց սրում, քանի որ դա կարևոր է ինչպես Ռուսաստանին զսպելու, այնպես էլ Չինաստանի հետ շարունակվող առճակատման համար։ Ընդհանուր առմամբ, Թուրքիան ԱՄՆ-ի և ՆԱՏՕ-ի համար նշանակալից դերակատար է տարածաշրջանում, և նրանց միջև տարանջատումը, թեև հնարավոր է, բայց դժվար թե երկու կողմից էլ ցանկալի է։ Եվ եթե Ռուսաստանին «տեղում» ԵԱՀԿ և ՄԱԿ-ի խաղաղապահներով փոխարինելը բավականին խնդրահարույց է, ապա դա չի նշանակում, որ այդ նույն ֆրանսիացիները չեն փորձի դա անել, թեկուզ որպես միջազգային հարթակներում քննարկման առարկա։ Հայաստանում ընդհանուր առմամբ հասկանում են, որ ՀԱՊԿ-ին և ԵԱՏՄ-ին իրական այլընտրանք չկա, բայց Լաչինի միջանցքի հետ կապված իրավիճակը գրգռվածություն է առաջացնում հասարակության մեջ և ստիպում համարել, որ Ռուսաստանը գրավում է Ադրբեջանին աջակցելու միակողանի դիրքորոշում, կամ թույլ է վերահսկում իրավիճակը։ Եվ առաջին, և երկրորդ պատճառը մեծացնում են ՀԱՊԿ-ից և ԵԱՏՄ-ից դուրս գալու և դեպի ԵՄ և ՆԱՏՕ վերակողմնորոշվելու հարցի շուրջ քննարկումների կարգավիճակն ու ինտենսիվությունը։ Արդյո՞ք իրատեսական է նման սցենարը։ Իրադարձությունների նման զարգացման որոշակի հավանականությունը իրոք գոյություն ունի, այդ մասին է խոսում հայ հասարակությունում քննարկումը և նրա ղեկավարության հայացքների սկզբնավորման պատմությունը, և Մոսկվայի դիրքորոշման նկատմամբ կտրուկ նկատողություններ անող իշխող անձանց որոշակի դեմարշները։
- Ի դեպ, հայկական քաղաքական դաշտում բացահայտ ճամարտակում են Գյումրիից ռուսական ռազմաբազայի դուրսբերման մասին։ Այդ տեղի վրա արդյո՞ք հավակնում են Փարիզն ու Վաշինգտոնը: Որքանո՞վ է հավանական Հայաստանում արեւմտյան զինուժի տեղակայման սցենարը ռուսական 102-րդ ռազմաբազան այնտեղից դուրս բերելու դեպքում։
- Ռուսական ռազմաբազայի դուրսբերումը և ընդհանրապես Հայաստանում Մոսկվայի ռազմական ներկայության վերացումը, բնական է, կապված են դրանք ֆրանսիական, հնարավոր է նաև ամերիկյան ներկայությամբ փոխարինելու հույսերի հետ։ Բայց պետք է հասկանալ, որ եթե նույնիսկ կա տարածաշրջանից Ռուսաստանին դուրս մղելու և այն սեփական ներկայությամբ փոխարինելու Վաշինգտոնի և Փարիզի ցանկությունը, ապա դա դժվար է անել լոգիստիկ առումով։ Երկիրը դեպի ծով ելք չունի, ամբողջ տեխնիկան ու մարդկանց օդային ճանապարհով տեղափոխելը բավականին դժվար ու թանկ է։ Բացի դրանից, նման ներկայությանը բացասաբար կարձագանքի Թուրքիան, էլ չասած Իրանի ու Ռուսաստանի մասին։
Մյուս կողմից, ես չէի ասի, որ այս սցենարը բացարձակապես անհնար է։ Հարցը նրանում է, թե Հարավային Կովկասը այսօր որքանով է կարևոր ԱՄՆ-ի համար՝ Չինաստանի հետ աճող հակամարտության համատեքստում, որը պահանջում է այս ուղղությամբ ռեսուրսների կենտրոնացում։ Եթե Հայաստանում ռազմաբազան դիտարկել որպես Չինաստանի տրանսպորտային ենթակառուցվածքի դեպի Եվրոպա ճանապարհին գտնվող տարածաշրջաններից մեկը վերահսկելու միջոց, ապա այդ դեպքում նման հնարավորություն իրոք կարող է լինել, և նման սցենարը կարելի է համարել լիովին իրական։

«Карабах для Армении – это обуза на пути к экономическому развитию»
- Владимир Константинович, как бы вы расценили итоги армяно-азербайджанских переговоров в 2022 году? Что помешало заключить мирный договор между Баку и Ереваном?
