Ինչպես է Արծրուն Հովհաննիսյանը բնակարան ու պաշտոն մուրացել
Հայաստանում նոր սկանդալ է բորբոքվում՝ հերթական պաշտպանության նախարարի մեքենայությունների պատճառով: Հիշեցնենք, որ ավելի վաղ ՀՀ գլխավոր դատախազությունը պաշտպանության նախկին նախարար Օհանյանին մեղադրել էր առանձնապես խոշոր չափերով պետական միջոցների յուրացման և պաշտոնեական լիազորությունները չարաշահելու մեջ։ Հետաքննության հաջորդ հերոսը Օհանյանի իրավահաջորդ Վիգեն Սարգսյանն էր, ով գտնվում է նախաքննության փուլում։ Մասնավորապես, պաշտպանության նախկին նախարարը մեղադրվում է ՊՆ-ին պատկանող Հասրաթյան 25/6 տանը բնակարաններ բաժանելիս չարաշահումներ կատարելու մեջ։ Ըստ հետաքննության՝ փաստեր կան, որ Սարգսյանը կարգադրել է բնակարան հատկացնել 26 զինծառայողի և 3 կողմնակի անձանց, ովքեր չգրանցված կամ հետագայում ընդգրկված են եղել ցուցակներում, իսկ իրականում կարիք ունեցողները մնացել են սպասել իրենց հերթին։
Հատկանշական է, որ ապօրինի 4 սենյականոց բնակարանի սեփականատեր դարձած երջանիկների թվում է եղել ՀՀ ՊՆ նախկին մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանը, ով ստացել է «Խոսող թռչուն» մականունը՝ 44-օրյա պատերազմի ընթացքում հայոց բանակի երևակայական հաղթանակների մասին չդադարող ստերի համար։
Caliber.Az-ի փոխանցմամբ՝ «Հրապարակ» թերթի տեղեկություններով՝ Վիգեն Սարգսյանը, դառնալով պաշտպանության նախարար, մտադիր է եղել պաշտոնանկ անել նախարարության մամուլի քարտուղար Արծրուն Հովհաննիսյանին։ Վերջինս, սակայն, աղաչել է, որ սպասի, իբր՝ ժամանակ տվեք, որ բնակարան ստանամ, հետո աշխատանքից ազատեք։ Սարգսյանը գնացել է Հովհաննիսյանի ցանկություններին ընդառաջ. Շուտով «Խոսող թռչունը» բնակարան է ստացել, իսկ պաշտպանության նախարարը Հովհաննիսյանին թողել է ՊՆ մամուլի քարտուղարի պաշտոնում։
«Կա՛մ փոշմանել է, կա՛մ մոռացել է, կա՛մ ավելի կարևոր բաներ են ի հայտ եկել»,- հեգնանքով նշում է «Հրապարակ»-ը։
Ի դեպ, վերջին տարիներին Հայաստանին աղետալի բախտը չի բերում պաշտպանության նախարարների հարցում. այժմ ռազմական գերատեսչությունների երեք ղեկավարներ հետաքննության տակ են։ Այսպես, պատերազմական հանցագործ, կաղ Սեյրանին Սերժ Սարգսյանը պաշտոնանկ արեց՝ 2016 թվականի ապրիլյան 4-օրյա պատերազմի ժամանակ հայկական բանակի պարտության համար։ Նրան փոխարինող Վիգեն Սարգսյանին հիշել են միայն հայ երիտասարդներին բանակ հրապուրելու բազմաթիվ ծրագրեր նախաձեռնելով (որոնք այսօր արդեն դադարել են գոյություն ունենալ) և բազմաթիվ չարաշահումներով։ Նրանցից հեռու չի գնացել Դավիթ Տոնոյանը՝ ինքնավստահ սպառնալով Ադրբեջանին, իբր՝ «նոր պատերազմ՝ նոր տարածքներ», իսկ հիմա բանտի ճաղապատ պատուհանից նայում է Երևանի երկնքին։

Как Арцрун Ованнисян квартиру и должность вымаливал
В Армении разгорается новый скандал, вызванный махинациями очередного министра обороны. Напомним, ранее Генпрокуратура РА обвинила экс-министра обороны Оганяна в растрате госсредств в особо крупных размерах и злоупотреблении служебными полномочиями. Следующим героем расследования стал преемник Оганяна Виген Саркисян, который находится под следствием. В частности, бывшего министра обороны обвиняют в совершении злоупотреблений при раздаче квартир в доме Асратяна 25/6, принадлежащем Минобороны. По данным следствия, имеются факты, что Саркисян распорядился выделить квартиры 26 военнослужащим и трем посторонним, которые не состояли на учете или были включены в списки позже, а реально нуждающиеся остались ждать своей очереди.
Примечательно, что среди счастливчиков, незаконно ставших обладателями 4-комнатной квартиры, оказался и бывший пресс-секретарь Министерства обороны Армении Арцрун Ованнисян, получивший прозвище «Птица-говорун» за непрекращающуюся во время 44-дневной войны ложь о мнимых победах армянской армии.
Как передает Caliber.Az, по данным газеты «Грапарак», Виген Саркисян, став министром обороны, намеревался уволить пресс-секретаря министерства Арцруна Ованнисяна. Однако последний упросил его подождать, мол, дайте мне время на получение квартиры, а потом увольняйте. Саркисян пошел навстречу пожеланию Ованнисяна. Вскоре «Птица-говорун» получил квартиру, а министр обороны оставил Ованнисяна на должности пресс-секретаря Минобороны.
«То ли пожалел, то ли забыл, то ли всплыли еще более важные дела», - ехидно отмечает «Грапарак».
Кстати, Армении в последние годы катастрофически не везет с министрами обороны – сразу три главы военного ведомства сейчас находятся под следствием. Так, военный преступник, хромой Сейран был уволен Сержем Саргсяном за поражение армянской армии в ходе 4-дневной войны в апреле 2016 года. Сменивший его «пиджак» Виген Саркисян запомнился лишь инициированием многочисленных программ по заманиванию армянских юношей в армию (которые уже в наши дни прекратили свое существование), да многочисленными злоупотреблениями. Не далеко от них ушел и Давид Тоноян, самонадеянно грозивший Азербайджану, мол, «новая война – новые территории» и ныне разглядывающий ереванское небо сквозь зарешеченное тюремное окно.