31 Հունվարի 2023 10:25
Այժմ Եվրոպային ավելի շատ են անհրաժեշտ Ադրբեջանի էներգետիկ ռեսուրսները, քան նախկինում։ Մենք պատրաստ ենք ավելացնել մեր առաքումները և, իհարկե, ցանկանում ենք համագործակցություն սկսել բարեկամ երկրների հետ։ Եվ այսօր մենք կստորագրենք համապատասխան Փոխըմբռնման հուշագիր, որը դուռ կբացի էներգետիկ ոլորտում երկարաժամկետ համագործակցության համար։
Այս մասին, ըստ Ազերթաջի, հունվարի 30-ին հայտարարել է Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը՝ Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանի հետ ընդլայնված կազմով հանդիպմանը։
«Բայց, իհարկե, ոչ միայն դա, որովհետև մենք համագործակցել ենք նաև կրթության և մշակույթի ոլորտում։ Մենք հույս ունենք տեսնել հունգարական ընկերությունների մասնակցությունը Ղարաբաղի վերականգնմանը։ Այսօր մենք պարոն վարչապետի հետ քննարկել ենք այս և այլ հարցեր»,- նշել է պետության ղեկավարը։
Նախագահ Իլհամ Ալիևը Հունգարիայի վարչապետ Վիկտոր Օրբանին հրավիրել է իրեն հարմար պահին այցելել Ադրբեջան և շարունակել ակտիվ երկխոսությունը։

Президент: Надеемся увидеть участие венгерских компаний в восстановлении Карабаха
Сейчас энергоресурсы Азербайджана нужны Европе больше, чем раньше. Мы готовы увеличить наши поставки и, конечно же, хотим начать сотрудничество с дружественными странами. И сегодня мы подпишем соответствующий Меморандум о взаимопонимании, который откроет двери для долгосрочного сотрудничества в области энергетики.
Как сообщает Азертадж, об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев 30 января на встрече с премьер-министром Венгрии Виктором Орбаном в расширенном составе.
«Но, конечно, не только, ведь мы сотрудничали в сфере образования, культуры. Надеемся увидеть участие венгерских компаний в восстановлении Карабаха. Сегодня мы обсудили с господином премьер-министром этот и другие вопросы», - отметил глава государства.
Президент Ильхам Алиев пригласил премьер-министра Венгрии Виктора Орбана посетить Азербайджан в удобное для него время и продолжить активный диалог.