- В 2022 году проделана большая работа на пути подписания мирного договора между Арменией и Азербайджаном, однако поставить окончательную точку в данном вопросе не получилось. Тому есть несколько причин. Азербайджан в целом решил поставленные задачи, однако хотел бы закрепить успех по вопросу Карабаха и Зангезурского коридора. Армянское общество, очевидно, неудовлетворенно результатом конфликта, но в целом готово к поиску формулы взаимодействия с соседями, прежде всего по причине необходимости преодоления транспортно-логистической изоляции республики.
Азербайджан, пользуясь благожелательным нейтралитетом со стороны России и прямой помощью со стороны Турции, стремится использовать время для решения своих задач. Необходимо признать, что общий расчёт сделан разумно, поскольку все соседи имеют конструктивную позицию по вопросу достижения мира и в целом благожелательно настроены по отношению к Баку. Это момент, когда можно оказать невооружённое давление на Армению с целью добиться от неё уступок, главным образом по Зангезурскому коридору и Карабаху. Поскольку появление новых игроков в процессе примирения на Южном Кавказе маловероятно, тактика постепенного давления на Армению является выгодной для Азербайджана и вполне способна принести свои плоды в виде более удобных условий мирного договора. В качестве рисков данной стратегии можно предположить приход новых игроков, что вероятно создаст менее комфортную для Баку ситуацию, но данный сценарий не очень вероятен.
Другой вопрос, что участники конфликта заинтересованы в решении своих задач в достижении более выгодных для себя условий, а следовательно, не заинтересованы в быстром подписании соглашения на тех условиях, которые есть сейчас.
- Армянский министр иностранных дел не явился на встречу глав МИД Азербайджана и РФ в Москве, проигнорировав важный этап переговоров на российском треке. Как бы вы расценили этот демарш Еревана?
-В течении ряда лет, начиная с 2018 года, армянское руководство всё более дистанцируется от России. Поэтому сегодня никого не удивишь очередным демаршем Еревана, делающего резкие замечания в адрес Москвы. Очевидно, что есть определённое охлаждение отношений между Ереваном и Москвой, которые в прежние годы считались достаточно доверительными. На данном этапе просматривается интенсивность и доверительность отношений между российским и азербайджанским руководством. В целом это действует как дополнительный негативный фактор на позицию руководства Армении, заставляя его искать поддержку в ряде западных стран, прежде всего во Франции и США.
Сами по себе устойчивые контакты народов разных стран сугубо положительное явление, но в данном конкретном случае это может привести к затягиванию процесса подписания мирного договора, потому что вносятся деструктивные сигналы со стороны западных столиц, даются ложные обещания помощи в достижении более удобных сценариев и условий мирного договора, которые на практике просто не дают возможности заключить реальный мир и перейти от конфронтации к сосуществованию и сотрудничеству.
- В Ереване усиливаются реваншистские настроения и призывы к новой войне с Азербайджаном, об этом заявил недавно и экс-премьер Армении. Какова вероятность нового военного столкновения в обозримом будущем? Какие силы в этом особенно заинтересованы?
- Дело в том, что сегодняшнее руководство во главе с Пашиняном, несмотря на нередко воинственные заявления, ориентировано на поиск мирного решения армяно-азербайджанского конфликта. В первую очередь оно находится в поиске возможностей экономического и социального развития страны, с определённым стремлением переориентироваться от России на Запад. Карабах является в данном случае скорее обузой, нежели ценным активом в решении данного вопроса, потому что для развития Армении необходима открытая транспортная логистика, а перманентный конфликт с Азербайджаном является препятствием для этого.
