Իլհամ Ալիև. Աշխարհը փոխվել է Էներգետիկ անվտանգության հարցերը մեծ կարևություն են ստացել
Այս մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևն ասել է՝ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի 9-րդ և Կանաչ էներգետիկայի հարցերով խորհրդատվական խորհրդի 1-ին նախարարական նիստի ժամանակ, հաղորդում է Ազերթաջը։
«Աշխարհում շատ փոփոխություններ են տեղի ունեցել 8-րդ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդից հետո, որը տեղի ունեցավ այստեղ մեկ տարի առաջ: Աշխարհը փոխվել է. Էներգետիկ անվտանգության խնդիրները գնալով ավելի են կարևորվում յուրաքանչյուր երկրի համար։ Եվ ինչպես սովորաբար ասում էինք հանդիպումների ժամանակ, էներգետիկ անվտանգությունն իսկապես ազգային անվտանգության խնդիր է»,- ասել է պետության ղեկավարը։
Ադրբեջանի նախագահն ընդգծել է, որ այն ամենը, ինչ արվել է մեր համատեղ ջանքերով նոր երթուղիների կառուցման և նոր աղբյուրների ներգրավման ուղղությամբ, այժմ շատ ավելի անհրաժեշտ է թվում, քան երբևէ։
«Եվ լավ է, որ մենք ամեն ինչ արեցինք ժամանակին։ Իզուր ժամանակ չկորցրինք, թեև «Հարավային գազային միջանցք» նախագծի իրականացման հարցում որոշակի ձգձգումներ եղան։ Բայց ընդհանուր առմամբ, մենք ուղղակի շատ շահագրգռված էինք այս նախագիծը հնարավորինս շուտ ավարտին հասցնել, իսկ հիմա, ի դեպ, արդեն խոսում ենք ընդլայնման մասին։ «Հարավային գազային միջանցքը» բացվել է ընդամենը երկու տարի առաջ, բայց այսօր մենք խոսում ենք՝ TANAP-ի 16-ից 32 միլիարդ խորանարդ մետրի և TAP-ի 10-ից 20 խմ-ի ընդլայնման մասին»,- հավելել է պետության ղեկավարը։

Ильхам Алиев: Мир изменился
Как сообщает Азертадж, об этом сказал Президент Азербайджана Ильхам Алиев на 9-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 1-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергетике.
«В мире произошло много изменений со времени 8-го Консультативного совета Южного газового коридора, который состоялся здесь год назад. Мир изменился. Вопросы энергетической безопасности приобрели все большую важность для каждой страны. И как мы обычно говорили во время встреч, энергетическая безопасность - это действительно вопрос национальной безопасности», - отметил глава государства.
Президент Азербайджана подчеркнул, что все, что было сделано посредством наших совместных усилий в направлении строительства новых маршрутов и привлечения новых источников, сейчас кажется гораздо более необходимым, чем когда-либо прежде.
«И хорошо, что мы все сделали вовремя. Мы не теряли времени зря, хотя в ходе реализации проекта «Южный газовый коридор» были определенные задержки. Но в целом мы просто были очень заинтересованы в скорейшем завершении этого проекта, и теперь, кстати, мы уже говорим о расширении. Южный газовый коридор был открыт всего чуть более двух лет назад, но уже сегодня мы говорим о расширении TANAP с 16 до 32 миллиардов кубометров и расширении TAP с 10 до 20 миллиардов кубометров», - добавил глава государства.