03 Փետրվարի 2023 14:02
Այս մասին Ադրբեջանի նախագահ Իլհամ Ալիևը հայտարարել է՝ Հարավային գազային միջանցքի խորհրդատվական խորհրդի 9-րդ և Կանաչ էներգետիկայի հարցով խորհրդատվական խորհրդի 1-ին նախարարական նիստի ժամանակ, հաղորդում է Ազերթաջը:
«Մյուս կարևոր ուղենիշը Հունաստանի և Բուլղարիայի միջև փոխկապակցման գծի բացումն էր, որն, իհարկե, ստեղծվել է «Հարավային գազային միջանցք» նախագծի շրջանակներում և որոշակիորեն դրա շարունակությունն է հանդիսանում»,- ասել է պետության ղեկավարը։
Նա ընդգծել է, որ դա հնարավորություն է տվել սկսել բնական գազի մատակարարումները Բուլղարիա, ինչպես նաև (այս գծով) դեպի հարևան երկրներ։

Президент Азербайджана: Открытие интерконнектора между Грецией и Болгарией стало важной вехой
Как сообщает Азертадж, об этом заявил Президент Азербайджана Ильхам Алиев на 9-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по Южному газовому коридору и 1-м министерском заседании в рамках Консультативного совета по зеленой энергетике.
«Другой важной вехой стало открытие интерконнектора между Грецией и Болгарией, который, конечно же, был создан в рамках проекта «Южный газовый коридор» и в определенной степени является его продолжением», - сказал глава государства.
Он подчеркнул, что это позволило начать поставки природного газа в Болгарию, а также (за счет этой линии), в соседние страны.