Ահա թե ինչպես է Հայաստանը զենք-զինամթերք տեղափոխում Ղարաբաղ ՏԵՍԱՆՅՈՒԹ
Caliber.Az-ի խմբագրությունը սեփական ռազմական աղբյուրներից ստացել է տեսաապացույց, թե ինչպես են Հայաստանից Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջան գրունտային ճանապարհով՝ որտեղ երեկ բախումներ են տեղի ունեցել (Խանքենդի-Խալֆալի-Թուրշսու), զենք, զինամթերք և վառելիք փոխադրում:
Ինչպես երևում է կադրերից, փոխադրումն իրականացվում է շուրջօրյա, և երթևեկությունը իրականացվում է երկու ուղղություններով։ Այսպես, եթե առաջին վայրկյաններին մենք տեսնում ենք մեքենաների և ռազմական տեխնիկայի շարժը Խանքենդիից Հայաստանի ուղղությամբ, ապա 8-րդ և 39-րդ վայրկյաններին՝ Հայաստանից Խանքենդի, 46-րդ վայրկյանից՝ կրկին Խանքենդիից դեպի Հայաստան։
Եռակողմ հայտարարության համաձայն՝ Հայաստանի և Ադրբեջանի Ղարաբաղի շրջանի միջև հաղորդակցության միակ ճանապարհը Լաչինի ճանապարհն է, և այն պետք է ծառայի քաղաքացիական բեռների և խաղաղ բնակիչների փոխադրմանը։ Դրա համար էլ Բաքուն պարտավորվել է երաշխավորել այս ճանապարհով հաղորդակցության անվտանգությունը։
Հայաստանը չի դադարեցնում իր ագրեսիվ օկուպացիոն քաղաքականությունը Ադրբեջանի նկատմամբ՝ շարունակելով մաքսանենգ ճանապարհով մատակարարել Ադրբեջանի տարածքում գտնվող հայկական զինված կազմավորումներին, ինչի հետևանքով երեկ ադրբեջանցի զինծառայողները զոհվեցին։

Так Армения перебрасывает оружие и боеприпасы в Карабах
Редакция Caliber.Az получила из собственных источников в военных кругах видеодоказательство переброски оружия, боеприпасов и топлива из Армении в Карабахский регион Азербайджана по грунтовой объездной дороге, где вчера произошли боестолкновения (Ханкенди-Халфали-Туршсу).
Как видим, переброска осуществляется круглосуточно, причем движение транспорта наблюдается в обоих направлениях. Так, если на первых секундах мы видим движение из Ханкенди в направлении Армении, то на 8-ой и 39-й секундах – со стороны Армении в Ханкенди. С 46-ой секунды – опять же, из Ханкенди в сторону Армении.
Согласно Трехстороннему заявлению, единственной дорогой для связи Армении и Карабахского региона Азербайджана является лачинская дорога, и служить она должна для переброски грузов гражданского назначения и мирных граждан. Поэтому Баку и обязался гарантировать безопасность сообщения по данной дороге.
Армения не прекращает своей агрессивной оккупационной политики против нашей страны, продолжая подпитку армянских вооруженных формирований на территории Азербайджана контрабандными путями, в результате чего вчера погибли наши военнослужащие.