Определённо присутствует желание «переиграть ситуацию» у старых элит, связанных с президентством Саргсяна и даже Кочаряна, но электоральных шансов возглавить страну у них нет.
Если брать международную ситуацию, то несмотря на нарастающее участие Запада в ситуации на Южном Кавказе и его желание увеличить свой вес в данном регионе путём раздачи ложных обещаний помощи, шанс у Армении получить даже обещания военной помощи со стороны Запада, и, тем более, получения самой этой помощи, очень мал. Запад занят другими вопросами, а именно конфликтом в Украине и милитаризацией Тайваня. Помимо этого, США не захотят обострять отношения с Турцией - важным членом НАТО в регионе, что делает такой сценарий крайне маловероятным.
-Как вы полагаете, решится ли Армения на выход из ОДКБ и ЕАЭС, учитывая ее недовольство и претензии к военному блоку, в особенности к России?
- Армения в настоящее время управляется людьми, выросшими и воспитанными в прозападных некоммерческих организациях, которые не скрывают своих стремлений иметь преимущественные отношения с западными странами, даже не силу их прагматической выгодности, а как часть мировоззренческого выбора, значимую часть личной идеологии. И хотя Армения состоит в ОДКБ и ЕАЭС, данные объединения кажутся им скучными и не интересными. Вместо этого ЕС и НАТО гораздо интереснее, просто по принципу эстетической привлекательности. Но по факту, заменить собой Россию ни Франция, ни США по целому ряду причин не могут. Во-первых, играет роль самый важный аспект вопроса - география. Во-вторых, США чрезмерно обострять отношения с Турцией не позволят, так как она важна и для сдерживания России, и в идущем противостоянии с Китаем. В целом Турция - значимый игрок для США и НАТО в регионе, расставание между ними хотя и возможно, но вряд ли желаемо с обеих сторон. И если заменить «на земле» Россию миротворцами ОБСЕ, ООН достаточно проблематично, то это не значит, что те же французы не попытаются это сделать хотя бы в порядке обсуждения на международных площадках. В Армении в целом понимают, что реальной альтернативы ОДКБ и ЕАЭС нет, но ситуация с Лачинским коридором вызывает раздражение в обществе и заставляет считать, что Россия занимает одностороннюю позицию поддержки Азербайджана, либо слабо контролирует ситуацию. И одна, и вторая причины повышают статус и интенсивность обсуждений вопроса о выходе из ОДКБ и ЕАЭС и переориентацию на ЕС и НАТО. Реален ли такой сценарий? Определённая вероятность подобного развития событий действительно существует, об этом говорит дискуссия в армянском обществе и генезис взглядов её руководства, и определённые демарши правящих лиц, делающих резкие замечания в отношении позиции Москвы.
- Кстати, в армянском политическом поле открыто разглагольствуют о выводе российской военной базы из Гюмри. Претендуют ли на это место Париж и Вашингтон? Насколько вероятен сценарий размещения западных военных в Армении в случае ухода оттуда 102-й российской военной базы?
- Вывод военной базы России и вообще ликвидация военного присутствия Москвы в Армении, естественно, связаны с надеждами на замену их французским и, возможно, американским присутствием. Но надо понимать, что даже если и есть желание Вашингтона и Парижа выдавить Россию из региона и заменить её собственным присутствием, то сделать это сложно логистически. Страна не имеет выходов к морю, возить всё оборудование и людей авиацией достаточно сложно и дорого. Кроме того, негативно отреагирует на подобное присутствие Турция, не говоря уже об Иране и России.
С другой стороны, я бы не сказал, что данный сценарий абсолютно невозможен. Вопрос в том, насколько важен сегодня Южный Кавказ для США в условиях нарастающего конфликта с Китаем, требующего концентрации ресурсов на данном направлении. Если рассматривать военную базу в Армении как способ контроля над одним из регионов, находящихся на пути транспортной инфраструктуры Китая в Европу, то тогда подобная возможность действительно имеет место быть, и такой сценарий можно признать вполне реальным.