07 Փետրվարի 2023 16:23
Ադրբեջանի ականազերծման գործակալությունը (ANAMA) և ՄԱԿ-ի Զարգացման ծրագիրը (ՄԱԶԾ) համատեղ նախագիծ են սկսել՝ «Աջակցել Ադրբեջանի Հանրապետության ականազերծման գործակալության (ANAMA) կարողությունների ընդլայնմանը՝ նախկին հարկադիր վերաբնակների անվտանգ վերադարձի համար»:
Caliber.Az-ը հայտնում է, որ ծրագրի իրականացման վերաբերյալ համապատասխան փաստաթուղթն այսօր Շուշայում ստորագրել են՝ Ադրբեջանում ՄԱԶԾ մշտական ներկայացուցչի պաշտոնակատար Նունո Կեյրոսը և ANAMA-ի խորհրդի նախագահ Վուգար Սուլեյմանովը։
Ակնկալվում է, որ այս ծրագիրը կամրապնդի և կընդլայնի՝ ANAMA-ի ինստիտուցիոնալ կարողությունները ռազմավարության և տվյալների կառավարման ոլորտում: Այն նպատակաուղղված է միավորելու ջանքերը ազատագրված տարածքները ականազերծելու համար՝ այնտեղ հարկադիր վերաբնակների վերադարձի գործընթացն արագացնելու նպատակով։

ANAMA и ПРООН запустили совместный проект по разминированию освобожденных территорий
Агентство по разминированию Азербайджана (ANAMA) и Программа развития ООН (ПРООН) запустили совместный проект по «Поддержке расширения возможностей Агентства по разминированию Азербайджанской Республики (ANAMA) по безопасному возвращению бывших вынужденных беженцев».
Как передает Report, соответствующий документ о реализации проекта подписан сегодня в Шуше исполняющим обязанности постоянного представителя ПРООН в Азербайджане Нуно Кейросом и председателем правления ANAMA Вугаром Сулеймановым.
Как ожидается, данный проект позволит укрепить и расширить институциональный потенциал ANAMA в области стратегии и управления данными. Он направлен на объединение усилий по разминированию освобожденных территорий для ускорения процесса возвращения туда бывших вынужденных переселенцев.