Նոր շփումներ կլինեն ղարաբաղցի հայերի հետ Գյանջայում, Բարդայում, Աղդամում
Այսպիսով, իրավիճակը տարածաշրջանում սկսում է դանդաղ, բայց հաստատակամորեն փոխվել։ Ինչպես հիշում ենք, Մյունխենում նախագահ Իլհամ Ալիևը բացահայտ հայտարարեց, որ հետկոնֆլիկտային կարգավորման շուրջ բանակցություններն ընթանում են երկու առանձին ուղիներով։
Առաջին ուղին Բաքվի և Երևանի միջև երկկողմ բանակցություններն են, որոնք պետք է ավարտվեն խաղաղության պայմանագրի ստորագրմամբ և երկու երկրների ինքնիշխանության և տարածքային ամբողջականության փոխադարձ ճանաչմամբ։ Ինչպես Caliber.Az-ին հայտնի է դարձել դիվանագիտական աղբյուրներից, վերջին օրերին երկու երկրների ԱԳՆ գծով փոխանակվել են խաղաղության պայմանագրի տեքստեր, աշխատանքներ են տարվում դրա համաձայնեցման ուղղությամբ, սակայն անհրաժեշտ է արագացնել գործընթացը։ Այս գործընթացում արգելակող կողմը Երևանն է։
Երկրորդ ուղին Բաքվի երկխոսությունն է իր ազգությամբ հայ քաղաքացիների հետ, որոնք կոմպակտ բնակվում են Ադրբեջանի Ղարաբաղի տնտեսական շրջանում, նրանց վերաինտեգրման վերաբերյալ: Ինչպես Մյունխենում նշել է Ալիևը, մինչ Ռուբեն Վարդանյանի Ղարաբաղ գործուղվելը, Բաքվի և տեղի հայերի միջև շփումներ արդեն կային, սակայն այդ գործընթացը խաթարվեց տարածաշրջան ուղարկված օլիգարխի կողմից։ Խոչընդոտի վերացումից հետո՝ ի դեմս Վարդանյանի, շփումներն անմիջապես վերսկսվեցին։ Նախագահ Ալիևը ներկայացուցիչ է նշանակել ծնունդով աղդերեցի, իշխող կուսակցության պատգամավոր Ռամին Մամեդովին։ Ի դեպ, ղարաբաղցի հայերի հետ բանակցությունների համար խորհրդարանական գծի ընտրությունը դիվանագիտորեն ճիշտ քայլ է։
Պատգամավոր Մամեդովը բանակցություններ է սկսել Ղարաբաղի էթնիկ հայերի ադրբեջանական պետությանը վերաինտեգրման հարցերի շուրջ։ Առաջին շփումը կայացավ և կառուցողական էր։ Դիվանագիտական աղբյուրներից ստացված մեր տեղեկություններով՝ շփումները կշարունակվեն, որպես հանդիպման վայր դիտարկվում է Բարդան, Գյանջան և Աղդամը։ Ըստ այդմ, ապագայում չի ծրագրվում ՌԽԶ ներկայացուցիչների մասնակցությունը խաղաղ բանակցություններին։ Խոսքը Ադրբեջանի և նրա քաղաքացիների միջև ուղիղ երկխոսության մասին է, որը կապ չունի խաղաղապահ զորախմբի կամ որևէ այլ արտաքին դերակատարի հետ։
Ինչ վերաբերում է Լաչինի ճանապարհին էկոակցիային, ապա այն շարունակվում է բնականոն հունով։ Ցուցարարներն ունեն իրենց պահանջները, որոնք դեռ չեն կատարվել, ինչը նշանակում է, որ ակցիան շարունակվելու է։
Ի՞նչ է ստացվում: Բաքուն ուղիղ խոսում է իր հայազգի քաղաքացիների հետ, շրջափակման առասպելը վերջնականապես փլուզվել է, իսկ Ռուբեն Վարդանյանի և նրա կողմնակիցների փողերը «շրջափակման և ցեղասպանության» PR-ի համար՝ քամուն տրվեցին։ Անհաջող ներդրում է:

Будут новые контакты с карабахскими армянами в Гяндже, Барде, Агдаме
Итак, ситуация в регионе начинает медленно, но верно меняться. Как мы помним, в Мюнхене президент Ильхам Алиев открыто заявил о том, что переговоры по постконфликтному урегулированию ведутся на двух отдельных дорожках.
Первый трэк — это двусторонние переговоры между Баку и Ереваном, которые должны завершиться подписанием мирного договора и взаимным признанием суверенитета и территориальной целостности двух стран. По информации Caliber.Az из дипломатических источников, за последние дни по линии МИД двух стран произошел обмен текстами мирного договора, работа в направлении его согласования ведется, однако здесь необходимо ускорить процесс. Тормозящей стороной в данном процессе является Ереван.
Вторая дорожка - это диалог Баку со своими гражданами армянской этнической принадлежности, компактно проживающими в Карабахском экономическом регионе Азербайджана, по поводу их реинтеграции. Как отмечал Алиев в Мюнхене, до «десантирования» Рубена Варданяна в Карабахе контакты между Баку и местными армянами уже проходили, однако этот процесс был нарушен внедренным в регион олигархом. После того, как препятствие в лице Варданяна было устранено, контакты сразу же возобновились. Президент Алиев назначил представителем депутата от правящей партии Рамина Мамедова, уроженца Агдере. Кстати, выбор парламентской линии для переговоров с карабахскими армянами - дипломатически верный ход.
Депутат Мамедов начал переговоры по вопросам реинтеграции этнических армян Карабаха в азербайджанское государство. Первый контакт состоялся и прошел конструктивно. По нашей информации из дипломатических источников, контакты будут продолжены, причем в качестве мест встречи рассматриваются Барда, Гянджа и Агдам. Соответственно, участие представителей РМК в мирных переговорах в дальнейшем не планируется. Речь идет о прямом диалоге Азербайджана и его граждан, который к РМК, да и любым другим внешним акторам, никакого отношения не имеет.
Что же касается эко-акции на лачинской дороге, то она идет своим чередом. У протестующих свои требования, которые до сих пор не выполнены, а значит - акция будет продолжена.
Что мы видим по факту? Баку говорит со своими гражданами армянского происхождения напрямую, миф о блокаде окончательно рухнул, а деньги Рубена Варданяна и его сторонников на пиар «блокады и геноцида» ушли в песок. Неудачная инвестиция.